Czwartek, 22 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Stadion pod czujnym okiem CBA

Data publikacji: 04 marca 2019 r. 16:52
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:34
Stadion pod czujnym okiem CBA
 

CBA bacznie przygląda się temu co się dzieje wokół budowy stadionu miejskiego w Szczecinie. Ale z wnioskiem o takie działania zwrócił się do Biura już w ubiegłym roku sam prezydent miasta.

Nowy szczeciński stadion miejski im. Floriana Krygiera (wraz z centrum szkolenia dzieci i młodzieży, centrum treningowym oraz całą infrastrukturą) będzie zbudowany w tym samym miejscu, gdzie jest obecnie, czyli przy ulicy Twardowskiego. Według najbardziej aktualnych założeń będzie kosztować 364 mln zł. Ma mieć 20,5 tys. miejsc pod czterema krytymi trybunami i spełniać wymagania UEFA dotyczące gry w europejskich pucharach. Zakończenie budowy przewidywane jest najwcześniej na przełomie 2021 i 2022 roku. Jego przebudową i rozbudową ma zająć się konsorcjum Doraco-PBG.

Ale w taki scenariusz nie wierzy m.in. była radna miejska (aktualnie sejmikowa) PiS Małgorzata Jacyna-Witt.

- Koszt stadionu to będzie 500 mln zł. Przekonacie się państwo za 3-4 lata. Nie mówię nawet o terminie, w jakim ten stadion ewentualnie zostanie oddany do użytku, bo ja nie wierzę, że firma która w tej chwili wchodzi na budowę zakończy inwestycję. To wszystko jest grubymi nićmi szyte, niestety na tyle grubymi, że sprawa najprawdopodobniej skończy się w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym - wieszczyła radna w Radiu Szczecin pod koniec stycznia tego roku.

Okazuje się, że CBA już opiekuje się stadionem. Na wniosek... prezydenta Szczecina.

- W dniu 11 lipca 2018 roku prezydent miasta Szczecina skierował wniosek do ministra koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego o podjęcie działań związanych z realizacją procesu inwestycyjnego budowy Centrum Szkolenia Dzieci i Młodzieży wraz z budową Stadionu Miejskiego w Szczecinie. W dniu 10 sierpnia 2018 roku minister udzielił odpowiedzi na ww. wniosek, co w konsekwencji spowodowało podjecie działań osłonowych przez delegaturę Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Szczecinie przy tej inwestycji - wyjaśnia Ryszard Słoka, sekretarz miasta.

Zdaniem CBA, jej działania nie mają charakteru tzw. tarczy antykorupcyjnej.

- To działania osłonowe. Na bieżąco prowadzimy monitoring tej inwestycji, przyglądamy się np. wymianie i obiegowi dokumentów dotyczących tej inwestycji. Przeprowadziliśmy również szerokie szkolenie dla osób wytypowanych do jej obsługi. Dotyczyło ono antykorupcji. Nad całym procesem inwestycyjnym czuwamy na bieżąco - zapewnia Temistokles Brodowski z CBA.

Nie ujawnia, do kiedy działania Biura mają być prowadzone, ale najprawdopodobniej CBA będzie się przyglądać inwestycji aż do jej zakończenia. ©℗
(dar)

Wizualizacja: Dedeco

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Nil
2019-03-05 14:40:41
Cudownie! Czyli Krzystek z góry "nie wierzy" w uczciwość swoich pracowników. No cóż - widocznie ma powody. Ciekawe jakie? Ponadto, to jakaś bzdura aby tarczą objąć to co już dawno było uzgodnione! Gdyby Krzystek poprosił o taką ochronę zanim miasto zaczęło pracować nad koncepcją stadionu - to co innego, ale teraz, po co? Gdyby miało dojść do korupcji - to do tego musiałoby dojść na SAMYM POCZĄTKU - nie przetargu, a KONCEPCJI .....
Były funkcj.totalit.Państwa
2019-03-05 13:28:25
Czegoś tu nie rozumiem.Czy jakakolwiek służba łaskę robi,że w ramach swoich OBOWIĄZKÓW wynikających z USTAWY będzie troszczyć się o prawidłową realizację takich projektów-? Oni mają obowiązek a nie łaskę czuwać.Jeżeli tego nie zrobią lub zaniechają jakichś czynności to wiadomo już kogo kiedyś tam po zmianie warty będą wyprowadzać o 6 rano z własnego łóżka za niedopełnienie obowiązków.To nie jest budowa wychodka,tylko wielkiego ośrodka sportowego i zawsze jest "nadzorowana z urzędu" a nie na jakieś specjalne wnioski czy życzenia.
Piter
2019-03-05 11:21:35
Krzystek to nieudacznik
JJ
2019-03-05 10:28:33
Stety-niestety ale JJ ma sporo racji co do kosztów budowy stadionu. ŻADEN stadion nie został wybudowany za pierwotnie podaną cenę. ŻADEN !!!To są wręcz nagminne chwyty wykonawców, iż na dzień dobry podajemy zaniżoną cenę , w miarę powstawania inwestycji cena podlega korekcie :)
Bartek
2019-03-05 10:03:54
Prawdziwa ochrona dla przekretasow to mieć plecy w obu sprzedajnych partiach czyli PO i PiS - wtedy nikt Tobie nie podskoczy. Jedni służą mafii europejskiej z centrami w Berlinie, Moskwie i Prazy a drudzy mafii amerykańskiej z centrami w Waszyngtonie i Jerozolimie/Tel Aviv.
Do@Czytelnik
2019-03-04 20:20:31
To ja ci wytłumaczę-CBA celowo dzisiaj wszem i wobec rozgłasza "puszcza bączka" w przestrzeń publiczną asekurując się na przyszłość ( zabezpieczają swój interes ) że tylko prowadzą działania osłonowe.Czyli rozumiem tak naprawdę żadne.Gdyby roztoczyli rzeczywisty parasol czyli tarczę o którą wnioskował Pan Prezydent,to kogo za kilka lat jeżeli PiS wygra wybory by CBA w świetle kamer fleszów wyprowadzałaby w kajdankach o 6 rano-? ;-) Jak widzisz Oni doskonale zdają sobie sprawę z tego,że wówczas byłyby to działania które podważały by te wszystkie wcześniejsze nazywane potocznie "parasolem" bo okazałoby się,że owy parasol był dziurawy i nieszczelny a działania nieudolne.Teraz rozumiesz całą tę grę "służb"" i o co tu w tym chodzi-? Polecam "afery ZCH Police,ORLENU i wielu innych gdzie kreowano akcje na wielką skalę bo CBA po "wnikliwych analizach" ujawniała w tych Spółkach działania na szkodę Państwa.Pan Krzystek wiedział co robi bo przy takich wielkich inwestycjach trzeba być czujnym.A po to są służby do tego powołane aby strzec naszych publicznych pieniążków a nie uprawiać politykierstwo i pod polityczne zapotrzebowania prowadzić wątpliwej jakości działania.PiSowi ani się nie ufa ani nie wierzy-co innego prosto w twarz w oczy mówią a co innego robią.Kompletnie nie darzę ich zaufaniem i instytucjom od nich zależnych.
Sławomir Staszak
2019-03-04 20:12:53
Pozdrowienia pani Jacyno!
Sławomir Staszak
2019-03-04 19:56:36
Pani Jacyna, co z toaletami w kamienicach?
.
2019-03-04 17:59:30
News! Przecież to informacja sprzed ponad miesiąca.
Czytelnik
2019-03-04 17:58:10
28 stycznia Miasto podało ,źe inwestycja objęta jest tarczą antykorupcyjną ! Teraz CBA informuje że objęta jest działaniami osłonowymi i monitoringiem, a nie tarczą antykorupcyjna ! Zapewne jest duźa różnica między tarczą a osłoną ? Moźe Autor poinformowałby jaka jest różnica ? Bo nic nie rozumiem z tego artykułu ...
Stadionowy cieć
2019-03-04 17:47:21
O transparentność i pełną w zgodzie z prawem budowę kompleksu jestem spokojny.W sztabie są ludzie z ogromną wiedzą w zakresie realizacji takich inwestycji,oraz bezpieczeństwa.Gdzieś wyczytałem,że w zespole znajduje się Gen.Policji Były Komendant Główny Policji Wojciech Olbryś.Kto jak kto ale chyba taki człowiek w takim miejscu to bezcenne i doskonałe źródło informacji właśnie dla CBA.Pani Jacynko-niech pani zajmie się innymi aferami.Tu na Twardowskiego nie zbije pani kapitału politycznego.
;/
2019-03-04 17:12:21
a tasmy nikogo nie interesuja...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA