środa, 16 października 2019.
Strona główna > Wiadomości > Duże poparcie dla strajku nauczycieli w Szczecinie

Duże poparcie dla strajku nauczycieli w Szczecinie

Duże poparcie dla strajku nauczycieli w Szczecinie
Data publikacji: 2019-03-25 17:01
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:36
Wywietleń: 2719 382538

Ponad 80 proc. szczecińskich szkół i placówek oświatowych chce strajkować 8 kwietnia. W referendum strajkowym za tą formą protestu opowiedziało się w placówkach średnio ponad 70 proc. zatrudnionych nauczycieli i pracowników.

Wśród placówek Szczecina, w których Związek Nauczycielstwa Polskiego przeprowadził referenda strajkowe, są  publiczne i niepubliczne szkoły, przedszkola, ośrodki opiekuńczo-wychowawcze. Nie we wszystkich placówkach, w których prowadzone są referenda, ZNP ma swoich przedstawicieli. Do związku zgłosiły się też placówki, w których nauczyciele chcą wziąć udział w strajku, choć nikt spośród nich nie należy do ZNP.

W Szczecinie referenda strajkowe objęły 122 szkoły i placówki oświaty na 140 istniejących. W 110 z nich działają przedstawicielstwa ZNP, w 12 tych przedstawicieli nie ma. Za organizacją strajku opowiedzieli się już nauczyciele i pracownicy w 118 szkołach, a w czterech zdecydowano, że strajku nie będzie. Dodatkowo w 10 placówkach Szczecina referenda - za specjalną zgodą zarządu głównego ZNP - dopiero się odbędą. Dlatego pełne wyniki referendum strajkowego organizowanego przez ZNP poznamy na początku kwietnia.

Referendum odbywa się w szkołach i placówkach, z którymi w ramach sporu zbiorowego zakończono mediacje i nie osiągnięto porozumienia. Tam gdzie większość biorących udział w referendum poprze strajk, rozpocznie się on 8 kwietnia. Wtedy jego termin może się nałożyć na egzaminy: w dniach 10-12 kwietnia – egzamin gimnazjalny, 15-17 kwietnia – egzamin ósmoklasistów, od 6 maja – matury. Według ZNP najniższy wskaźnik poparcia dla akcji strajkowej wyniósł dotychczas 53 proc. a najwyższy sięga 100 proc.

Postulatem ZNP jest 1000 zł podwyżki do wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli i pracowników niebędących nauczycielami od 1 stycznia 2019 r. Do strajku ZNP nie przyłączyła się oświatowa „Solidarność”, która prowadzi własny protest i wśród ośmiu postulatów domaga się 15-proc. podwyżki dla nauczycieli w obecnym i 15-proc. podwyżki w przyszłym roku, co stanowi kwotę podobną do postulowanej przez ZNP. ©℗

Elżbieta KUBERA

Fot. Ryszard Pakieser

Komentarze

Ojciec ómtoklasisty
Kochani nauczyciele!Trzymamy za Was całą rodziną kciuki! Nie dajcie się!!!
2019-04-05 17:24:18
popieram
Przy takim wzroście cen nauczyciele tak jaki inne grupy społeczne powinni dostać te dodatkowe pieniądze. To mam nadzieję zrekompensuje wzrost ich codziennych kosztów utrzymania
2019-03-26 21:11:27
. Jarun
..no bo jest nieudolny. To manekiny, chałturnicy
2019-03-26 18:51:47
Pytam
Dlaczego nasz nieudolny rząd od kilku miesięcy nie potrafi załatwić tego problemu?
2019-03-26 15:48:17
Weger
Jako rodzic w pełni rozumiem ten strajk i go popieram. Rząd nie robi kompletnie nic w sprawie nauczycieli, o czym świadczy że nawet Solidarności puściły nerwy i też strajkują
2019-03-26 14:08:02
A CO DZIECI NA TO ?
Łapska zaciera szefowa ZNP w Szczecinie. Pewnikiem premia będzie od Zbrodniarza. Ale od rodziców nie oczekujcie niczego. Teraz dopiero będziemy od Was wymagać.
2019-03-26 12:06:27
trohan
Ty małolat jak będziesz "Rodzic" to może coś zrozumiesz, a na razie na garnuszku mamusi wymądrzasz się i jesteś taki chojrak, bo nie wiesz ile kosztuje utrzymanie. Zamilcz więc pampersie.
2019-03-26 10:20:10
Rodzic
No to po tej akcji zawód Nauczyciel bedzie równoznaczny tylko ze słowem ZERO. Nie ma juz nauczycieli , są owieczki wodzone za nos przez politykę !
2019-03-26 08:41:22
Aneta
Trzymam kciuki za nauczycieli
2019-03-26 08:36:48
PiS to jest dno
Kompletnie nie potrafią rządzić Polską
2019-03-26 07:40:26
@Jarun
Bez epitetów nie potrafisz dyskutować, więc sam się wyłączasz z polemiki, pozostając jedynie hejtującym trollem.
2019-03-26 05:16:27
POPIERAM
POPIERAM POPIERAM POPIERAM!!!!!!!! Popieram wszystkich nauczycieli, strazakow, policjantow, zolnierzy, lekarzy, pielegniarki i cala sluzbe zdrowia. Niech szanowna wladza i parlamentarzysci obetna sobie kasiorke o 20%, obetna dietki i dodatki o 50% oraz zaczna sie rozliczac z kazdego lotu i litra benzyny. Niech szanowna wladza przestanie wspierac rydzaka (kilkadziesiat mln zl) i przyznawac sobie wielomilionowe nagrody. Niech szanowna wladza przestanie marnowac pieniadze za zabezpieczenie miesiecznic i innych zlotow PISIOROW, a wtedy kasa sie znajdzie!!!!! Niech szanowny urzad skarbowy sprawdzi dokladnie wszystkich politykow z prawa i lewa, sedziow i prokuratorow, skad maja takie piekne i wielnkie majatki?? I rozliczyc za to zgodnie z ustawa 75% + odsedki!!!!! I znowu kasiorka sie znajdzie!!! Niech wladza sciagnie wszystkie nalozone mandaty na obcokrajowcow tak jak to robia inne kraje a kilkanascie mln wpadnie do budrzetu!!!!!!!
2019-03-26 03:26:38
Szczecinianka
Niestey mino wielu prób spotkań i rozmów z minterstwem nauczyciele spotkali opór na każdym kroku. Strajk jest następstwem braku porozumienia, które trwa od wielu miesięcy. Moze jak cała Polska stanie cos sie zmieni. Trzymam kciuki za godne płace.
2019-03-25 23:16:00
fh
Etatowemu Jarunowi zaraz żyłka pęknie. Szanowne nauczyciele robią z dzieci zakładników i tyle!
2019-03-25 22:44:57
Po co te ceregiele?
Niech ZNP z kodziarzem Broniarzem na czele żąda od razu dwa, albo trzy tysiące podwyżki.
2019-03-25 22:05:35
Jarun
Tylko kasa...2200zł miesięcznie, a "dwórki glapy" (filolożki) 50 tys. zł. miesięcznie. Oczywiście z państwowej kasy. "Nam się należy" i "broszka" wyciąga, /bo taką ma zachciankę/ 60 tys. zł dla siebie i kolegów. Jesteście ślepi, czy zaczadzeni przez pisowska propagandową tubę? PS. Strajkując, zawsze będą "zakładnicy". Kolejarze-podróżni, lekarze i pielęgniarki - pacjenci...itd.
2019-03-25 21:56:30
Refleksja
Drodzy Państwo, dlaczego nie odwołujecie się do etyki drugiej strony sporu? Etosem i poczuciem wypełniania szczególmej misji nauczyciele żyli wiele lat, za co w podziękowaniu spotkali się z lekceważeniem władzy i hejtem społeczeństwa. W obecnym chaosie przyszłość edukacji nie rysuje się w kolorowych barwach. Tylko dlaczego Polak musi być mądry po szkodzie?
2019-03-25 20:41:55
...
Drodzy Pańśtwo, Głęboko nieetycznym jest ze strony nauczycieli, robienie z uczniów zakładnikóœ. Co bardziej smuci, że wśród nauczycieli jest to niestety większość. Pozdrawiam,
2019-03-25 20:04:02
przykre
Kompletny upadek etosu zawodu nauczyciela. Tylko kasa się liczy.
2019-03-25 18:19:37
Jarun
Szydło zwana Broszką powiedziała to, co dostała sms od prezesa:"Nie krzywdźcie dzieci...dzieci to priorytet..dzieci nie mogą być zakładnikami...rozmawiajmy" Widać socjotechnikę (manipulację) tak chętnie stosowaną przez prezesa. Kłamać, oszukiwać, zwodzić-byle u władzy. PS. "Nie krzywdźcie dzieci"-ten sms powtarzają wszystkie pisowcy. Manekiny.
2019-03-25 17:55:43