Środa, 17 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Centrum Urazowe działa przy Unii Lubelskiej

Data publikacji: 12 lutego 2019 r. 16:52
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:32
Centrum Urazowe działa przy Unii Lubelskiej
 

Centrum Urazowe dla Dorosłych oraz Centrum Urazowe dla Dzieci utworzono w szpitalu przy ul. Unii Lubelskiej w Szczecinie. Pomoc w nich znajdują pacjenci w sytuacjach nagłego zagrożenia życia i zdrowia. We wtorek odbyło się uroczyste otwarcie. Ale pracują już od kilku miesięcy. Są jedynymi w regionie.

Centra urazowe powstały na bazie tutejszego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego i dawnego oddziału intensywnej terapii (rozbudowano podjazd dla karetek) oraz pediatrycznej izby przyjęć.

- To na pewno istotny przeskok z tego, co było, bo w ramach tego centrum mamy salę intensywnego nadzoru z monitorowaniem podstawowych czynności życiowych - mówi prof. Jarosław Peregud-Pogorzelski, prorektor ds. rozwoju Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. - W tej sali mamy dwa przenośne respiratory, jeżeli pacjent będzie potrzebował oddechu zastępczego, możemy go od razu do tego podłączyć. Mamy salę operacyjną, aparat do znieczuleń, dodatkowe, dobrze doposażone stanowiska, które umożliwiają monitorowanie pacjentów w ciężkim stanie. I jest to, czego nie mieliśmy - aparatura do pomiarów parametrów krytycznych, życiowych. Z kropli krwi możemy w ciągu minuty kilkanaście danych uzyskać - m.in. na temat podwyższonej glukozy, zaburzeń jonowych, czy nieprawidłowej morfologii. Jesteśmy też w stanie wykonać usg czy zdjęcie rentgenowskie, nie musi pacjent nigdzie się przemieszczać, jeśli jest w ciężkim stanie. No i oczywiście jest tu bardzo dobrze wyposażony gabinet laryngologiczny, jeżeli wymaga interwencji pilnej, taką pomoc może tutaj także uzyskać.

Zdarzało się już, że w tych centrach - dla dorosłych i dla dzieci - pomocy udzielano nawet 400 osobom w ciągu doby.

Szpital posiada na miejscu wszystkie jednostki dziecięce i dla dorosłych, które mogą profesjonalnie zajmować się tą ważną i trudną grupą pacjentów z wieloma urazami - począwszy od SOR, znajdującego się w bezpiecznej bliskości lądowiska dla śmigłowców, po wysokospecjalistyczne kliniki o profilu zabiegowym z całodobowym dostępem do zintegrowanego bloku operacyjnego.

Inwestycja ta została zrealizowana w projekcie: „Poszerzenie bazy jednostek państwowego systemu ratownictwa medycznego w zakresie zabezpieczenia pacjentów urazowych poprzez utworzenie Centrum Urazowego dla dorosłych oraz Centrum Urazowego dla dzieci”.

To nie jedyna duże przedsięwzięcie zrealizowane w tym szpitalu w ostatnim czasie. Zakupiono też m.in. wysokospecjalistyczny sprzęt niezbędny do diagnostyki i leczenia pacjentów z chorobami nowotworowymi (m.in. rezonans - NMR, gammakamery, tomograf, neuronawigację, aparat RTG, USG, wieżę endoskopową, laparoskopową, gastroskop, narzędzia mikrochirurgiczne, aparaty EKG, monitory funkcji życiowych). Pomógł w tym projekt: „Doposażenie jednostek SPSK 1 PUM udzielających świadczeń zdrowotnych na rzecz pacjentów z chorobami nowotworowymi w sprzęt medyczny wraz z wyposażeniem pomieszczeń dla urządzeń do diagnostyki obrazowej”.

Zwiększono tu również dostępność do wysokiej jakości świadczeń z zakresu ginekologii, w tym diagnostyki i leczenia niepłodności przez doposażenie placówki w: wieże endoskopowe, laparoskop, histeroskop, nóż ultradźwiękowy, instrumentarium endoskopowe. Umożliwił to projekt: „Centrum Diagnostyki i Leczenia niepłodności u par w SPSK 1 PUM”.

Całkowita wartość zrealizowanych projektów to ponad 40,7 miliona złotych. Szpital otrzymał dotację z UE w wysokości ponad 29 mln zł oraz z Ministerstwa Zdrowia - blisko 6 mln zł. Pozostałą kwotę wyłożył z własnych środków.

Agnieszka Spirydowicz

Fot. Ryszard Pakieser

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@@Kinga
2019-02-12 22:57:47
Z naszych pieniędzy dofinansowania??? Polska jest największym beneficjentem funduszy UE od lat. Jakoś przed wejściem do wrednej unii mieliśmy całe nasze bogactwo tylko dla siebie. I co było? Brud, smród i ubóstwo. Zero dróg, 20%bezrobocia, szpitale rodem z horroru, uczelnie na poziomie Mongolii. A to że UE nie dopuszcza do kopcenie rakotwórczym węglem, czy pozwala samostanowić kobietom w zakresie ich macierzyństwa to Deo Gracias!
@Kinga
2019-02-12 18:31:06
Tak jesteśmy bardzo wdzięczni Unii Europejskiej za drogie masło dzięki polityce rolnej Unii, jesteśmy wdzięczni za drogi prąd dzięki opłatom za emisję CO2 które nie ma żadnego wpływu na klimat a cała heca z CO2 to przekręt, jesteśmy wdzięczni za promowanie dewiacji seksualnych, małżeństw homoseksualnych, gender, eutanazji, aborcji, jesteśmy wdzięczni za dofinansowywanie różnych przedsięwzięć za nasze pieniądze wpłacane do Unii i za podwojenie zadłużenia naszego kraju w wyniku tych dotacji! BRAWO Unia!
Kinga
2019-02-12 17:39:46
Powinniśmy być bardzo wdzięczni Unii Europejskiej, że dofinansowuje inwestycję w ratowanie naszego zdrowia i życia.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA