Od 15 marca wszyscy Polacy, którzy wracają z zagranicy, są objęci obowiązkową 14-dniową kwarantanną. Policja codziennie sprawdza czy te osoby stosują się do jej zasad. Zachodniopomorscy policjanci np. 22 marca sprawdzili w naszym regionie łącznie 5 529 osób, z czego 1300 - odbywa kwarantannę na terenie podległym Komendzie Miejskiej Policji w Szczecinie.
Niestety wśród nich znalazły się osoby nieprzestrzegające zasad kwarantanny.
Jak poinformowała Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie, w stosunku do 10 osób wszczęto postępowania wyjaśniające z art. 116 kodeksu wykroczeń, w związku ze stwierdzeniem nieprawidłowości w realizacji zasad kwarantanny.
Grożą im za to wysokie kary. Grzywna za nieprzestrzeganie zasad kwarantanny wzrosła do 30 tys. zł. Osoba, która złamie prawo może również podlegać karze ograniczenia i pozbawienia wolności do roku.
- Kwarantanna polega na 14-dniowym odizolowaniu osób zdrowych, które mogły mieć kontakt z osobą, u której potwierdzono zakażenie bądź podejrzewano zakażenie - wyjaśnia Małgorzata Kapłan z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie. - Osoby te muszą stosować się do zasad kwarantanny – dotyczy to osób powracających z zagranicy po 15 marca, jak i osób, które zostały objęte decyzją inspekcji sanitarnej o kwarantannie.
Osobom objętym kwarantanną nie wolno opuszczać domu, nawet w celu dokonania zakupów, ani zapraszać do siebie ludzi z zewnątrz. Zalecana jest także odpowiednia higiena osobista. Ważne jest m.in. częste mycie rąk wodą z mydłem oraz wietrzenie mieszkania. Zalecenia mają na celu zminimalizowanie ryzyka rozprzestrzenienia się epidemii.
Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie wspierając służby sanitarne przynajmniej raz na dobę sprawdzają, czy osoby objęte kwarantanną znajdują się w miejscu jej odbywania. Codziennie dzwonią do takich osób, podjeżdżają pod dom i proszą o pokazanie się w oknie. Zebrane informacje przekazywane są do służb sanitarnych i wojewody.
- Codzienna kontrola i kontakt telefoniczny z osobami odbywającymi kwarantannę mają na celu nie tylko sprawdzenie, czy osoba nią objęta stosuje się do jej zasad - wyjaśnia podinsp. Alicja Śledziona z Komedy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie. - Policjanci podczas rozmów ustalają także, czy takiej osobie czegoś nie potrzeba. Wszystkie tego typu sygnały policjanci przekazują do odpowiednich lokalnych służb miejskich, które organizują pomoc.
Ponadto Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło bezpłatną aplikację pn. "Kwarantanna domowa". Ma pomóc policjantom w sprawdzeniu, czy osoby zakażone koronawirusem przebywają pod podanym adresem. Żeby to udowodnić, osoba objęta kwarantanną musi zrobić sobie tak zwane selfie.
Policja apeluje do osób objętych kwarantanną o odpowiedzialne i rozsądne zachowanie w tym o przestrzeganie wprowadzonych ograniczeń, współpracę i realizowanie poleceń służb. ©℗
(KK)
Fot. Dariusz Gorajski