niedziela, 15 grudnia 2019.
Strona główna > Wiadomości > Powtórka dla „Batorego"

Powtórka dla „Batorego"

Powtórka dla „Batorego"
Data publikacji: 2019-02-05 13:29
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:32
Wywietleń: 2196 373514

W magistracie od lat czeka na realizację gotowy projekt przebudowy pl. Batorego. Tylko raz - przed dwoma laty - urzędnicy miasta podjęli próbę znalezienia wykonawcy inwestycji. Bezskuteczną. W tym roku przetarg zostanie powtórzony. Jest więc szansa, że zapowiadana rewitalizacja tej części Nowego Miasta wreszcie stanie się faktem.

Miał zostać zrealizowany jako element szerszego programu: przemiany miejskich basenów przeciwpożarowych w fontanny - po jednej rocznie. Co udało się zrealizować m.in. przy „Pleciudze" czy na pl. Zwycięstwa, to na pl. Batorego poległo: nie wychodząc poza fazę projektową i efektowne wizualizacje.

Sięgająca 5 milionów złotych rezerwa budżetowa nie pomogła, gdy dwa lata temu magistrat poszukiwał wykonawcy dla tej inwestycji. Do przetargu stanęła tylko jedna firma i zażądała horrendalnej sumy za przeprowadzenie rewitalizacji zgodnie z pierwotnym projektem budowlanym. Negocjacje prowadzone z innymi potencjalnymi wykonawcami również nie przyniosły efektu. Dlatego ubiegły rok upłynął pod znakiem spotkań, podczas których Rada Osiedla Nowe Miasto wraz z urzędnikami miasta cięła koszty inwestycji: ograniczając jej rozmach, zastępując tańszymi odpowiednikami drogie materiały z oryginalnego projektu.

- Zrezygnowaliśmy z tunelu wodnego. Natomiast od początku stawialiśmy warunek nienegocjowalny: elementem rewitalizacji pl. Batorego musi być fontanna - mówi Teresa Warelis, wiceprzewodnicząca RO Nowe Miasto. - Wsparł nas konserwator zabytków, który opowiedział się za fontanną w kształcie możliwie najbardziej zbliżonym do historycznego. Co, jak ograniczenie zakresu inwestycji, wymaga wprowadzenia zmian w jego pierwotnym projekcie. Zostaną nam przedstawione do akceptacji. Jeszcze nie sprecyzowano terminu spotkania, na którym jako Rada się zapoznamy z ostatecznym projektem wykonawczym

Właśnie na tym etapie - dokumentacyjnym - są prace zmierzające do rewitalizacji pl. Batorego. Choć po stronie magistratu pojawiło się zielone światło dla tej jakże wyczekiwanej inwestycji. O czym świadczy zapowiedź Anny Szotkowskiej, wiceprezydent Szczecina: „Postępowanie Urzędu Miasta Szczecin o udzielenie zamówienia publicznego na roboty budowlane dla inwestycji pn. Rewitalizacja Placu Batorego planowane jest w drugim kwartale 2019 r. Realizację inwestycji określa się na koniec 2019 roku".

- To dla mnie dobra wiadomość - przyznaje Teresa Warelis.

Jak dla wszystkich szczecinian, którym na sercu leży przywrócenie dawnego blasku tego niegdyś prestiżowego punktu na mapie Szczecina. ©℗

A. NALEWAJKO

Fot. Mirosław WINCONEK

Na zdjęciu: Plac Batorego powstał w II połowie XIX wieku na miarę ówczesnych ambicji wielkomiejskiego Szczecina. Jak wielkie one były, świadczy choćby sąsiadujący z nim dawny ratusz miejski, popularnie zwany czerwonym. Po dawnej świetności placu - niestety - śladu nie ma.

Powtórka dla „Batorego" Powtórka dla „Batorego" Powtórka dla „Batorego" Powtórka dla „Batorego" Powtórka dla „Batorego"

Komentarze

j-23
To podświetlenie będzię super skutecznie przyciągać komary latem.Zapraszam na wieczorne posiedzenie.
2019-02-05 18:25:42
Grześ
Racja,przydała by się kontrola w magistracie.Nikt juz nie wierzy w te obiecanki przedwyborcze.
2019-02-05 17:46:36
Dziwne że prezydenta Krzystka
nie rusza sumienie - pewnie zapomniał jak to biegał na WF-ie po placu Batorego wokół cuchnącego zbiornika... szkoda że po wyniesieniu się do innej części Szczecina zapomniał gdzie mieszkał przez znaczny kawałek czasu i zostawił akurat tę mocno zabytkową część miasta samej sobie... A ten kawałek Szczecina pełen jest jeszcze nie odkrytych tajemnic i posiada unikalną magie Szczecina (tak, wiem że cały Szczecin jest magicznym miastem ale mało który Szczecinianin to zauważa i docenia).
2019-02-05 15:11:59
ocet
Oczywiście, na rewitalizację tego typu miejsc pieniędzy nie ma, ale dołożenie setek mln zł do budowy stadionu już nie było problemem ?
2019-02-05 14:27:46
teo
Kolejny, po pl. Batorego, przykład jak działa miasto.
2019-02-05 14:04:00
znudzony
Basen przykryć betonem i zrobić parking. Na środku nie żadna fontanna, lecz samoobsługowa myjnia samochodowa. Wszystko pod patronatem Inkubatora Kultury.
2019-02-05 13:39:02

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
5
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielka Parada Mikołajów

Nekrologi

Sonda

Czy obowiązek tworzenia korytarza życia i jazdy na suwak zwiększą bezpieczeństwo na drogach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie