sobota, 22 lutego 2020.
Strona główna > Wiadomości > Burzenie dla budowania

Burzenie dla budowania

Burzenie dla budowania
Data publikacji: 2019-02-07 09:53
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:32
Wywietleń: 1592 374686

Jak zadbać o jakość przestrzeni publicznej? Jak dalece w tych zabiegach się posunąć? Na kanwie zapowiadanej - a od lat niespełnionej - rewitalizacji pl. Orła Białego pojawił się pomysł, który ma szansę wzbudzić nie mniejsze kontrowersje niż wynik niedawno rozstrzygniętego - owianego aurą skandalu - konkursu na zagospodarowanie tegoż placu Starego Miasta.

Górujące nad pl. Orła Białego dwa gmachy w szczególny sposób przyciągają uwagę szczecinian i turystów: Pałac „Pod Globusem" oraz pawilon dawnego Polmozbytu. Pierwszy z uwagi na bogaty detal reprezentacyjnej fasady zabytku o XVIII-wiecznym rodowodzie. Drugi - z powodu kontrastu jaki stanowi wobec szacownego sąsiada z naprzeciwka, sam formą nawiązując do brutalizmu architektonicznego.

Jeżeli pl. Orła Białego miałby kiedykolwiek spełnić oczekiwania miejskiego rynku, wychodzącego naprzeciw różnorodnym potrzebom mieszkańców współczesnego, nowoczesnego Szczecina, to - jak uważa nie tylko radny Jan Posłuszny (Koalicja Obywatelska) - pawilon dawnego Polmozbytu należałoby wyburzyć. Kilka dni temu także Jarosław Bondar, architekt miasta przyznawał (na antenie Polskiego Radia Szczecin - przyp. aut.): „Oczywiście kwestia tego budynku Polmozbytu, ona jest, no bolesna, że ten budynek wygląda tak jak wygląda, ale trzeba powiedzieć, że jest to własność prywatna".

- Czy ze szpetnym budynkiem Polmozbytu faktycznie nic nie można zrobić? - zastanawia się Igor Podeszwik, prawnik i lider Inicjatywy „Nowy Szczecin". I w liście otwartym, skierowanym do naszej redakcji na to pytanie odpowiada. (...)

Pomysł Igora Podeszwika z Inicjatywy „Nowy Szczecin” przedstawiamy na naszych łamach jako głos w szerszej dyskusji nt. przyszłości pl. Orła Białego. Jak widzą jego funkcję tego najważniejszego z placów Starego Miasta nasi Czytelnicy? Co sądzą na temat inicjatywy usunięcia pawilonu dawnego Polmozbytu z jego otoczenia i zastąpienia go nowym gmachem? Czekamy na Państwa komentarze w sprawie. ©℗

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 7 lutego 2019 r.

 A. NALEWAJKO

Fot. Mirosław WINCONEK

 

Burzenie dla budowania Burzenie dla budowania

Komentarze

ence
sami nie wiedzą czego chcą, ale chodniki można by ponaprawiać już teraz a nie czekać do nowej kadencji.
2019-02-07 17:45:56
Robert
A barak na grodzkiej? A barak przychodni na staromlynskiej? A paskudny zespół garaży na staromiejskiej i podgornej??? To wszystko także nadaje się do natychmiastowego wyburzenia!
2019-02-07 15:52:27
Szczecin
Co trzeba wyburzyc a na środku wybudować ratusz zamknąć drogi dla samochodow
2019-02-07 14:48:36
Joshi
Budynek jest przwdwojenny trzeba tylko otworzyć elewacje zniszczoną za komuny.
2019-02-07 14:04:15
Jarek
Centrum ogólnie powinno być budowane w "starym stylu" jest sporo budynków które nie pasują stylem typowe blokowiska wina takich czasów jakie były teraz to nie wydaje mi się żeby coś z tym się zrobiło i raczej tak zostanie
2019-02-07 13:48:30
Deo
Wystarczy odnowić historyczną,przedwojenną elewację budynku obecnego polmozbytu. Nic nie trzeba burzyć a budynek przed wojną był naprawdę piękny.
2019-02-07 13:46:13
Grzes
Inne rozwiazanie to przesuniecie tych budynkow rownolegle do Mariackiej i przebudowy elewacji w starym stylu.Niestety to tez duze koszty.Takie metody sa znane i stosowane.Czy ktos ze szczecinskich architektow w czynie spolecznym pokusil by sie stworzyc wizualizacje o to co tyle ekscytuje mieszkancow.To mogloby uruchomic wyobraznie o co warto walczyc.Wierze ze mieszkancy Szczecina dolozyli by sie do powstania prawdziwego rynku w Szczecinie
2019-02-07 13:33:28
Grzes
Niestety zeby sie spelnily marzenia wiekszosci mieszkancow to trzeba wybuzyc i na nowo pobudowac w stylu jak Rynku Siennym ,ale ze wspoludzialem wszystkich mieszkancow.Trzeba zalozyc Fundacje Odbudowy Rynku Glownego w Szczecinie to lacznie ok.150 mln.Oczywiscie ci wlasciciele obecnych budynkow mieli by prawo do ponownego tam zamieszkania.
2019-02-07 13:06:41
beee
Jest rozwiązanie. Przyjąć akt prawny, który zobowiąże właścicieli prywatnych obiektów do utrzymania ich w należytym stanie, także wizualnym. W ten sposób wymusić utrzymanie w należytym stanie technicznym ale także przystającym do planu zagospodarowania danego terenu.
2019-02-07 12:36:51
Lalo
To co pozostało po przedwojennym domu handlowym, to szkielet betonowy, który dziś robi za budynek. Przywrócenie mu dawnej formy, a jest to możliwe, gdyż zachowały się w archiwach jego plany to jedyny sposób na utrzymanie spójności koncepcji. Innym ważnym zadaniem jest odbudowa tego co za budynkiem (wyburzenie istniejących tam baraków) i popracowanie nad tym co zrobić z przyklejonymi do tego budynku od strony południowej czynszówkami oraz zamknięcie południowej strony ulicy Grodzkiej)przy Katedrze.
2019-02-07 11:40:43
Bartek
Nie tylko ten jedynej ale wszystkie komunistyczne koszmarkiem między Mariacka a Panieńska należałby wyburzyć, a w ich miejscu wybudować średniowieczna tkankę miejska, wtedy dopiero stare miasto zyska, a pod nowymi budynkami postawić ukryte garaże podziemne z wjazdem od bocznych ulic. Te budynki, które tam to wypisz wymaluj mieszkania na pgrach...
2019-02-07 11:16:19
jolka
Człowiek, który z takim zapałem walczył o uratowanie hotelu Piast, teraz chce burzyć przedwojenny budynek, który został pozbawiony oryginalnej fasady? Pachnie to nie tylko ignorancją, ale też hipokryzją...
2019-02-07 10:49:33

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
8
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Protest nauczycieli: „Nasze postulaty są wciąż aktualne”

Sonda

Czy popierasz pomysł stopniowej likwidacji roweru miejskiego w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie