Poniedziałek 18 października 2021r. 
REKLAMA

Dyspozytorzy odnawiają wiedzę

Data publikacji: 2019-11-13 20:11
Ostatnia aktualizacja: 2019-11-13 20:11
Dyspozytorzy odnawiają wiedzę
 

Każdego dnia dyspozytorzy medyczni w Szczecinie i Kołobrzegu odbierają około 800 połączeń od mieszkańców. Aby jak najlepiej wykonywać swoje obowiązki, pracownicy Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego biorą udział w specjalnym kursie doskonalącym. Pierwsze zajęcia rozpoczęły się 11 listopada, ostatnie zakończą się 30 grudnia.

Dyspozytorzy biorą udział w kursie, aby odpowiednio komunikować się ze wzywającymi pomocy oraz współpracować z zespołami ratownictwa medycznego. W zajęciach weźmie udział łącznie 57 pracowników Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego (WSPR) - 32 ze Szczecina i 25 z Kołobrzegu. 

- Kurs będzie zakończony egzaminem. W trakcie zajęć dyspozytorzy będą ćwiczyć między innymi postępowanie w razie wypadków masowych, zasady komunikacji z osobami z zaburzeniami psychicznymi czy z dziećmi, a także procedury przyjmowania wezwań i dysponowania zespołami ratownictwa medycznego - informuje Paulina Targaszewska, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie.

Każdy z uczestników weźmie udział w ośmiu dniach szkoleniowych, w trakcie których przeprowadzone zostaną zajęcia teoretyczne i praktyczne. Kursy odbywają się w Szczecinie oraz w Kołobrzegu, a ich całkowity koszt to około 64 tys. zł. Krajowy Fundusz Szkoleniowy - poprzez Powiatowy Urząd Pracy w Szczecinie - dofinansował szkolenie kwotą ponad 30 tys. zł.

Na terenie województwa zachodniopomorskiego funkcjonują dwie dyspozytornie medyczne WSPR. Pierwsza znajduje się w Szczecinie i zarządza 49 zespołami ratownictwa medycznego, rozlokowanymi w zachodniej części województwa. Druga znajduje się w Kołobrzegu i dysponuje 40 zespołami ratownictwa medycznego.

- Każdej doby dyspozytorzy medyczni w Szczecinie i Kołobrzegu odbierają około 800 zgłoszeń od mieszkańców. Muszą wykazywać się dużym profesjonalizmem, opanowaniem, wiedzą, umiejętnością pracy pod presją czasu oraz odpornością na stres - dodaje Paulina Targaszewska. - To oni jako pierwsi dowiadują się o zdarzeniu i muszą w krótkim czasie zdobyć jak najwięcej informacji o poszkodowanych i podjąć odpowiednie decyzje dotyczące odmowy przyjęcia zgłoszenia lub zadysponowania odpowiednich sił i środków na miejsce zdarzenia.

(KaNa)

Na zdjęciu: Dyspozytornia w Szczecinie zarządza 49 zespołami ratownictwa medycznego.

Fot. WSPR w Szczecinie

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ