Środa, 21 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Szkoły idą na strajk

Data publikacji: 20 marca 2019 r. 19:09
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:35
Szkoły idą na strajk
 

Aż 69 szkół i placówek oświaty w Szczecinie wybiera strajk - takie są wstępne wyniki referendów strajkowych. W najbliższych dniach referenda odbędą się jeszcze w prawie 50 szczecińskich placówkach.

- Wśród placówek, w których przeprowadzamy obecnie referenda strajkowe, są zarówno szkoły publiczne, jak również niepubliczne, na przykład Katolicka Szkoła Podstawowa, a także prowadzone przez stowarzyszenia, jak Szkoła Podstawowa na Głębokiem - mówi Maria Świerczek, prezes szczecińskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego. - Nie we wszystkich placówkach, w których prowadzone są referenda, mamy swoich przedstawicieli. Zgłosiły się do nas też placówki, w których nauczyciele chcą wziąć udział w strajku, choć nikt spośród nich nie należy do ZNP, to między innymi Szkoła Podstawowa nr 59, Przedszkola Publiczne nr 9 i 11.

Postulatem ZNP jest 1000 zł podwyżki do wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli i pracowników niebędących nauczycielami od 1 stycznia 2019 r. Dotychczas rząd nie podjął rozmów z tym związkiem w tej sprawie. Spotkał się jedynie z przedstawicielami oświatowej NSZZ "Solidarność", która wśród swoich ośmiu postulatów domaga się 15-proc. podwyżki dla nauczycieli, co stanowi 500-600 zł.

- Czekamy na reakcję rządu w tej sprawie. Stąd apel do premiera Mateusza Morawieckiego o podjęcie rozmów ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego, a także z Forum Związków Zawodowych i niewyłączanie jakichkolwiek organizacji związkowych z przedmiotu dialogu - zaapelował we wtorek Sławomir Broniarz, prezes ZNP.

Zapewnił też, że ZNP zależy wyłącznie na dobru edukacji, a organizowana przez związek akcja protestacyjna nie ma barw politycznych. Prezes ZNP wystosował apel do wszystkich nauczycieli w sprawie udziału w strajku  bez względu na przynależność. "Prosimy o wsparcie naszej akcji protestacyjnej dlatego, że mamy jeden cel, wspólny cel: poprawę sytuacji materialnej nauczycieli" – podkreślił.

Według ZNP do wtorku najniższy wskaźnik poparcia dla akcji strajkowej wyniósł 72 proc. w  jednej ze szkół na Śląsku, zaś w większości szkół skala poparcia sięga 90-100 proc. Jak się dowiedzieliśmy w środę w szczecińskim oddziale ZNP, w przeważającej większości placówek Szczecina poparcie dla strajku w referendum jest bardzo wysokie - rzędu 90 proc. a nawet 100 proc., najniższe poparcie dla strajku w jednej z miejskich placówek wyniosło 63 proc., a w jednej głosująca większość była przeciw strajkowi.

Referendum strajkowe organizowane przez ZNP potrwa do 25 marca, a w wyjątkowych przypadkach w Szczecinie za zgodą zarządu głównego ZNP - do 29 marca. Odbywa się ono w szkołach i placówkach, z którymi w ramach sporu zbiorowego zakończono mediacje i nie osiągnięto porozumienia. Jeśli większość biorących udział w referendum poprze strajk, rozpocznie się on 8 kwietnia. Wtedy jego termin może się nałożyć na egzaminy: w dniach 10-12 kwietnia - egzamin gimnazjalny, 15-17 kwietnia – egzamin ósmoklasistów, od 6 maja - matury. ©℗

Elżbieta Kubera

Fot. Anna Gniazdowska

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

nie-troll (dla odmiany)
2019-03-21 14:43:31
Pisowscy trolle się uaktywnili. drodzy pisowcy- popieracie bezesensowne rozdawnictwo pieniędzy, gigantyczne- GIGANTYCZNE pensje ludzi pisu w spółkach państwa, o NBP nie wspominam... skoro nauczyciele to tacy leniwi, cwani, tak bardzo polityczni (ajajaj jak nie dobrze, można być tylko politycznie propisowskim, inne opcje fe) ludzie, którzy non stop mają wolne i biora majątek za swojĄ jakże nędzną i niepotrzebną i jak wynika z waszego pisowskiego trolowania lichą pracę to... ... SAMI WYKONUJCIE TEN ZAWÓD W TAKICH WARUNKACH I ZA TAKIE PŁACE PISOWSKIE CWANIAKI :)
Szczecin
2019-03-21 13:44:14
Moim zdaniem w dupach się poprzewracało od tego dostatku.
Wychowanie
2019-03-21 13:40:43
Oj widać że obce Ci są zasady marketingu :) towary chodliwe ustawia się na końcu sklepu, bo klient i tak po nie pójdzie, jak chleb, teraz alkohol a wracając przez cały sklep, coś tam jeszcze mu wpadnie w oko i kupi :) serio myślisz że crf robi coś dla Nas a nie dla siebie, pieknie idealistyczne i naiwne myślenie... Jak ktoś idzie po alkohol, zawsze znajdzie ;)
Janusz
2019-03-21 12:06:12
Strajk nauczycieli uderzy w dzieci! Nauczyciele tym się nie przejmują, przedkładając własny interes nad interes uczniów. Strajk można zaplanować w każdym terminie ale nie w czasie egzaminów. To strajk polityczny mający uderzyć w obecne władze. Marnie to świadczy o nauczycielach.
Mama
2019-03-21 10:22:18
W szkole mojego syna (technik informatyk) od października nie ma nauczyciela przedmiotu zawodowego. Darujcie sobie uwagi typu wywalić i zatrudnić nowych. Kto przyjdzie uczyć za obecne wynagrodzenia? Podwyżki są w interesie naszych dzieci
Gdzie negocjacje
2019-03-21 10:08:02
Bo na 100% to co proponuje ZNP to nie ma nic wspólnego z negocjacjami To wymuszenie - albo realizujecie nasz postulat albo strajk - żeby była mowa o negocjacjach to OBIE strony muszą iść na ustępstwa a ze strony ZNP brak jakichkolwiek chęci do ustępstw więc niech się nie dziwią że druga strona nie ma ochoty na takie "negocjacje"
Nazwa
2019-03-21 08:23:18
Wszyscy się składamy na blondyny Glapińskiego, żeby mogły zarabiać po 50 tysięcy miesięcznie. A takich pisowskich blondyn są tysiące. Nic dziwnego, że "budżet nie jest z gumy". Nauczycielom się po prostu nie należy, choć oni także płacą na blondyny pisu.
trohan
2019-03-21 08:06:02
Kropka -polskojęzyczne barachło (bez polskiej czcionki :-) wyznaje zasadę: Dla społeczeństwa obozy pracy -byleby PiS u władzy. Z takimi idiotami-fanatykami nie należy dyskutować !
Jarun
2019-03-21 07:59:55
Dwie panie po filologii, które normalne zarabiałby od 2100-2500zł. zarabiają po 40-50 tys.zł. a ogrodnik zatrudniony na stanowisko marszałka - ma kaprys i leci rejsowym samolotem na swój ogródek do Rzeszowa. Przelot kosztuje budżet państwa 40 tys.zł. To robi "Dobra Zmiana"! To jest okradanie społeczeństwa. Nie ma pieniędzy dla nauczycieli? Wolne żarty. Nauczycielka j.polskiego z Grajdołka, która zapisała się do partii - dostaje stanowisko ministra i rozwala edukację, bo jej szef miał wizję...szkół 8 klasowych.
...
2019-03-21 03:37:31
Obawy Pana Henryka co do poziomu etycznego obecnych awanturnikow sa uzasadnione. Prawdopodobne skutki takich dzialan na zachowanie uczniow i ich przyszle postawy: - wzmacnianie postaw roszczeniowych (bo nie warto rozmawiac, lepiej stosowac szantaz, grac na emocjach osob postronnych, brac uczniow za zakladnikow) - czy chcemy czy nie dzieci oraz mlodziez uczy sie przez nasladownictwo; - oslabienie autorytetu nauczycieli i wychowawcow poprzez ich nieetyczne postawy (lewe zwolnienia - klamstwo/tchorzostwo, branie uczniow jako zakladnikow); - domaganie sie bylejakosci (nie wazne jak pracujesz, kazdy ma dostac taka sama kwote); Moge mnozyc jeszcze wiecej negatywnych skutkow takich dzialan. Kazdy ma prawo do protestu, mediacji, negocjacji. Metoda obrana przez obecnych nauczycieli i ich poplecznikow jest nie do obrony etycznie. O ile mozna poprzec dazenia do podwyzek, to wymienione wyzej metody i ich efekty roszczeniowych dzialan zbierac bedziemy dlugo. Znam wielu wspanialych nauczycieli i wychowawcow. Zaden z nich nie bral udzialu w hucpie w latach 90ych. Zaden ze znanych mi majacych wyniki dydaktyczne i autorytet wychowawczy nie bierze udzialu w obecnej rozrubie. Frazesy o walce "o uczniow" nie maja poparcia w dotychczasowym dzialaniu tego srodowiska. Opor przy wprowadzaniu gimnazjow, opor przy ich likwiadacji, brak oporu przy wypychaniu szesciolatkow do szkol, brak oporu przy wygaszaniu szkolnictwa zawodowego (stad masa ludzi po studiach bez umiejetnosci). Ublizanie uczniom o nizszych zdolnosciach: "gamon", "duren", "idiota"...., nadal sie zdaza Z jednej strony to dobrze ze do tego protestu dojdzie, bo zobaczymy ilu slabych nauczycieli mamy, ktorzy nie zwazajac na srodki (bo z opinia zewnetrzna to w tym srodowisku malo kto sie liczy) maja za nic Konstytucje, normy etyczne i zwykla przyzwoitosc. Podsumowujac, tak dla podwyzek, nie dla awanturnictwa i demolowania i tak juz zszarganego (czesto przez samych nauczycieli) autorytetu zawodu nauczyciela oraz etosu edukacji publicznej! Odbudowac zaufanie spoleczenstwa nie bedzie latwo.
trohan
2019-03-21 00:00:05
Widzę komentarze przygłupiasych trolków, którzy dyżurują i czekają, gdzie by tu się wpisać i popisać swoją durnotą.
Do Henryk
2019-03-20 22:58:42
To znajdź chętnych na ich miejsce. Bo jakoś dyrektorzy nie mogą. W szkole mojego dziecka brakuje anglisty i matematyka! Od 2 miesięcy!
Do Ci Rodzice i Opiekunowie
2019-03-20 22:51:29
Też do Mensy
Ci Rodzice i Opiekunowie
2019-03-20 22:42:53
Co stoja za dzialaniami i Popieraja obecny Prawicowy Rzad - powinni Zabronic Swoim dzieciom i mlodziezy - Strajkowac wraz z pewna czescia Nauczycielskiego Lewactwa !! Reasumujac: a dlaczego za Komuny i PO-stkomuny... Lewaccy Nauczyciele Nie Strajkowaliscie ???
do lui
2019-03-20 22:25:52
i tak ktoś to musi robić, w interesie biednych ludzi powinno być to aby robili to jak najlepsi bo bogaty ma to w d. (wyśle dzieci do szkoły pryw. lub poza krajem)
Lui
2019-03-20 22:14:21
Jak chcieli dobrze zarabiać to po co poszli pracować jako nauczyciele ?
do wychowanie
2019-03-20 22:02:21
Cóż za przemyślenia, proponuję przystąpić do Mensy
Anty znpowiec
2019-03-20 21:45:22
Czy w końcu skarbówka rozliczy nauczycieli za korepetycje których udzielają i nie odprowadzają z tego tytułu podatku itp.?
wychowanie
2019-03-20 21:39:26
A ja mam inną uwagę oświatową,chwała sklepom sieci francuskich marketów za ustawienie alkoholu z tyłu w miejscu na uboczu tak że jest to towar dodatkowy.Przykład Kaskada, Molo. Nareszcie przeciwieństwo Żabki. Myślę że to jest też Oświatową.
nie belfer trochę sarkastyczny
2019-03-20 21:27:30
Wystarczy pomyśleć, przecież przed każdą szkołą czeka kolejka chętnych by zająć jeden z tych intratnych etatów belfra. Dalej, większość rodziców inwestuje w swoje dzieci by te mogły wykonywać upragniony zawód nauczyciela, a kierunki pedagogiczne uczelni wyższych pełne są studentów. Konsekwencje- dyrektorzy szkół przebierają w kandydatach i wybierają najlepszych a jeśli się pomylą to dziękują nieudolnemu bo wystarczy telefon do następnego z kolejki oczekujących na zatrudnienie w tym dobrze opłacanym, elitarnym zawodzie. Dlatego nie powinno nikogo martwić dobro naszych dzieci bo kształcą je najlepsi z najlepszych. Więc po co te podwyżki tym pazernym belfrom?
kibic
2019-03-20 21:11:53
teraz to dopiero będzie strzał w kolano ze strony nauczycieli.znając życie PiSiory ich ośmieszą i załatwią ich własną bronią.trzeba być ostatnią ś....ą,żeby do swoich celów wykorzystywać dzieci. chcecie podwyżki to pracujcie 8 godzin w miejscu pracy jak wszyscy inni i rozliczamy za efekty pracy.chce ktoś podwyżkę z nauczycieli na zdrowych zasadach? natychmiast do likwidacji relikt komuny tzw.kartę nauczyciela. nauczyciele ostatnio obliczyli,że pracują tak naprawdę ponad 40 godzin w tygodniu ... w tym liczą do godzin pracy SEN jako przygotowanie do zajęć.
Henryk
2019-03-20 20:49:51
Pedagodzy, którzy stosują chwyty poniżej pasa i próbują wmanewrować młodzież i dzieci to raczej „ pedagodzy”! Dałbym podwyżki ale tym, którzy przyjdą na ich miejsce.
szczeciniak
2019-03-20 20:47:07
podobno minister szykuje emerytow i innych ludzi a nawet rodzicow do nadzoru egzaminow,jesli tak to strajk psu na bude... a swoja droga to glupio tak wystawiac dobro dzieci i mlodziezy jako monete przetargowa - to raczej nie nauczycielskie zachowanie..
Terens
2019-03-20 20:00:09
Piłka po stronie pisowskiego rządu - mogą zapobiec strajkowi, zobaczymy czy będą chcieli

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA