piątek, 25 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Duńczycy zainwestują w Szczecinku

Duńczycy zainwestują w Szczecinku

Duńczycy zainwestują w Szczecinku
Data publikacji: 2016-01-15 10:08
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:51
Wywietleń: 1884 99675

Duński koncern meblowy Tvilum podpisał deklarację przystąpienia do Szczecineckiego Klastra Meblowego. Firma już podpisała umowę na dzierżawę części hali pod budowę zakładu. W pierwszym etapie zatrudnienie znajdzie około 80 pracowników.

Od kilku lat trwały starania o pozyskanie inwestorów. Kronospan na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej wybudował olbrzymią, 4-hektarową halę, samorząd przygotował parking, wyremontowano drogi dojazdowe. Do tej pory w klaster zainwestowano około 60 mln złotych. Brakowało tylko inwestorów.

Od niedawna działalność w klastrze prowadzą już dwie firmy. Duński inwestor – Tvilum to wiodący w Europie producent mebli do samodzielnego montażu. Firma posiada swoje oddziały w Rosji, Dubaju, USA, w Ameryce południowej, Australii oraz w kilku krajach europejskich. W drugim półroczu 2016 roku na tej liście znajdzie się również Polska.

W pierwszym etapie zatrudnienie znajdzie około 80 pracowników, a w miarę budowy nowych linii produkcyjnych, liczba ta będzie zwiększana. 


– Nasza obecność w Szczecinku przybliży do nas naszych klientów z tej części Europy – mówi Jorgen Ivensen, dyrektor zarządzający Tvilum. – Kronospan jest największym dostawcą płyt wiórowych, a jego bliskość pozwoli na znaczące obniżenie kosztów. Dotychczasowa współpraca pozwala nam snuć dobre plany na przyszłość.


Firma Tvilum w pierwszym etapie zamierza zainwestować około 6 mln euro. Klaster meblowy tworzy optymalne i zrównoważone środowisko do produkcji mebli oraz ich elementów. Surowce do produkcji są osiągalne w konkurencyjnych cenach dzięki minimalizacji kosztów transportu.

Zakładem wiodącym i koordynatorem w Szczecineckim Klastrze Meblowym jest firma Kronospan. Z myślą o potrzebach związanych z rynkiem pracy, Kronospan objął patronatem klasę technologii drewna w Zespole Szkół Technicznych w Szczecinku, a idąc krok dalej, wspólnie z władzami politechniki Koszalińskiej, władzami samorządowymi miasta i powiatu oraz Pomorską Agencją Rozwoju Regionalnego podjął działania dotyczące uruchomienia w Szczecinku w 2016 roku dziennego Zamiejscowego Wydziału Przemysłu Drzewnego, na którym przyszli specjaliści branży drzewno-meblarskiej będą kształcić się w kierunku inżynieria i automatyzacja w przemyśle drzewnym.

(bar)

Komentarze

island
A drewno będa przywozic z Grenlandii??bo cwaniacy ze Skandynawii zaliczką wykupują cale drewno z dostawą przez caly rok,Polakowi zostaje zbieranie chrusciku tzn sprzatanie lasu
2016-01-15 18:58:48

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie