sobota, 11 lipca 2020.
Strona główna > Wiadomości > Zapisz się i rusz w miasto! Wracają spacery z przewodnikami

Zapisz się i rusz w miasto! Wracają spacery z przewodnikami

Zapisz się i rusz w miasto! Wracają spacery z przewodnikami
Data publikacji: 2020-06-04 22:37
Ostatnia aktualizacja: 2020-06-05 08:53
Wywietleń: 646 458021

W ramach Festiwalu Dobrego Życia (w dniach 13-14 czerwca) odbędą się spacery miejskie z przewodnikami. Mieszańcy i turyści będą mogli m.in. odkryć tajemnice zabytkowych pomp, poznać życie codzienne w Szczecinie na przełomie XIX i XX wieku, czy przenieść się w szalone czasy PRL.

Łącznie odbędzie się osiem spacerów. W każdym z nich może wziąć udział maksymalnie dziesięć osób. Obowiązują wcześniejsze zapisy on-line, które rozpoczną się w piątek (5 czerwca) o godz. 11. Link do zgłoszeń można będzie znaleźć na stronie internetowej zstw.szczecin.pl, na podstronie Festiwalu Dobrego Życia.

Organizatorzy rekomendują używanie maseczek podczas spacerów miejskich oraz apelują o zachowanie bezpiecznej odległości od innych uczestników.

Lista spacerów

Sobota, 13 czerwca 2020

Godz. 11 - Życie codzienne w Szczecinie na przełomie XIX i XX wieku.

Start pl. Grunwaldzki, przewodnik - Małgorzata Duda. W trakcie spaceru uczestnicy poszukają w przestrzeni miasta informacji o tym, jak żyło się jego mieszkańcom na przełomie XIX i XX stulecia. Jak mieszkali, w co się ubierali, gdzie pracowali dawni szczecinianie. Odszukamy najstarszą szczecińską aptekę, zastanowimy się, które kamienice miały przedogródki, gdzie stał Teatr Miejski, a gdzie Dom Koncertowy. Spacer zakończy się na Starym Mieście.

Godz. 12 - na dachu Szczecina, czyli wiosenne zdobywanie najwyższego szczytu miasta.

Start - ul. Podbórzańska, przewodnik - Tomasz Duda. Wędrówka rozpocznie się na pętli autobusowej przy ul. Podbórzańskiej, skąd uczestnicy udadzą się na malownicze szlaki Puszczy Wkrzańskiej i Wzgórz Warszewskich. Na trasie doświadczą m.in. tajemniczego zapachu cebuli, przeprawy przez śródleśny most, „wspinaczki” po górskich przełęczach oraz wizyty w dawnej wsi, w której naprawdę… straszy! Na koniec coś dla prawdziwych eksploratorów – pierwsze grupowe wejście na najwyższy szczyt Szczecina, co potwierdzone zostanie specjalnym certyfikatem!

UWAGA: wędrówka znakowanymi szlakami, ale po terenie dość mocno urozmaiconym – potrzebne są wygodne buty i siły w pokonywaniu różnic wysokości!

Godz. 13 - Szczecin szlakiem PRL.

Start - pl. Szarych Szeregów, przewodnik - Justyna Machnik. Ten spacer to prezentacja kultowych przedmiotów, symboli minionej epoki - wspomnienie szczecińskiego smaku, mody, muzyki, kultury. Trochę dalej od typowych zabytków, zdecydowanie bliżej do socrealistycznej architektury i miejsc, gdzie kupowało się paprykarz szczeciński, słuchało big-beatu oraz stało w kolejkach za konfekcją. Będzie to trzygodzinna tematyczna przechadzka po Śródmieściu (głównie aleją Wojska Polskiego i ulicą Jagiellońską), w którym szarzyzna Polski Ludowej mieszała się z rozrywką i kulturalnym ożywieniem. Należna uwaga zostanie poświęcona mozaikom i neonom.

Godz 14 - Pompastyczny Szczecin.

Start - Ratusz Starego Miasta, przewodnik - Tomasz Wieczorek. Spacerowicze zobaczą Szczecin przez pryzmat lokalizacji ciekawych zabytkowych pomp z gryfami, smokami i koronami. Odwiedzając około dziesięciu z kilkudziesięciu zachowanych pomp, omówione zostaną również ważne obiekty w ich pobliżu - m.in. Pałac Pod Głowami i Sejmu Stanów Pomorskich, Katedra, Zamek, Kościół Piotra i Pawła, Filharmonia. Spacer rozpocznie się o godz. 14 przy pompie obok Ratusza Staromiejskiego - z okazji 777 lat praw miejskich Szczecina. Na szlaku nie zabraknie legend, anegdot i różnorakich ciekawostek.

Niedziela, 14 czerwca 2020

Godz. 11 - O związkach Szczecina z wodą i morzem.

Start - most Długi (lewobrzeże, przy zejściu na bulwary), przewodnik - Małgorzata Duda. Skąd dawni szczecinianie nauczyli się nawigacji? Kto pływał w dawnych czasach po morzach i oceanach? Do czego służy astrolabium? Jakimi rybami najczęściej handlowano w Szczecinie w dawnych wiekach? Co przyśniło się małej Gertrudzie? Na te i inne pytania spacerowicze poznają odpowiedzi podczas spaceru wzdłuż Bulwaru Piastowskiego nad Odrą.

Godz. 12 - Historia w kamieniu ukryta, czyli wędrowanie geoturystycznymi szlakami Szczecina.

Start - ul. Kolorowych Domów, przewodnik - Tomasz Duda. Start na pętli autobusowej przy ul. Kolorowych Domów (Klęskowo). Uczestnicy wyruszą stamtąd na 2-godzinny, prawdziwie górski spacer, podczas którego nauczą się czytać historię regionu z kart otaczającej przyrody. Skąd wzięły się ogromne głazy na terenie Puszczy Bukowej? Czy Szwedzki Głaz naprawdę pochodzi ze Szwecji? Którędy i dokąd wędrowali średniowieczni pielgrzymi? Na te i wiele innych pytań spacerowicza będą szukać na szlaku.

UWAGA - wędrówka znakowanymi szlakami, ale po terenie dość mocno urozmaiconym – potrzebne są wygodne buty i siły w pokonywaniu różnic wysokości.

Godz. 13 - Szczecin szlakiem PRL. Start - pl. Szarych Szeregów, przewodnik - Justyna Machnik. 

Godz. 14 - Łasztownia.

Start - NorthEast Marina, przewodnik - Tomasz Wieczorek. W trakcie zwiedzania omówiona zostanie trasa od North East Mariny, przy której rozpocznie się spacer do mostu Długiego. Oprócz omówienia pochodzenia nazwy tej wyspy, spacerowicze zobaczą także napis Szczecin, most zwodzony, plażę miejską, plac Gryfitów, skwer Kapitanów, zabudowania dawnej rzeźni miejskiej, zabytkowe dźwigozaury, powstające Morskie Centrum Nauki, fabrykę czekolady Gryf, kościół Świętej Trójcy, maszt Maciejewicza oraz Izbę Celną. Na szlaku nie zabraknie legend, anegdot i różnorakich ciekawostek na omawiany temat.

(isz)

Fot. Paulina Sikora

Komentarze

Do @Mawer
Przecież przewodnicy są wypisani obok nazwy i startu spaceru.
2020-06-05 08:28:09
Mawer
Czy jest jakaś możliwość poznania kto będzie prowadził spacer? Kilka spacerów odbyliśmy z rodziną i po raz kolejny to chyba nie ma sensu by iśc w to samo miejsce z tym samym przewodnikiem
2020-06-05 01:01:16

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
10
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

kondolencje

Sonda

Czy zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie