Czwartek 02 grudnia 2021r. 
REKLAMA

Duńczycy zainwestują w Szczecinku

Data publikacji: 2016-01-15 10:08
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-11 15:40
Duńczycy zainwestują w Szczecinku
Duński koncern meblowy podpisał deklarację przystąpienia do Szczecineckiego Klastra Meblowego.  

Duński koncern meblowy Tvilum podpisał deklarację przystąpienia do Szczecineckiego Klastra Meblowego. Firma już podpisała umowę na dzierżawę części hali pod budowę zakładu. W pierwszym etapie zatrudnienie znajdzie około 80 pracowników.

Od kilku lat trwały starania o pozyskanie inwestorów. Kronospan na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej wybudował olbrzymią, 4-hektarową halę, samorząd przygotował parking, wyremontowano drogi dojazdowe. Do tej pory w klaster zainwestowano około 60 mln złotych. Brakowało tylko inwestorów.

Od niedawna działalność w klastrze prowadzą już dwie firmy. Duński inwestor – Tvilum to wiodący w Europie producent mebli do samodzielnego montażu. Firma posiada swoje oddziały w Rosji, Dubaju, USA, w Ameryce południowej, Australii oraz w kilku krajach europejskich. W drugim półroczu 2016 roku na tej liście znajdzie się również Polska.

W pierwszym etapie zatrudnienie znajdzie około 80 pracowników, a w miarę budowy nowych linii produkcyjnych, liczba ta będzie zwiększana. 


– Nasza obecność w Szczecinku przybliży do nas naszych klientów z tej części Europy – mówi Jorgen Ivensen, dyrektor zarządzający Tvilum. – Kronospan jest największym dostawcą płyt wiórowych, a jego bliskość pozwoli na znaczące obniżenie kosztów. Dotychczasowa współpraca pozwala nam snuć dobre plany na przyszłość.


Firma Tvilum w pierwszym etapie zamierza zainwestować około 6 mln euro. Klaster meblowy tworzy optymalne i zrównoważone środowisko do produkcji mebli oraz ich elementów. Surowce do produkcji są osiągalne w konkurencyjnych cenach dzięki minimalizacji kosztów transportu.

Zakładem wiodącym i koordynatorem w Szczecineckim Klastrze Meblowym jest firma Kronospan. Z myślą o potrzebach związanych z rynkiem pracy, Kronospan objął patronatem klasę technologii drewna w Zespole Szkół Technicznych w Szczecinku, a idąc krok dalej, wspólnie z władzami politechniki Koszalińskiej, władzami samorządowymi miasta i powiatu oraz Pomorską Agencją Rozwoju Regionalnego podjął działania dotyczące uruchomienia w Szczecinku w 2016 roku dziennego Zamiejscowego Wydziału Przemysłu Drzewnego, na którym przyszli specjaliści branży drzewno-meblarskiej będą kształcić się w kierunku inżynieria i automatyzacja w przemyśle drzewnym.

(bar)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

island
2016-01-15 18:58:48
A drewno będa przywozic z Grenlandii??bo cwaniacy ze Skandynawii zaliczką wykupują cale drewno z dostawą przez caly rok,Polakowi zostaje zbieranie chrusciku tzn sprzatanie lasu

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA