Piątek, 01 grudnia 2023 r. 
-5 szczecin
REKLAMA

„Pogotowie? Skleiłem palce klejem” – podobnych zgłoszeń jest kilkaset!

Data publikacji: 09 kwietnia 2019 r. 09:17
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:37
„Pogotowie? Skleiłem palce klejem” – podobnych zgłoszeń jest kilkaset!
 

Dyspozytorzy Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego odbierają w ciągu doby prawie 800 zgłoszeń. Ale około 30 procent z nich to wezwania niezasadne. Ktoś np. zgłaszał, że żółw go ugryzł w stopę, ktoś inny, że skleił palce klejem... 

Pogotowie powinniśmy wzywać wyłącznie w sytuacjach nagłego zagrożenia zdrowia i życia. 

- Niestety wielu mieszkańców naszego regionu wciąż dzwoni pod numery alarmowe i prosi o interwencje w sprawach błahych lub takich, w których pomoc powinni uzyskać np. u lekarza rodzinnego lub stomatologa - podkreśla Paulina Targaszewska, rzecznik prasowy WSPR w Szczecinie. - Pacjenci notorycznie błędnie dzwonią do dyspozytorni i proszą o przewiezienie do przychodni lub o transport do szpitala, bo mają skierowanie na badania. Chcą uzyskać poradę lekarską lub proszą o wypisanie recepty.

Nierzadko powody wezwania karetki przez pacjentów są kuriozalne lub co najmniej zaskakujące.

- „Żółw ugryzł mnie w stopę”, „Skleiłem palce klejem”, „Moje miesięczne dziecko trzyma dziwnie paluszki w buzi”, „Zapomniałam wziąć tabletki na nadciśnienie” – to tylko niektóre z kuriozalnych powodów, jakie podają pacjenci wzywając karetkę pogotowia w naszym regionie - informuje Paulina Targaszewska.

Lista takich "ciekawych" wezwań jest długa. Ktoś alarmował, że zawleczka od puszki z piwem wpadła do środka puszki i pacjentka pijąc piwo ją połknęła;  Ktoś inny prosił o pomoc ratowników, bo "wsadził penisa do plastikowej butelki i nie mógł go wyjąć"; A pewna kobieta alarmowała, że podczas kąpieli do ucha wlała jej się woda; Kolejny pacjent prosił o przyjazd pogotowia, bo po miesiącu zdjął obuwie i stwierdził obrzęk stopy...

- Zdarza się, że pacjenci wprowadzają w błąd dyspozytora – przyznaje Paulina Targaszewska. - Opisują swój stan jako nagły, a na miejscu się okazuje , że stan pacjenta jest stabilny, jego życiu nic nie zagraża.

Tymczasem liczba zespołów ratownictwa medycznego jest ograniczona.

- Jeśli ratownicy pojadą do wezwania tam, gdzie nie są potrzebni i nie ma stanu nagłego, może zabraknąć pomocy dla kogoś, kto natychmiast tej pomocy ratowników medycznych potrzebuje - podkreśla rzeczniczka. - Pamiętajmy, że zadaniem ratowników medycznych jest ratowanie życia i zdrowia ludzkiego w sytuacjach nagłych. Ich zadaniem nie jest diagnozowanie pacjentów, leczenie chorób przewlekłych czy udzielanie pomocy w niezagrażających życiu sytuacjach, takich jak przeziębienie, grypa, podwyższone ciśnienie, uśmierzanie przewlekłego bólu itp.

Kiedy zatem wzywamy pogotowie?

- W takich sytuacjach jak: utrata przytomności, nagłe zatrzymanie krążenia, wypadek komunikacyjny, w którym są ranni, upadek z dużej wysokości, bardzo rozległe rany z silnym krwawieniem - wymienia Paulina Targaszewska.

(sag)

Fot. Marek Klasa

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

ciekawe
2019-04-09 22:42:26
dlaczego na SOR-ach zawsze pełno ludzi? (i jeszcze ten smród).
beee
2019-04-09 13:28:47
Nadzwonią się, nazgłaszają jak życie brutalnie ich traktuje a potem naciągną rurki na tyłki i dumnie kroczą w Marszach Równości.Obowiązkowa służba wojskowa dla wszystkich. Zarówno mężczyzn jak i kobiet, Rok w mundurze wyleczy większość chorób cywilizacyjnych
inż ,SOCHA.
2019-04-09 10:58:03
POGOTOWIE, CO TO ZNACZY, NATOMIAST JEŚLI JEST WEZWANIE BO MAM SKLEJONE PALCE JECHAC, ODKLEIC PALCE, POLICZYC PALIWO , PRACE SANITARIUSZY,AMORTYZACJA AUTA,CZAS DYSPOZYTORKI I...VAT I WYSTAWIĆ RACHUNEK BO TO WEZWANIE POMOCY JEST UZASADNIONE ALE NIE W RAMACH NFZ TYLE
Szanujmy 112
2019-04-09 10:14:34
Nie nazywajmy wsadzania, penisa w butelkę, sytuacją zagrażającą życiu. Idioci sami się eliminują, więc chociaż tyle dobrego.
aaa
2019-04-09 09:52:06
a najlepiej w ogóle nie wzywajmy, po co się mają ratownicy przemęczać. Od tego k...a jest pogotowie by pomagać nawet w najbardziej kuriozalnych sytuacjach.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA