Wtorek, 20 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Papierowa przyszłość placu Orła Białego [GALERIA]

Data publikacji: 01 lutego 2019 r. 18:21
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:31
Papierowa przyszłość placu Orła Białego
Fot. Mirosław Winconek  

Analizy, koncepcje, projekty i wizje rewitalizacji pl. Orła Białego to dla Szczecina dekady straconego czasu, pogrzebanych nadziei i blisko ćwierć miliona zatopionych złotówek. W czwartek (31 stycznia) zostało wydanych kolejnych 70 tysięcy zł – na nagrody w konkursie architektonicznym na kolejną koncepcję zagospodarowania obszaru wyznaczonego placem Żołnierza Polskiego, ulicami Farną i Sołtysią, Wyszyńskiego oraz Tkacką. Z jakim efektem tym razem?

Przebudowa pl. Orła Białego miała być zrealizowana jeszcze przed pierwszym szczecińskim Zlotem Wielkich Żaglowców (The Tall Ships Races – 2007). Ale nic z tego nie wyszło. Ważna przestrzeń Starego Miasta wciąż niszczeje – mimo obietnic decydentów – nie mogąc się doczekać skutecznej rewitalizacji.

Najbardziej radykalna koncepcja przemiany tego placu na Starym Mieście została opracowana (2006 r., koszt 106 650 zł) przez Studio A4 – któremu zawdzięczamy np. obecny wygląd dawnej alei kwiatowej. Zakładała budowę kolejnej szczecińskiej „betonowej pustyni”: cały plac miały pokryć płyty i kostki z granitu. To im – z powierzchni niemal 7 tys. mkw. – miały ustąpić miejsca trawniki, niska zieleń, róże i drzewa dotychczas rosnące na placu. W tym przypadku zagospodarowanie pl. Orła Białego było – przypomnijmy – swoistym dodatkiem do zleconego przez urzędników miasta projektu budowlano-wykonawczego dwupoziomowego parkingu podziemnego, jaki miał powstać w tym miejscu.

Potem były kolejne pomysły na pl. Orła Białego, choć bardziej zmierzające ku „poprawie sytuacji parkingowej na Starym Mieście” – raz przez decydentów łączonej nawet z likwidacją pobliskiej przychodni przy ul. Staromłyńskiej (raport z 2006 r. koszt 22 500 zł) – niż z przyjazną mieszkańcom i turystom przestrzenią publiczną.

Ostatni (z 2012 r. – gdańskie Biuro Inżynierskie Anna Gontarz-Bagińska, koszt 47 478 zł) zakładał, że wyniesiona część placu będzie pokryta granitem, a przy jednej z wierzb tryśnie nowa tzw. gasnąca fontanna wyrzucająca wodę z poziomu gruntu na 6 metrów w górę. Flora miała być przeniesiona, a zieleniec utrzymany: z siedziskami, ławami i stołami przysłoniętymi formalnymi żywopłotami. Nawet dla tego – już kompletnego – projektu budowlanego rewitalizacji placu zdążyło wygasnąć pozwolenie na budowę.

Żaden z tych ambitnych planów dla pl. Orła Białego nie został zrealizowany. Mimo że na analizy, koncepcje, projekty i wizje owej rewitalizacji z kasy miasta popłynęło w sumie ponad 230 tysięcy złotych. ©℗

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 1 lutego 2019 r.

 Arleta NALEWAJKO

Fot. Mirosław WINCONEK

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Bez rewelacji.
2019-02-03 08:01:04
Brak podziemnego parkingu to wielki błąd. Dobrze , że została zieleń i nie zabetonują kolejnego miejsca w Szczecinie. W razie jakiś imprez , gdzie będzie ustawiona scena ? Jedyne przyjemne chwile w tym miejscu , od lat , to znakomity Jarmark Jakubowy. Wielkim zwycięzcą tego konkursu jest właściciel istniejących tam knajp. Nie będzie miał konkurencji.
Mieszkaniec
2019-02-02 21:34:21
Było do przewidzenia że wielu będzie sie podobał ale i będą też przeciwnicy zwycięskiego projektu.Pora skończyć dyskusje i zacząć w końcu działać.Mamy jeszcze miesiąc na ewentualne zmiany i korekty w tym projekcie.Wskazane jest aby o tym wypowiedzieli się mieszkańcy którzy mieszkają w obrębie Placu Orła i konstruktywnie osoby które nie raz były na tym Placu i mogły by wskazać jego mankamenty.To że ubędzie miejsc parkingowych niestety trzeba będzie sie z tym pogodzić.Bo do "ulubionych" restauracji można bez problemu dojechać taksówką.A ma być to miejsce nie tylko dla mieszkańców ale przede wszystkim dla turystów.Ktoś się pytał o Jarmark Jakubowy Niestety dla niego nie będzie w tej przestrzeni miejsca.Do tej pory przynosił więcej szkód jak pożytku.Organizator niestety nie pokrywał kosztów szkód dewastacji terenu na placu.A Dlaczego my mamy za to płacić??mam nadzieję że jak najszybciej zaczną się prace nad realizacją tego projektu ?
mm
2019-02-02 16:25:36
naprawdę są ważniejsze rzeczy do zrobienia w mieście ale prezio widocznie się nudzi i potrzebuje nowych fotek do swojego albumu.
jab
2019-02-02 14:14:13
Na placu Orła Białego i wokół Katedry na dobre zadomowił się, przyjazny mieszkańcom i turystom, Jarmark Jakubowy. Interesuje mnie, czy projekt przebudowy placu uwzględnia dalsze organizowanie tego Jarmarku w tym miejscu ? Szkoda byłoby aby został zlikwidowany przez nietrafne wizje urzędników miejskich.
Piasek, palmy i leżaki - albo ludzie albo parchy.
2019-02-02 12:05:27
Każdy parkujący samochód należy zastąpić leżakiem do opalania, a na środku barokowa fontanna piwna i spa. Podziemne parkingi to wylęgarnia szczurów. Pod ziemią dobrze się udają Centra Dialogów typu "Przełomy". Nie ma odwrotu od "No Car Zone" czyli stref wolnych od motoryzacji osobowej. Albo ludzie albo parchy z metalu.
Zostawcie ten plac
2019-02-02 11:49:49
Może kiedyś doczekamy się prezydenta zainteresowanego miastem i mieszkańcami który będzie chciał zaangażować się w coś więcej niż kręcenie wałków.
milosz
2019-02-02 11:08:17
Po raz ktorys ogloszony konkurs, wyplacone nagrody z kiepskie projekty ktore nic nie wnosza i podobne sa do przedstawionych kilka lat temu (rownie slabych). Nalezaloby podac prezydenta do prokuratury za niegospodarnosc i marnotrawienie publicznych pieniedzy.
Radca
2019-02-02 10:49:56
Jaskrawy przypadek niegosodarności władz miasta!Ktoś powinien za to siedzieć.
jim
2019-02-02 09:55:05
Brak wizji.Nalezy pomyslec przyszlosciowo.Wyburzyc to zabudkowo z polmozbytem i na bazie kwadratu stworzyc rynek.
Ajo
2019-02-02 07:54:03
Jak najbardziej parking podziemny a na powierzchni zero aut stojących.Tylko deptak,ławeczki i zieleń.
józek
2019-02-02 03:44:57
kasa wypłacona, kasa zabrana. nic sie nie zmieni bo dno dnem zostanie. brak pomysłu i brak stanowczych decyzji niszczą ten fragment Szczecina. Szkoda tylko tylko tych 70 tys na nagrody za nic... już lepiej wydać to na karmę dla psów lub chrupki dla kotów
Miś II
2019-02-01 21:10:19
Niech będzie ta koncepcja , ale z jedna zmianą - pod całym placem podziemny parking na samochody osobowe . Czynny za opłatą od 8.00 do 22.00 w pozostały czas darmo !

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA