sobota, 21 września 2019.
Strona główna > Kraj > Oświatowa Solidarność zapowiada strajk głodowy

Oświatowa Solidarność zapowiada strajk głodowy

Oświatowa Solidarność zapowiada strajk głodowy
Data publikacji: 2019-03-21 22:15
Ostatnia aktualizacja: 2019-03-26 11:14
Wywietleń: 896 381944

Jeżeli postulaty pracowników oświaty nie zostaną uwzględnione przez rząd, to w poniedziałek przedstawiciele Solidarności rozpoczną protest głodowy – poinformował w czwartek szef Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" Ryszard Proksa.

Jak dotąd udział w głodówce, której miejscem będzie budynek kuratorium oświaty w Krakowie, zadeklarowało kilka osób.

Decyzja o proteście głodowym zapadła podczas czwartkowego nadzwyczajnego posiedzenia Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" w Krakowie. W spotkaniu tym wzięło udział ponad 40 przedstawicieli Solidarności. Wciąż mają oni nadzieję, że przedstawiciel rządu przyjedzie do Krakowa, aby z nimi rozmawiać.

Poinformowali, że będą kontynuować okupację w kuratorium oświaty w Krakowie. „Protest potrwa aż do momentu satysfakcjonującego nas rozwiązania, czyli podpisania porozumienia z rządem” – zapowiedział Proksa i dodał, że harmonogram okupacji w Krakowie jest przygotowany i w okupacji, która ma charakter rotacyjny, brać udział będą kolejne osoby z całego kraju. Codziennie, od 11 marca, w budynku kuratorium oświaty w Krakowie akcję okupacyjną prowadzi kilkanaście osób.

Szefowa Sekcji Oświaty Regionu Małopolskiego NSZZ "Solidarność" Agata Łyko przyznała, że okupacja w Krakowie oraz zapowiadana głodówka sens będą mieć do 5 kwietnia, ponieważ 8 kwietnia Związek Nauczycielstwa Polskiego planuje rozpocząć strajk. - Po tym czasie hasło, z którym tutaj przyszliśmy, będzie nieaktualne. A nasze hasło to: "Dorośli powinni rozwiązywać problemy między sobą” – powiedziała i podkreśliła, że od 8 kwietnia Solidarność będzie „monitorować sytuację w szkołach”. Solidarność uważa, że strajk ZNP zaszkodzi dzieciom i młodzieży, ponieważ zbiegnie się z egzaminami gimnazjalnymi, ósmoklasistów i maturalnymi.

Choć Solidarność oficjalnie nie zamierza przyłączyć się do strajku ZNP, zaplanowanego na 8 kwietnia, to nie zaprzecza, że wielu nauczycieli zrzeszonych w Solidarności weźmie udział w strajku, ponieważ, jak mówiła Łyko, „sytuacja w szkołach jest już tak napięta”. - To będzie samodzielna decyzja osoby pełnoletniej – powiedział szef Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność".

Jednocześnie z protestem okupacyjnym w Krakowie Solidarność pracowników oświaty przeprowadza procedury sporu zbiorowego w placówkach, w których działają organizacje związkowe Solidarności.

Agata Łyko zaznaczyła, że póki co rozmowy prowadzone w Warszawie pomiędzy przedstawicielami rządu a związkowcami nie przyniosły rezultatów. - To, że tutaj do Krakowa nikt (z rządu-PAP) nie przyjechał do nas, to pokazuje, jak środowisko oświatowe jest lekceważone – oceniła.

Nauczycielska "S" domaga się: skrócenia ścieżki awansu zawodowego, zmiany przepisów dotyczących oceny pracy nauczycieli i wzrostu wynagrodzeń: od 2019 r. o 15 proc., a od 2020 r. o kolejne 15 proc.

W środę o postulatach nauczycieli w Pałacu Prezydenckim rozmawiał prezydent RP Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. Według prezydenta sytuacja nauczycieli "nie jest łatwa" i powinni oni "dobrze zarabiać".

W ramach negocjacji płacowych, które rozpoczęły się w styczniu minister edukacji narodowej Anna Zalewska zaproponowała nauczycielom przyspieszenie trzeciej z zapowiedzianych podwyżek. Chodzi o trzy podwyżki wynagrodzeń nauczycieli po 5 proc. zapowiedziane w 2017 r. przez ówczesną premier Beatę Szydło.

Pierwszą podwyżkę nauczycielom przyznano od kwietnia 2018 r., drugą – od stycznia 2019 r. Trzecią podwyżkę nauczyciele mają otrzymać – zgodnie z projektem nowelizacji ustawy Karta nauczyciela, który trafił na początku marca do konsultacji – we wrześniu 2019 r.; pierwotnie trzecią podwyżkę nauczyciele mieli dostać w styczniu 2020 r.

Podczas negocjacji szefowa MEN zapowiedziała też przyznanie dodatku "na start" nauczycielom stażystom, a dodatku za wyróżniającą się pracę nie tylko nauczycielom dyplomowanym, ale także kontraktowymi i mianowanym.

(pap)

Fot. Dariusz Gorajski

Komentarze

do tchorza
No pewnie ty folksdojczu, zaprzancu. Nie masz argumentow to wyciagasz straszaka "czarnego luda" w postaci Putina.
2019-03-26 10:44:55
Ciągle kaleczysz język polski. Putin ma z ciebie ewidentna korzyść.
Takich naiwniaków w PiSie jest na pęczki. W szkole musiałeś być rzadkim gościem. A teraz widać żenujące efekty tych absencji.
2019-03-26 01:23:28
ty ponizej
Pisze z heimatu, zadowolony ? O widze twoja cala rodzina tutaj sprzata.
2019-03-25 09:37:51
Ty poniżej, w jakim języku piszesz, bo to nie jest polski? Może nadajesz z Rosji, tam faktycznie mają problemy z polskim.
Zielone ludziki z Rosji atakują europejską Polskę.
2019-03-25 01:24:15
Do... trohanko/niklota
No na pewno Nie w takiej PO-PAP-RANEJ jak Twoja - czyli 100 % durkowa ! I bardzo dobrze, gdyz Polska potrzebuje Dolary i Euro na dalsza rozbudowe...!!
2019-03-22 23:13:02
Jarun
Niestety pani minister Zalewska (nauczycielka j. polskiego w gimnazjum w Koziej Wólce) wygłosiła oświadczenie odnośnie strajku nauczycieli, czyli odczytała sms przysłanego jej przez mądrzejszych. "Chcemy rozmawiać", "...nie krzywdźmy dzieci"-te wyrazy miała co chwila powtarzać, po czym dała dyla.
2019-03-22 15:16:57
niklot
"Bo Nam w rodzinie..." W jakiej rodzinie półdurku? Na lekarstwa tylko tracimy przez te twoje urojenia i to w euro słono płacimy.
2019-03-22 15:12:19
A ktora to Solidarnosc...???
Bo Nam w Rodzinie wydaje sie: ze to chyba ta... ktora PO-wstala przy czy PO "Okraglym Stole" tj. ze s-PO-rym opoznieniem... w latach 1989/90 !!
2019-03-22 11:43:49
Jarun
Podobno Kalisz ma przystąpić do strajku głodowego. Borusewicz też przechodzi na dietę: bezkawiorową. A Niesiołowski na mirabelki z udkami...mewek. Wyszczerzona zołza i tak nie kmini o co strajkują.
2019-03-21 22:47:32

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wokalne popisy na pl. Grunwaldzkim

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz Marsz Równości?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie