środa, 24 lipca 2019.
Strona główna > Wiadomości > CBA w Barwicach. Korupcja na torfowisku

CBA w Barwicach. Korupcja na torfowisku

CBA w Barwicach. Korupcja na torfowisku
Data publikacji: 2019-03-26 10:51
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:36
Wywietleń: 1273 382613

Czy firma Przemtorf zaniżała w swoich deklaracjach podatkowych powierzchnię nieruchomości, co miało narazić Barwice na kilkumilionowe straty a burmistrz gminy mimo posiadanej - jak twierdzi CBA - wiedzy nie wszczął postępowań w związku nieprawidłowościami? Delegatura CBA w Szczecinie po kontroli w gminie, złożyła zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Prokuratura Rejonowa w Szczecinku wszczęła śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków przez pracowników Urzędu Miasta i Gminy Barwice. Tymczasem Ministerstwo Środowiska wszczęło własne postępowanie, które może zakończyć się odebraniem koncesji udzielonej wspomnianej firmie na wydobywanie torfu.

Jak poinformował Wydział Komunikacji Społecznej CBA - funkcjonariusze Wydziału Postępowań Kontrolnych Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Szczecinie, od 7 sierpnia 2018 r. do 14 stycznia 2019 r., prowadzili w Urzędzie Miasta i Gminy Barwice kontrolę w zakresie podejmowania i realizacji decyzji dotyczących wymierzania oraz ustalania wymiaru podatku od nieruchomości, wydawanych przez burmistrza miasta i gminy Barwice na rzecz Zakładu Produkcji Torfowej Przemtorf Sp. z o.o. w latach 2008-2017.

W toku kontroli ustalono, że Przemtorf zaniżał w składanych za lata 2008-2017 deklaracjach podatkowych powierzchnię zajmowanych nieruchomości. Natomiast burmistrz Barwic, mimo posiadanej wiedzy, nie wszczął postępowań w związku z uchybieniami i nie wydał decyzji o wysokości faktycznie należnego podatku. W konsekwencji działanie Burmistrza pozbawiło Gminę Barwice dochodu w wysokości prawie 7,5 mln zł łącznie, za lata 2008-2017 r.

W związku z ustaleniami pokontrolnymi delegatura CBA w Szczecinie złożyła zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa poprzez niedopełnienie obowiązków i działanie na szkodę interesu publicznego przez burmistrza miasta i gminy Barwice. Postanowieniem z 13 marca 2019 r., Prokuratura Rejonowa w Szczecinku wszczęła śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków przez pracowników urzędu.

Delegatura CBA w Szczecinie złożyła także zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez członka zarządu spółki, składającego w jej imieniu  deklaracje na poczet podatku od nieruchomości za lata 2008-2017, w związku z zatajeniem prawdy lub podaniem nieprawdy w deklaracji podatkowej.

Dodatkowo, przeprowadzono - jak czytamy w komunikacie CBA - czynności analityczne w zakresie przyznania przez wojewodę zachodniopomorskiego (wg stanu prawnego aktualnego na 2003 r.) koncesji na wydobywanie torfu przez Przemtorf. W lipcu 2018 r. poinformowano ministra środowiska, jako organ właściwy, o stwierdzonych nieprawidłowości a 26 listopada 2018 r. Ministerstwo Środowiska wszczęło postępowanie w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji wojewody zachodniopomorskiego udzielającej spółce Przemtorf koncesji na wydobywanie torfu.

(r.c.)

Komentarze

ha
siedem milionów? a to kopalnia złota była?
2019-03-26 18:58:41
Po prostu bagno.
.
2019-03-26 14:22:37

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
25
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Masowe bieganie nad morzem

Nekrologi

Sonda

Czy uważasz, że w ostatnich latach Szczecin utracił swój akademicki charakter?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie