sobota, 22 lutego 2020.
Strona główna > Wiadomości > „Pogotowie? Skleiłem palce klejem” – podobnych zgłoszeń jest kilkaset!

„Pogotowie? Skleiłem palce klejem” – podobnych zgłoszeń jest kilkaset!

„Pogotowie? Skleiłem palce klejem” – podobnych zgłoszeń jest kilkaset!
Data publikacji: 2019-04-09 09:17
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:37
Wywietleń: 1237 384739

Dyspozytorzy Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego odbierają w ciągu doby prawie 800 zgłoszeń. Ale około 30 procent z nich to wezwania niezasadne. Ktoś np. zgłaszał, że żółw go ugryzł w stopę, ktoś inny, że skleił palce klejem... 

Pogotowie powinniśmy wzywać wyłącznie w sytuacjach nagłego zagrożenia zdrowia i życia. 

- Niestety wielu mieszkańców naszego regionu wciąż dzwoni pod numery alarmowe i prosi o interwencje w sprawach błahych lub takich, w których pomoc powinni uzyskać np. u lekarza rodzinnego lub stomatologa - podkreśla Paulina Targaszewska, rzecznik prasowy WSPR w Szczecinie. - Pacjenci notorycznie błędnie dzwonią do dyspozytorni i proszą o przewiezienie do przychodni lub o transport do szpitala, bo mają skierowanie na badania. Chcą uzyskać poradę lekarską lub proszą o wypisanie recepty.

Nierzadko powody wezwania karetki przez pacjentów są kuriozalne lub co najmniej zaskakujące.

- „Żółw ugryzł mnie w stopę”, „Skleiłem palce klejem”, „Moje miesięczne dziecko trzyma dziwnie paluszki w buzi”, „Zapomniałam wziąć tabletki na nadciśnienie” – to tylko niektóre z kuriozalnych powodów, jakie podają pacjenci wzywając karetkę pogotowia w naszym regionie - informuje Paulina Targaszewska.

Lista takich "ciekawych" wezwań jest długa. Ktoś alarmował, że zawleczka od puszki z piwem wpadła do środka puszki i pacjentka pijąc piwo ją połknęła;  Ktoś inny prosił o pomoc ratowników, bo "wsadził penisa do plastikowej butelki i nie mógł go wyjąć"; A pewna kobieta alarmowała, że podczas kąpieli do ucha wlała jej się woda; Kolejny pacjent prosił o przyjazd pogotowia, bo po miesiącu zdjął obuwie i stwierdził obrzęk stopy...

- Zdarza się, że pacjenci wprowadzają w błąd dyspozytora – przyznaje Paulina Targaszewska. - Opisują swój stan jako nagły, a na miejscu się okazuje , że stan pacjenta jest stabilny, jego życiu nic nie zagraża.

Tymczasem liczba zespołów ratownictwa medycznego jest ograniczona.

- Jeśli ratownicy pojadą do wezwania tam, gdzie nie są potrzebni i nie ma stanu nagłego, może zabraknąć pomocy dla kogoś, kto natychmiast tej pomocy ratowników medycznych potrzebuje - podkreśla rzeczniczka. - Pamiętajmy, że zadaniem ratowników medycznych jest ratowanie życia i zdrowia ludzkiego w sytuacjach nagłych. Ich zadaniem nie jest diagnozowanie pacjentów, leczenie chorób przewlekłych czy udzielanie pomocy w niezagrażających życiu sytuacjach, takich jak przeziębienie, grypa, podwyższone ciśnienie, uśmierzanie przewlekłego bólu itp.

Kiedy zatem wzywamy pogotowie?

- W takich sytuacjach jak: utrata przytomności, nagłe zatrzymanie krążenia, wypadek komunikacyjny, w którym są ranni, upadek z dużej wysokości, bardzo rozległe rany z silnym krwawieniem - wymienia Paulina Targaszewska.

(sag)

Fot. Marek Klasa

Komentarze

ciekawe
dlaczego na SOR-ach zawsze pełno ludzi? (i jeszcze ten smród).
2019-04-09 22:42:26
beee
Nadzwonią się, nazgłaszają jak życie brutalnie ich traktuje a potem naciągną rurki na tyłki i dumnie kroczą w Marszach Równości.Obowiązkowa służba wojskowa dla wszystkich. Zarówno mężczyzn jak i kobiet, Rok w mundurze wyleczy większość chorób cywilizacyjnych
2019-04-09 13:28:47
inż ,SOCHA.
POGOTOWIE, CO TO ZNACZY, NATOMIAST JEŚLI JEST WEZWANIE BO MAM SKLEJONE PALCE JECHAC, ODKLEIC PALCE, POLICZYC PALIWO , PRACE SANITARIUSZY,AMORTYZACJA AUTA,CZAS DYSPOZYTORKI I...VAT I WYSTAWIĆ RACHUNEK BO TO WEZWANIE POMOCY JEST UZASADNIONE ALE NIE W RAMACH NFZ TYLE
2019-04-09 10:58:03
Szanujmy 112
Nie nazywajmy wsadzania, penisa w butelkę, sytuacją zagrażającą życiu. Idioci sami się eliminują, więc chociaż tyle dobrego.
2019-04-09 10:14:34
aaa
a najlepiej w ogóle nie wzywajmy, po co się mają ratownicy przemęczać. Od tego k...a jest pogotowie by pomagać nawet w najbardziej kuriozalnych sytuacjach.
2019-04-09 09:52:06

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
8
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Protest nauczycieli: „Nasze postulaty są wciąż aktualne”

Sonda

Czy popierasz pomysł stopniowej likwidacji roweru miejskiego w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie