Żużel i popiół powstałe w procesie spalania odpadów komunalnych w szczecińskiej instalacji, budowanej na wyspie Ostrów Grabowski, chce zagospodarować duńska firma IF Group.
Budowany na Międzyodrzu EcoGenerator, czyli Zakład Termicznego Unieszkodliwiania Opadów ma być oddany do użytku – według najnowszego harmonogramu inwestycji - w grudniu tego roku. Będzie przetwarzał w energię elektryczną i cieplną do 150 tys. ton odpadów zmieszanych rocznie, głównie ze Szczecina. Efektem ubocznym ich spalania będą tzw. odpady poprocesowe, przede wszystkim wspomniane żużel i popioły lotne.
- Przedstawiciele duńskiej firmy IF Group, którzy w czwartek nas odwiedzili, zadeklarowali ich odbiór. W grę wchodzi ponad 40 tys. ton żużla i popiołu – informuje Wojciech Jachim, rzecznik prasowy Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów, spółki komunalnej, która odpowiada za realizację przedsięwzięcia i w założeniu ma być zarządcą spalarnianej instalacji wraz z całą infrastrukturą niezbędną do jej prawidłowego i bezpiecznego dla środowiska funkcjonowania.
Oferta IF Group oznacza, że znaczna część bezużytecznych odpadów ma szansę znaleźć inne, praktyczne zastosowanie. Firma z Aalborga na Półwyspie Jutlandzkim zajmuje się m.in. recyklingiem odpadów budowlanych i poprocesowych związanych z gospodarką odpadami. Duńczycy żużel wykorzystują do budowy dróg, z popiołów wytwarzają tzw. blocks, materiał, który jest alternatywą dla betonu - służy do budowy obiektów niezamieszkałych przez ludzi (magazyny, mury, nabrzeża).
- Dla nas to bardzo ciekawa oferta – mówi Tomasz Lachowicz, prezes Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów. – Dzięki niej EcoGenerator może stać się instalacją jeszcze bardziej przyjazną dla środowiska. Duńczycy chcą odbierać żużel i popiół drogą wodną. Lokalizacja EcoGeneratora w porcie jest naszym dodatkowym atutem. Wrócimy do rozmów po uruchomieniu zakładu. I wtedy - mam nadzieję - podpiszemy umowę.
(MIR)
Fot. (z archiwum ZUO)