Poniedziałek, 25 września 2023 r. 
21 szczecin
REKLAMA

Spalarnia dopiero za rok

Data publikacji: 18 grudnia 2015 r. 14:09
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:37
Spalarnia dopiero za rok
 

Szczecińska spalarnia odpadów komunalnych, budowana na Ostrowie Grabowskim, będzie gotowa, ale dopiero za rok. Ma być oddana do użytku najpóźniej do 10 grudnia 2016 roku. Aneks do kontraktu podpisali w czwartek 17 bm. w Warszawie Tomasz Lachowicz, prezes Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów, spółki komunalnej, będącej inwestorem, z Andrzejem Goławskim, prezesem Mostostalu Warszawa, generalnego wykonawcy inwestycji.

Przypomnijmy, że umowa z 18 lipca 2012 roku między ZUO i Mostostalem Warszawa przewidywała, że pierwsze odpady instalacja przerobi 20 grudnia tego roku.

- W toku realizacji projektu wykonawca napotkał na przeszkody, których przyczyn – jak uznały strony aneksu – nie można było przewidzieć i nie były one zależne od wykonawcy. A były to: konieczność przeprojektowania pompowni wody technologicznej w związku z obniżeniem poziomu wody w Duńczycy, problemy formalno-prawne związane z budową przyłącza elektrycznego dla spalarni, zalanie wykopu pod bunkier odpadów, do którego doszło w kwietniu 2014 r. oraz konieczność przeprojektowania oczyszczalni ścieków - wylicza powody poślizgu Wojciech Jachim, rezcznik prasowy ZUO.

Korekty zapsiów umowy dotyczą nie tylko samego terminu, czyli wydłużenia go o aż 12 miesięcy. Jednocześnie zdecydowano o wyłączeniu z robót kontraktowych Mostostalu Warszawa przyłącza elektrycznego wraz z linią przesyłu i stacją transformatorową. Jak informuje W. Jachim, ZUO zrealizuje te zadania samodzielnie. W związku z tym wartość całego kontraktu została pomniejszona o 2 735 000 zł netto.

- Strony zobowiązały się do dołożenia najwyższej staranności by wykonać kontrakt w nowym uzgodnionym terminie, w szczególności zintensyfikowania robót, zwiększenia potencjału realizacyjnego i wprowadzenia systemu dwuzmianowego pracy na budowie - dodaje W. Jachim. - Wydłużenie terminu realizacji projektu do 10 grudnia 2016 r. nie wpłynie na wysokość unijnej dotacji otrzymanej przez ZUO Szczecin na budowę spalarni. Już w lutym 2015 roku ministerstwo środowiska (czyli tzw. Instytucja Pośrednicząca) zgodziło się na wydłużenie realizacji inwestycji do końca przyszłego roku.

Koszt budowy spalarni skalkulowany został na 711 mln 415 tys. zł, w tym ponad 127 mln zł to podatek VAT (zgodnie z przepisami miasto go odzyska - wyj. autora). Mostostal swoje usługi z projektem, niezbędną dokumentacją i pozwoleniami wycenił na 666 mln zł.  Zakładane dofinansowanie z Unii Europejskiej ma wynieść 255 mln zł. To pula pieniędzy Funduszu Spójności zapisana na ten cel w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko. Część wydatków, wliczając środki własne ZUO, pokryje też pożyczka preferencyjna z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – umowa opiewa  na 280 mln 681 tys. zł. ©℗

Tekst i fot.: Mirosław WINCONEK

Czytaj też: Spalarnia będzie gotowa za rok  

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

SromotnikBezwstydny
2015-12-19 10:43:33
"...Korekty zapsiów umowy..." "Przesuwka" o rok wymaga "zapsiów" w umowach... Zatem,szczecińska reguła-"żadne terminy są niezobowiazujące"- obowiązuje.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA