Czwartek, 07 grudnia 2023 r. 
0 szczecin
REKLAMA

Burzenie dla budowania

Data publikacji: 07 lutego 2019 r. 09:53
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:32
Burzenie dla budowania
Pałac „Pod Globusem" z fontanną Orła Białego  

Jak zadbać o jakość przestrzeni publicznej? Jak dalece w tych zabiegach się posunąć? Na kanwie zapowiadanej - a od lat niespełnionej - rewitalizacji pl. Orła Białego pojawił się pomysł, który ma szansę wzbudzić nie mniejsze kontrowersje niż wynik niedawno rozstrzygniętego - owianego aurą skandalu - konkursu na zagospodarowanie tegoż placu Starego Miasta.

Górujące nad pl. Orła Białego dwa gmachy w szczególny sposób przyciągają uwagę szczecinian i turystów: Pałac „Pod Globusem" oraz pawilon dawnego Polmozbytu. Pierwszy z uwagi na bogaty detal reprezentacyjnej fasady zabytku o XVIII-wiecznym rodowodzie. Drugi - z powodu kontrastu jaki stanowi wobec szacownego sąsiada z naprzeciwka, sam formą nawiązując do brutalizmu architektonicznego.

Jeżeli pl. Orła Białego miałby kiedykolwiek spełnić oczekiwania miejskiego rynku, wychodzącego naprzeciw różnorodnym potrzebom mieszkańców współczesnego, nowoczesnego Szczecina, to - jak uważa nie tylko radny Jan Posłuszny (Koalicja Obywatelska) - pawilon dawnego Polmozbytu należałoby wyburzyć. Kilka dni temu także Jarosław Bondar, architekt miasta przyznawał (na antenie Polskiego Radia Szczecin - przyp. aut.): „Oczywiście kwestia tego budynku Polmozbytu, ona jest, no bolesna, że ten budynek wygląda tak jak wygląda, ale trzeba powiedzieć, że jest to własność prywatna".

- Czy ze szpetnym budynkiem Polmozbytu faktycznie nic nie można zrobić? - zastanawia się Igor Podeszwik, prawnik i lider Inicjatywy „Nowy Szczecin". I w liście otwartym, skierowanym do naszej redakcji na to pytanie odpowiada. (...)

Pomysł Igora Podeszwika z Inicjatywy „Nowy Szczecin” przedstawiamy na naszych łamach jako głos w szerszej dyskusji nt. przyszłości pl. Orła Białego. Jak widzą jego funkcję tego najważniejszego z placów Starego Miasta nasi Czytelnicy? Co sądzą na temat inicjatywy usunięcia pawilonu dawnego Polmozbytu z jego otoczenia i zastąpienia go nowym gmachem? Czekamy na Państwa komentarze w sprawie. ©℗

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 7 lutego 2019 r.

 A. NALEWAJKO

Fot. Mirosław WINCONEK

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

ence
2019-02-07 17:45:56
sami nie wiedzą czego chcą, ale chodniki można by ponaprawiać już teraz a nie czekać do nowej kadencji.
Robert
2019-02-07 15:52:27
A barak na grodzkiej? A barak przychodni na staromlynskiej? A paskudny zespół garaży na staromiejskiej i podgornej??? To wszystko także nadaje się do natychmiastowego wyburzenia!
Szczecin
2019-02-07 14:48:36
Co trzeba wyburzyc a na środku wybudować ratusz zamknąć drogi dla samochodow
Joshi
2019-02-07 14:04:15
Budynek jest przwdwojenny trzeba tylko otworzyć elewacje zniszczoną za komuny.
Jarek
2019-02-07 13:48:30
Centrum ogólnie powinno być budowane w "starym stylu" jest sporo budynków które nie pasują stylem typowe blokowiska wina takich czasów jakie były teraz to nie wydaje mi się żeby coś z tym się zrobiło i raczej tak zostanie
Deo
2019-02-07 13:46:13
Wystarczy odnowić historyczną,przedwojenną elewację budynku obecnego polmozbytu. Nic nie trzeba burzyć a budynek przed wojną był naprawdę piękny.
Grzes
2019-02-07 13:33:28
Inne rozwiazanie to przesuniecie tych budynkow rownolegle do Mariackiej i przebudowy elewacji w starym stylu.Niestety to tez duze koszty.Takie metody sa znane i stosowane.Czy ktos ze szczecinskich architektow w czynie spolecznym pokusil by sie stworzyc wizualizacje o to co tyle ekscytuje mieszkancow.To mogloby uruchomic wyobraznie o co warto walczyc.Wierze ze mieszkancy Szczecina dolozyli by sie do powstania prawdziwego rynku w Szczecinie
Grzes
2019-02-07 13:06:41
Niestety zeby sie spelnily marzenia wiekszosci mieszkancow to trzeba wybuzyc i na nowo pobudowac w stylu jak Rynku Siennym ,ale ze wspoludzialem wszystkich mieszkancow.Trzeba zalozyc Fundacje Odbudowy Rynku Glownego w Szczecinie to lacznie ok.150 mln.Oczywiscie ci wlasciciele obecnych budynkow mieli by prawo do ponownego tam zamieszkania.
beee
2019-02-07 12:36:51
Jest rozwiązanie. Przyjąć akt prawny, który zobowiąże właścicieli prywatnych obiektów do utrzymania ich w należytym stanie, także wizualnym. W ten sposób wymusić utrzymanie w należytym stanie technicznym ale także przystającym do planu zagospodarowania danego terenu.
Lalo
2019-02-07 11:40:43
To co pozostało po przedwojennym domu handlowym, to szkielet betonowy, który dziś robi za budynek. Przywrócenie mu dawnej formy, a jest to możliwe, gdyż zachowały się w archiwach jego plany to jedyny sposób na utrzymanie spójności koncepcji. Innym ważnym zadaniem jest odbudowa tego co za budynkiem (wyburzenie istniejących tam baraków) i popracowanie nad tym co zrobić z przyklejonymi do tego budynku od strony południowej czynszówkami oraz zamknięcie południowej strony ulicy Grodzkiej)przy Katedrze.
Bartek
2019-02-07 11:16:19
Nie tylko ten jedynej ale wszystkie komunistyczne koszmarkiem między Mariacka a Panieńska należałby wyburzyć, a w ich miejscu wybudować średniowieczna tkankę miejska, wtedy dopiero stare miasto zyska, a pod nowymi budynkami postawić ukryte garaże podziemne z wjazdem od bocznych ulic. Te budynki, które tam to wypisz wymaluj mieszkania na pgrach...
jolka
2019-02-07 10:49:33
Człowiek, który z takim zapałem walczył o uratowanie hotelu Piast, teraz chce burzyć przedwojenny budynek, który został pozbawiony oryginalnej fasady? Pachnie to nie tylko ignorancją, ale też hipokryzją...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA