Czwartek 09 lutego 2023r. 
REKLAMA

Dziesięć osób złamało zasady kwarantanny. Grożą im wysokie kary

Data publikacji: 2020-03-25 23:16
Ostatnia aktualizacja: 2020-03-26 20:34
Dziesięć osób złamało zasady kwarantanny. Grożą im wysokie kary
 

Od 15 marca wszyscy Polacy, którzy wracają z zagranicy, są objęci obowiązkową 14-dniową kwarantanną. Policja codziennie sprawdza czy te osoby stosują się do jej zasad. Zachodniopomorscy policjanci np. 22 marca sprawdzili w naszym regionie łącznie 5 529 osób, z czego 1300 - odbywa kwarantannę na terenie podległym Komendzie Miejskiej Policji w Szczecinie.

Niestety wśród nich znalazły się osoby nieprzestrzegające zasad kwarantanny.

Jak poinformowała Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie, w stosunku do 10 osób wszczęto postępowania wyjaśniające z art. 116 kodeksu wykroczeń, w związku ze stwierdzeniem nieprawidłowości w realizacji zasad kwarantanny.

Grozi im grzywna

Grożą im za to wysokie kary. Grzywna za nieprzestrzeganie zasad kwarantanny wzrosła do 30 tys. zł. Osoba, która złamie prawo może również podlegać karze ograniczenia i pozbawienia wolności do roku.

- Kwarantanna polega na 14-dniowym odizolowaniu osób zdrowych, które mogły mieć kontakt z osobą, u której potwierdzono zakażenie bądź podejrzewano zakażenie - wyjaśnia Małgorzata Kapłan z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie. - Osoby te muszą stosować się do zasad kwarantanny – dotyczy to osób powracających z zagranicy po 15 marca, jak i osób, które zostały objęte decyzją inspekcji sanitarnej o kwarantannie.

Całkowity zakaz wychodzenia z domu

Osobom objętym kwarantanną nie wolno opuszczać domu, nawet w celu dokonania zakupów, ani zapraszać do siebie ludzi z zewnątrz. Zalecana jest także odpowiednia higiena osobista. Ważne jest m.in. częste mycie rąk wodą z mydłem oraz wietrzenie mieszkania. Zalecenia mają na celu zminimalizowanie ryzyka rozprzestrzenienia się epidemii.

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie wspierając służby sanitarne przynajmniej raz na dobę sprawdzają, czy osoby objęte kwarantanną znajdują się w miejscu jej odbywania. Codziennie dzwonią do takich osób, podjeżdżają pod dom i proszą o pokazanie się w oknie. Zebrane informacje przekazywane są do służb sanitarnych i wojewody.

Codzienne kontrole

- Codzienna kontrola i kontakt telefoniczny z osobami odbywającymi kwarantannę mają na celu nie tylko sprawdzenie, czy osoba nią objęta stosuje się do jej zasad - wyjaśnia podinsp. Alicja Śledziona z Komedy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie. - Policjanci podczas rozmów ustalają także, czy takiej osobie czegoś nie potrzeba. Wszystkie tego typu sygnały policjanci przekazują do odpowiednich lokalnych służb miejskich, które organizują pomoc.

Ponadto Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło bezpłatną aplikację pn. "Kwarantanna domowa". Ma pomóc policjantom w sprawdzeniu, czy osoby zakażone koronawirusem przebywają pod podanym adresem. Żeby to udowodnić, osoba objęta kwarantanną musi zrobić sobie tak zwane selfie.

Policja apeluje do osób objętych kwarantanną o odpowiedzialne i rozsądne zachowanie w tym o przestrzeganie wprowadzonych ograniczeń, współpracę i realizowanie poleceń służb. ©℗

(KK)

Fot. Dariusz Gorajski

Sonda

Czy wprowadzone przez rząd nowe zasady bezpieczeństwa skutecznie ograniczą rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa w Polsce?
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Aska
2020-03-26 20:05:58
Do Piotrek Jak zadzwoni policja do ciebie to zapytaj go oni mają w papierach. Ja tak się dowiedziałam. Jeżeli nie było nikogo u ciebie dzwoń do urzędu Wojewódzkiego powiedz, że sanepid ci powiedział że tam Ci każą dowiedzieć się. Przed urzędem wojewódzkim możesz próbować na numer sanepidowski,lub całodobowy alarmowy numer sanepidowski, w każdym mieście inny... Ja tak walczylam wczoraj, na każdą połączenie 40min oczekiwania
Fafik
2020-03-26 16:54:04
Ludzie muszą przestrzegać kwarantanny
Fafik
2020-03-26 16:51:22
Co to da jak większość napewno nie ma korona tylko może jakiś ułamek procenta a ludzie i tak się tlocza po autobusach syfiarze i dalny i dziś widziałem laza obok siebie
Mała
2020-03-26 16:36:59
Osoby bezpośrednio objete kwarantanną przebywają w mieszkaniach razem z rodziną, ktora normalnie.funkcjonuje tzn robi zakupy. Czy to jest ok, czy tak powinno być.
Piotrek
2020-03-26 16:32:46
Gdzie zadzwonić by dowiedzieć się do kiedy obowiązuje mnie kwarantanna? Może ktoś podpowie lub poda nr?
Szok
2020-03-26 15:58:32
Codziennie policja sprawdza osoby na kwarantannie? Nie sądzę, u mnie na podwórku młody chłopak, który wrócił z pracy w Niemczech, defakto powinien siedzieć w domu, a tym czasem codziennie spotyka się z kolegami, sąsiadami na podwórku, mało tego w spotkaniach bierze udział rodzinka z dziećmi. Ten z kwarantanny ostatnio chwalił sie, że od soboty nikt nie był go sprawdzić. Żenada, niebezpieczeństwo😥
Ed
2020-03-26 15:50:18
Jestem już tydzień na kwarantannę i nikt mnie nie sprawdzał. Na granicy temperatury też nie sprawdzali a w autobusie było 50 osób!
Aska
2020-03-26 15:28:55
Ja 19 rozpoczęłam kwarantannę,18 przekroczyłam granice w Kostrzyn nad Odrą to jest dzień nie wliczany do kwarantanny (dzień zero). Selfi wysyłam od niedzieli, wczoraj pierwszy raz policja i tu wielki zonk, bo okazało się że kwarantannę liczą mi od 21 marca i mam na niej przebywać do 4 nie 1kwietnia. Teoretycznie wszystko mogę i tak, ale obdzwoniłam wszystkie instytucje typu urząd wojewódzki, sanepid od podszewki z dziesięć numerów, na telefonie wisiałam prawie 3godz, bo dodzwonić się gdzie kolwiek graniczy z cudem. I co i nikt nie wie dlaczego mi wpisano datę 20przekroczenia, nie spisali auta, nie spisali z dowodu, nie zapytali skąd jadę, a byłam swoim autem. To podpięli mnie pod jakiegoś busa, że w grupie wracałam, ale mojej karty nikt nie widzi. Moje dokumenty przekroczenia nie trafiły za mną do miasta kwarantanny czyli Poznań, tylko są najpierw skierowane do urzędu wojewódzkiego lubuskiego w związku z tym że na ich terenie było przejście graniczne,ktore przekroczyłam. Sanepid umywa ręce, twierdzi, że to urząd wojewódzki w Poznaniu źle wprowadził, tamci twierdzą, że sanepid, a że na ścisłość urząd wojewódzki w Gorzowie, tamci, że mam się skontaktować z przejściem granicznym. Burdel w dokumentach, co nie zwalnia mnie z kwarantanny, i nie mam zamiaru jej łamać bo nie o to chodzi. Moja koleżanka jest już 8dzien na kwaran i nikogo nie było, apki nie ma,a ja minimum 4selfi dziennie i minimum jedna kontrola teraz dziennie od wczoraj policji. To po co ta apka, miało być dyskretnie, a dzisiaj policjant dar się przez domofon pod klatka, masakra. Właśnie chcą kolejne selfi już trzecie dzisiaj plus policjant rano... Ech....
Part
2020-03-26 15:08:06
Hehe. Od 16go na kwarantannie i nikt ani razu nie sprawdzil. Także proponuje napisać procentowo ile społeczeństwa na kwarantannie jest kontrolowana
ehh
2020-03-26 12:27:33
Zapewne menelna patologia, która nie płaci rachunków za mieszkanie, więc co im tam straszna kara za nieprzestrzeganie kwarantanny.
Filip
2020-03-26 10:13:54
Powinni dać przykładnie 30 tys dla kazdego.
I pochwalam taką decyzję. Niech będą drakońskie kary. Dość chamstwa, tupetu, samowoli.
2020-03-26 09:44:56
.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA