niedziela, 07 czerwca 2020.
Strona główna > Kraj > Broniarz: Strajk jest efektem lekceważenia nauczycieli

Broniarz: Strajk jest efektem lekceważenia nauczycieli

Broniarz: Strajk jest efektem lekceważenia nauczycieli
Data publikacji: 2019-03-17 19:34
Ostatnia aktualizacja: 2019-03-19 12:49
Wywietleń: 1056 380992

Ogłosiliśmy strajk z 35-dniowym wyprzedzeniem, by dać rządowi czas na rozwiązanie problemów, o których mówią nauczyciele - podkreślił w oświadczeniu przesłanym w niedzielę PAP prezes ZNP Sławomir Broniarz. Jak stwierdził, wszystkie inne możliwości zostały wyczerpane.

Od 5 marca trwa referendum strajkowe zorganizowane przez Związek Nauczycielstwa Polskiego w ramach prowadzonego sporu zbiorowego. Potrwa do 25 marca. Odbywa się we wszystkich szkołach i placówkach, z którymi w ramach sporu zbiorowego zakończono etap mediacji, nie osiągając porozumienia co do żądania podwyższenia wynagrodzeń zasadniczych o 1 tys. zł. Jeśli taka będzie wola większości wyrażona w referendum, strajk ma się rozpocząć 8 kwietnia.

Oznacza to, że jego termin może się zbiec z zaplanowanymi na kwiecień egzaminami zewnętrznymi: 10, 11 i 12 kwietnia ma się odbyć egzamin gimnazjalny; a 15, 16 i 17 kwietnia - egzamin ósmoklasistów. 6 maja mają się zaś rozpocząć matury.

Jak napisał w oświadczeniu prezes ZNP Sławomir Broniarz, związek ogłosił strajk "z 35-dniowym wyprzedzeniem, by dać rządowi czas na spełnienie postulatów i rozwiązanie problemów, o których mówią nauczyciele i pracownicy niebędący nauczycielami".

"Nikogo nie zaskakujemy. Uprzedzamy o tym, kiedy rozpocznie się strajk. Mówimy, na czym on polega (na niewykonywaniu pracy) oraz o jego możliwych konsekwencjach. Informujemy także o tym, jak ważna jest rola nauczycieli w systemie edukacji, że to nasza praca ma wpływ na wyniki uczniów czy na uzyskanie promocji do następnej klasy. Podkreślamy, że rząd nie powinien lekceważyć nauczycieli. Stąd decyzja o strajku" - tłumaczy Broniarz, i pyta: "czy mamy inny wybór, kiedy wszystkie możliwości już wyczerpaliśmy?".

"Jednak od czasu ogłoszenia terminu strajku, czyli od trzynastu dni, nie usłyszeliśmy od rządu żadnych nowych propozycji poza obraźliwymi wypowiedziami pod adresem nauczycieli i próbą pokazania, że protestujących pedagogów można zastąpić osobami spoza szkoły. Teraz determinacja środowiska jest ogromna, bo dzisiaj jest to już przede wszystkim protest o godność i o lepszą przyszłość edukacji" - czytamy w oświadczeniu.

Prezes ZNP przypomniał również, że protest środowiska oświatowego trwa już od trzech lat, jednak - jak napisał - "rząd go bagatelizował i – jak widać - nadal bagatelizuje".

Przypomniał przy tym, że ZNP zdecydował o rozpoczęciu akcji protestacyjnej 18 października 2016 r., a jej powodem był "brak zwiększenia nakładów na oświatę, w tym brak podwyżek płac pracowników oświaty". "Organizowaliśmy wielotysięczne manifestacje, pikiety i marsze (w tygodniu i w soboty). Strajkowaliśmy w marcu 2017 r. W ramach dialogu społecznego braliśmy udział w konsultacjach i opiniowaniu, zebraliśmy podpisy pod obywatelską inicjatywą >Pensje nauczycieli z budżetu państwa<. Wielokrotnie prosiliśmy premiera o podjęcie rozmów, a prezydenta o mediacje. Z każdym kolejnym miesiącem frustracja lekceważonego środowiska narastała" - wymienił Broniarz.

Dodał też, że w związku z tą sytuacją zaczęły pojawiać się oddolne formy protestu. "Po negocjacjach z MEN, podczas których usłyszeliśmy, że w budżecie nie ma pieniędzy, 10 stycznia 2019 r. rozpoczęły się procedury sporu zbiorowego: składanie żądań, rokowania i mediacje. 4 marca ogłosiliśmy termin strajku do odwołania, a od 5 marca trwa referendum strajkowe" - napisał prezes ZNP.

W podsumowaniu oświadczenia prezes ZNP zaznaczył też, że "systemowi oświaty grozi zapaść, ale nie z powodu planowanego strajku, lecz z powodu niskich pensji i zbyt małych nakładów państwa na edukację".W szkołach i przedszkolach zaczyna brakować nauczycieli, ponieważ są zmuszeni podejmować pracę poza oświatą. Robią to, bo nie są w stanie utrzymać swoich rodzin z nauczycielskich pensji. To już ostatni dzwonek, by zadbać o edukację".

W sobotę prezes ZNP w wywiadzie dla Radia Zet, mówiąc o zapowiedzianym strajku w oświacie, przypomniał m.in., że w kompetencji nauczycieli, rad pedagogicznych, leży klasyfikowanie, ocenianie i promowanie uczniów. "I to też jest potężny oręż w ręku nauczycieli, chcielibyśmy, żeby rząd miał tego świadomość. Jeżeli skorzystamy także z tego oręża to będziemy mieli w edukacji totalny kataklizm związany z rekrutacją albo zakończeniem kolejnych cykli edukacyjnych przez dzieci, uczniów polskich szkół" - powiedział. Pytany zaś, co czeka uczniów, jeśli dojdzie do strajku i nie odbędą się wyznaczone na połowę kwietnia egzaminy: gimnazjalny i ósmoklasisty oraz wyznaczone na maj matury, odpowiedział: "Albo egzaminy będą musiały odbyć się w późniejszym terminie, albo trzeba będzie szukać innego rozwiązania związanego z rekrutacją młodzieży do szkół wyższego szczebla".

Słowa prezesa ZNP skomentowała dla PAP rzeczniczka MEN Anna Ostrowska, która powiedziała, że groźba ZNP utrudnienia promocji dla uczniów oraz próba paraliżu systemu polskiej oświaty, jest działaniem wyjątkowo nieodpowiedzialnym, dla którego nie ma usprawiedliwienia. - Czas egzaminów i zakończenia zajęć oraz promocja uczniów to najistotniejsze momenty w życiu szkoły. Zaznaczamy, że najważniejsze jest dobro uczniów i ich prawo do nauki. Z wielkim niepokojem i niedowierzaniem zauważamy, że dla liderów ZNP nie ma to jednak żadnego znaczenia - podkreśliła rzeczniczka MEN.

Według niej, twierdzenie, że możliwe jest przeprowadzenie egzaminów w innych terminach niż te wyznaczone w harmonogramie, to próba przerzucenia odpowiedzialności za działania ZNP na dyrektorów szkół. - To dyrektorzy zgodnie z art. 44zzs ustawy o systemie oświaty odpowiadają za organizację i przebieg egzaminu w danej szkole. Uspokajamy uczniów i rodziców, egzaminy odbędą się zgodnie z harmonogramem Centralnej Komisji Egzaminacyjnej - zapewniła.

(PAP)

Fot. znp.edu.pl

Komentarze

Jarun
Widzę, że komuś leki się skończyły...A,A,A...pewnie niedługo komisja lekarska w Zdrojach?! Powiesz im ten tekst : "a gdzie byliście /wy lekarze/ w latach 1945-2015...itd" i walną ci pieczątkę na kolejne 5 lat, czubku.
2019-03-18 16:04:10
radna Edyta Ł.
W przestrzeni i poza przestrzenią niech strajkują, byle nie zakłócali ruchomej architektury w przestrzeni publicznej i ładu przestrzennego w przestrzeni medialnej. Ten protest jest naruszeniem porządku przestrzennego i zakłócanie prototypowania przestrzeni, przez przestrzeń w przestrzeni.
2019-03-18 16:00:53
abc
Najlepiej jak,grzegorz zniszcze ciebie'' wzialby na liste do eurokolchozu tego kodowca Broniarza.Powinie byc umieszczony obok wesolej wdowki igrabarza polskiej gospodarki Lewandowskiego na pomorzu.Poniewaz po wyborach naprezydenta Gdanska widac,ze mieszka tam duzo przyglupow to ma duze szanse.
2019-03-18 15:07:19
A, A, A...
Gdzie byl Broniarz... w latach 1945-2015 ? Chyba ze tylko na Pochodach i Akademiach 1-szo Majowych - gdzie o Rewolucjach Pazdziernikowych juz nie wspomne ??
2019-03-18 11:13:47
CDN
Towarzyszu Broniarz niedlugo przejdziesz do histori jak alimenciarz Kijowski -skompromitowany kodziarz.Razem z alimenciarzem wystepowales na tych smiesznych wiecach.
2019-03-18 10:52:37
tylko pytam
Gdzie pan towarzysz Broniarz był jak za rządów PO-PSL przez wiele lat nie było żadnych podwyżek dla nauczycieli??
2019-03-18 10:21:58

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Krótki rejs po porcie

Nekrologi

Z dostawą do domu

Sonda

Czy zagłosujesz w wyborach prezydenckich 28 czerwca 2020 roku?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie