czwartek, 22 października 2020.
Strona główna > Wiadomości > Spalarnia będzie gotowa za rok

Spalarnia będzie gotowa za rok

Spalarnia będzie gotowa za rok
Data publikacji: 2015-09-15 22:46
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:34
Wywietleń: 2914 20759

Najwcześniej we wrześniu, ale przyszłego roku powinna być w pełni gotowa do normalnej eksploatacji szczecińska spalarnia odpadów komunalnych na Ostrowie Grabowskim. Tę największą i najdroższą z inwestycji miejskich odwiedzili radni komisji rozwoju, promocji i gospodarki morskiej. Dla niektórych z nich była to pierwsza wizyta na placu budowy instalacji. Roboty trwają już prawie dwa lata.

- Próbny rozruch całej instalacji planujemy rozpocząć w czerwcu przyszłego roku – poinformował Tomasz Lachowicz, prezes spółki Zakład Unieszkodliwiana Odpadów, która w imieniu miasta odpowiada za całą inwestycję, a po oddaniu obiektu do użytku ma także nim zarządzać.

W związku z przedłużeniem pierwotnie zakładanego terminu wykonania inwestycji (miał to być grudzień tego roku) ZUO uzyskało zgodę na rozliczenie unijnej dotacji do projektu w terminie do trzech miesięcy dłuższym, wkraczającym poza rok 2015, tj. do końca marca 2016 roku. W tej chwili gotowy jest już także wniosek o kolejną prolongatę terminu rozliczenia.

Zakład termicznego unieszkodliwiania odpadów dla szczecińskiego obszaru metropolitalnego kosztować ma 711 mln zł. Główne źródła finansowania to 255 mln zł dotacja z Funduszu Spójności Unii Europejskiej. Rozdzielanych poprzez rządowy Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013, kolejne 280,7 mln zł to pożyczka z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i 60 mln zł środków własnych ZUO

- Nie sądzę, żebyśmy spotkali się z odmową przedłużenia jeszcze tego terminu w sytuacji, kiedy jeden z realizowanych także projektów budowy spalarni w kraju taka zgodę już uzyskał – stwierdził prezes Lachowicz. - Aby nie stracić złotówki z kwoty dofinansowania do końca 2015 r. musimy wydać na inwestycję 314 mln zł. Przy bardzo ostrożnym nawet szacunku założonych kosztów nie ma zagrożenia, żebyśmy takiego pułapu wydatków nie przekroczyli.

Podstawowe urządzenia spalarni są już zmontowane, w tym ruszty, kotły, kondensator i turbina. W lipcu tego roku rozpoczął się montaż elementów instalacji oczyszczania spalin z pyłów, chemicznych zanieczyszczeń, metali ciężkich, dioksyn i furanów. Na początku września zakończył się zaś inny etap inwestycji – stawianie wysokiego na 45 m komina. Trwają roboty przy infrastrukturze niezbędnej do rozładunku odpadów, a na tyłach kompleksu przy budowie składowiska żużla, produktu ubocznego spalania.

Generalnym wykonawcą kontraktu jest warszawski Mostostal. Do realizacji poszczególnych elementów instalacji, w tym linii technologicznych i całego kompleksu w roli podwykonawców zatrudnił do tej pory w sumie 34 firmy. ©℗

Tekst i fot.: Mirosław WINCONEK

Cały artykuł w e-wydaniu i środowym „ Kurierze Szczecińskim” (16.09.)

 

Spalarnia będzie gotowa za rok Spalarnia będzie gotowa za rok Spalarnia będzie gotowa za rok Spalarnia będzie gotowa za rok Spalarnia będzie gotowa za rok Spalarnia będzie gotowa za rok Spalarnia będzie gotowa za rok Spalarnia będzie gotowa za rok Spalarnia będzie gotowa za rok Spalarnia będzie gotowa za rok Spalarnia będzie gotowa za rok Spalarnia będzie gotowa za rok Spalarnia będzie gotowa za rok

Komentarze

Izis
A ile bierze wynagrodzenia prezes (pensji)
2016-04-18 08:44:14
Marek II
Kolejna odsłona niekompetencji urzędników miejskich ze Szczecina (dotyczy inwestycji za publiczne pieniądze ). Kto z urzędników (z nazwiska) odpowiada za tę inwestycję, jakie w związku z tym poniesie konsekwencje? Kiedy będzie to podane do publicznej wiadomości? Kiedy wreszcie osoby niedouczone , kumple i kolesie bez wymaganych kwalifikacji okupujące stołki decyzyjne zostaną z nich wyrzucone? To nie są opóźnienia o 2-3 miesiące tylko o 12 , to jest po prostu skandal. Wydłużenie inwestycji o 12 miesięcy to wiele milionów trzeba dopłacić wykonawcy (chociażby koszty stałe). Ile to naprawdę wynosi? Paru amatorów (chłoptasiów w krótkich spodenkach), ale z plecami wzięło się za inwestycje i to są skutki. Kiedy skończy się to cwaniactwo personalne tzn byleby byli swoi , a że będą jakieś straty finansowe to co my im (jako społeczeństwo) możemy zrobić. Nic. A potem w budżecie na następny rok brak pieniędzy na inwestycje. W roku 2016 na inwestycje przeznaczono zaledwie 400 mln zł to są po prostu kpiny!!!
2016-01-04 12:36:16
@jerzyn
Tak jest, nawet na zdjęciu nr 1 widać, że dwie osoby posiadają zegarki - napewno za 40 tysięcy!
2015-09-17 05:44:51
jerzyn
zdjęcia 1,2,3,4 sami darmozjady
2015-09-16 19:24:21
@szczecinianin
Spalarnia to miejska inwestycja. Żeby tak sprawiedliwie było - powiesz nam kto stanowi koalicję w Radzie Miejskiej Szczecina w tej i poprzedniej kadencji?
2015-09-16 16:05:10
Szczecin
10 miesięcy opóźnienia. Czy ktokolwiek wierzył w pierwotny termin otwarcia?
2015-09-16 07:21:29
ku
ALE KASA JUŻ POLECIAŁA DLA LACHOWICZA I CHOCHULSKIEGO
2015-09-16 07:02:12
szczecinianin
marzenia....tak jak PO miało już dawno otworzyć gazoport...a mamy co mamy cyrk ale już bez kołek bo nawet to ukradli...
2015-09-15 22:23:34

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Pierwszy dzień neutralizacji tallboya

Sonda

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie