Sobota, 02 marca 2024 r. 
REKLAMA

Oświatowa Solidarność zapowiada strajk głodowy

Data publikacji: 21 marca 2019 r. 22:15
Ostatnia aktualizacja: 26 marca 2019 r. 11:14
Oświatowa Solidarność zapowiada strajk głodowy
 

Jeżeli postulaty pracowników oświaty nie zostaną uwzględnione przez rząd, to w poniedziałek przedstawiciele Solidarności rozpoczną protest głodowy – poinformował w czwartek szef Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" Ryszard Proksa.

Jak dotąd udział w głodówce, której miejscem będzie budynek kuratorium oświaty w Krakowie, zadeklarowało kilka osób.

Decyzja o proteście głodowym zapadła podczas czwartkowego nadzwyczajnego posiedzenia Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" w Krakowie. W spotkaniu tym wzięło udział ponad 40 przedstawicieli Solidarności. Wciąż mają oni nadzieję, że przedstawiciel rządu przyjedzie do Krakowa, aby z nimi rozmawiać.

Poinformowali, że będą kontynuować okupację w kuratorium oświaty w Krakowie. „Protest potrwa aż do momentu satysfakcjonującego nas rozwiązania, czyli podpisania porozumienia z rządem” – zapowiedział Proksa i dodał, że harmonogram okupacji w Krakowie jest przygotowany i w okupacji, która ma charakter rotacyjny, brać udział będą kolejne osoby z całego kraju. Codziennie, od 11 marca, w budynku kuratorium oświaty w Krakowie akcję okupacyjną prowadzi kilkanaście osób.

Szefowa Sekcji Oświaty Regionu Małopolskiego NSZZ "Solidarność" Agata Łyko przyznała, że okupacja w Krakowie oraz zapowiadana głodówka sens będą mieć do 5 kwietnia, ponieważ 8 kwietnia Związek Nauczycielstwa Polskiego planuje rozpocząć strajk. - Po tym czasie hasło, z którym tutaj przyszliśmy, będzie nieaktualne. A nasze hasło to: "Dorośli powinni rozwiązywać problemy między sobą” – powiedziała i podkreśliła, że od 8 kwietnia Solidarność będzie „monitorować sytuację w szkołach”. Solidarność uważa, że strajk ZNP zaszkodzi dzieciom i młodzieży, ponieważ zbiegnie się z egzaminami gimnazjalnymi, ósmoklasistów i maturalnymi.

Choć Solidarność oficjalnie nie zamierza przyłączyć się do strajku ZNP, zaplanowanego na 8 kwietnia, to nie zaprzecza, że wielu nauczycieli zrzeszonych w Solidarności weźmie udział w strajku, ponieważ, jak mówiła Łyko, „sytuacja w szkołach jest już tak napięta”. - To będzie samodzielna decyzja osoby pełnoletniej – powiedział szef Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność".

Jednocześnie z protestem okupacyjnym w Krakowie Solidarność pracowników oświaty przeprowadza procedury sporu zbiorowego w placówkach, w których działają organizacje związkowe Solidarności.

Agata Łyko zaznaczyła, że póki co rozmowy prowadzone w Warszawie pomiędzy przedstawicielami rządu a związkowcami nie przyniosły rezultatów. - To, że tutaj do Krakowa nikt (z rządu-PAP) nie przyjechał do nas, to pokazuje, jak środowisko oświatowe jest lekceważone – oceniła.

Nauczycielska "S" domaga się: skrócenia ścieżki awansu zawodowego, zmiany przepisów dotyczących oceny pracy nauczycieli i wzrostu wynagrodzeń: od 2019 r. o 15 proc., a od 2020 r. o kolejne 15 proc.

W środę o postulatach nauczycieli w Pałacu Prezydenckim rozmawiał prezydent RP Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. Według prezydenta sytuacja nauczycieli "nie jest łatwa" i powinni oni "dobrze zarabiać".

W ramach negocjacji płacowych, które rozpoczęły się w styczniu minister edukacji narodowej Anna Zalewska zaproponowała nauczycielom przyspieszenie trzeciej z zapowiedzianych podwyżek. Chodzi o trzy podwyżki wynagrodzeń nauczycieli po 5 proc. zapowiedziane w 2017 r. przez ówczesną premier Beatę Szydło.

Pierwszą podwyżkę nauczycielom przyznano od kwietnia 2018 r., drugą – od stycznia 2019 r. Trzecią podwyżkę nauczyciele mają otrzymać – zgodnie z projektem nowelizacji ustawy Karta nauczyciela, który trafił na początku marca do konsultacji – we wrześniu 2019 r.; pierwotnie trzecią podwyżkę nauczyciele mieli dostać w styczniu 2020 r.

Podczas negocjacji szefowa MEN zapowiedziała też przyznanie dodatku "na start" nauczycielom stażystom, a dodatku za wyróżniającą się pracę nie tylko nauczycielom dyplomowanym, ale także kontraktowymi i mianowanym.

(pap)

Fot. Dariusz Gorajski

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

do tchorza
2019-03-26 10:44:55
No pewnie ty folksdojczu, zaprzancu. Nie masz argumentow to wyciagasz straszaka "czarnego luda" w postaci Putina.
Ciągle kaleczysz język polski. Putin ma z ciebie ewidentna korzyść.
2019-03-26 01:23:28
Takich naiwniaków w PiSie jest na pęczki. W szkole musiałeś być rzadkim gościem. A teraz widać żenujące efekty tych absencji.
ty ponizej
2019-03-25 09:37:51
Pisze z heimatu, zadowolony ? O widze twoja cala rodzina tutaj sprzata.
Ty poniżej, w jakim języku piszesz, bo to nie jest polski? Może nadajesz z Rosji, tam faktycznie mają problemy z polskim.
2019-03-25 01:24:15
Zielone ludziki z Rosji atakują europejską Polskę.
Do... trohanko/niklota
2019-03-22 23:13:02
No na pewno Nie w takiej PO-PAP-RANEJ jak Twoja - czyli 100 % durkowa ! I bardzo dobrze, gdyz Polska potrzebuje Dolary i Euro na dalsza rozbudowe...!!
Jarun
2019-03-22 15:16:57
Niestety pani minister Zalewska (nauczycielka j. polskiego w gimnazjum w Koziej Wólce) wygłosiła oświadczenie odnośnie strajku nauczycieli, czyli odczytała sms przysłanego jej przez mądrzejszych. "Chcemy rozmawiać", "...nie krzywdźmy dzieci"-te wyrazy miała co chwila powtarzać, po czym dała dyla.
niklot
2019-03-22 15:12:19
"Bo Nam w rodzinie..." W jakiej rodzinie półdurku? Na lekarstwa tylko tracimy przez te twoje urojenia i to w euro słono płacimy.
A ktora to Solidarnosc...???
2019-03-22 11:43:49
Bo Nam w Rodzinie wydaje sie: ze to chyba ta... ktora PO-wstala przy czy PO "Okraglym Stole" tj. ze s-PO-rym opoznieniem... w latach 1989/90 !!
Jarun
2019-03-21 22:47:32
Podobno Kalisz ma przystąpić do strajku głodowego. Borusewicz też przechodzi na dietę: bezkawiorową. A Niesiołowski na mirabelki z udkami...mewek. Wyszczerzona zołza i tak nie kmini o co strajkują.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA