Tu można odpocząć w cieniu korony wiekowego dębu burgundzkiego, korkowca amurskiego i tulipanowca japońskiego. Trzeba naprawdę dobrego przewodnika, który poprowadzi między bożodrzewami, skrzydłorzechem i kolkwicjami, wskazując drogę choćby ku klonowi kolchidzkiemu czy glediczji trójcierniowej po parku, w którym rośnie blisko 200 odmian drzew i krzewów – cennych dendrologicznie okazów.
Właśnie na taki spacer dendrologiczny alejkami zabytkowego parku Żeromskiego można się wybrać już w niedzielę (7 czerwca) z najbardziej znanym i lubianym przewodnikiem po zieleni Szczecina Pawłem Madejskim.
– Wracamy do spacerów z rozpoznawaniem drzew i krzewów. Jednak zachowujemy rygory bezpieczeństwa sanitarnego. Jak przed tygodniem, tak znów się spotkamy w parku Żeromskiego. Już się zazielenił, wiele drzew i krzewów rozkwitło. Będzie co poznawać. Zapraszam! – zachęca Paweł Madejski.
Jest autorem bloga i profilu na społecznościowym portalu poświęconego drzewom i krzewom Szczecina. Twórcą interaktywnej mapy zielonych okazów, która została włączona w system informacji przestrzennej naszego miasta. Przede wszystkim zaś pasjonatem, który w arkana dendrologii wszedł dzięki swym wnukom. To im chciał pokazać oryginalne i rzadko spotykane okazy „pływającego ogrodu”. Jednak od paru lat opowiada o nich szerszej publiczności: uczestnikom miejskich spacerów z przewodnikiem.
Zbiórka zainteresowanych udziałem w najbliższym spacerze dendrologicznym już w niedzielę przy pomniku Adama Mickiewicza. Początek o godz. 11.
(an)
Fot. Anna Gniazdowska