wtorek, 11 sierpnia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Powtórka dla „Batorego"

Powtórka dla „Batorego"

Powtórka dla „Batorego"
Data publikacji: 2019-02-05 13:29
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:32
Wywietleń: 2494 373514

W magistracie od lat czeka na realizację gotowy projekt przebudowy pl. Batorego. Tylko raz - przed dwoma laty - urzędnicy miasta podjęli próbę znalezienia wykonawcy inwestycji. Bezskuteczną. W tym roku przetarg zostanie powtórzony. Jest więc szansa, że zapowiadana rewitalizacja tej części Nowego Miasta wreszcie stanie się faktem.

Miał zostać zrealizowany jako element szerszego programu: przemiany miejskich basenów przeciwpożarowych w fontanny - po jednej rocznie. Co udało się zrealizować m.in. przy „Pleciudze" czy na pl. Zwycięstwa, to na pl. Batorego poległo: nie wychodząc poza fazę projektową i efektowne wizualizacje.

Sięgająca 5 milionów złotych rezerwa budżetowa nie pomogła, gdy dwa lata temu magistrat poszukiwał wykonawcy dla tej inwestycji. Do przetargu stanęła tylko jedna firma i zażądała horrendalnej sumy za przeprowadzenie rewitalizacji zgodnie z pierwotnym projektem budowlanym. Negocjacje prowadzone z innymi potencjalnymi wykonawcami również nie przyniosły efektu. Dlatego ubiegły rok upłynął pod znakiem spotkań, podczas których Rada Osiedla Nowe Miasto wraz z urzędnikami miasta cięła koszty inwestycji: ograniczając jej rozmach, zastępując tańszymi odpowiednikami drogie materiały z oryginalnego projektu.

- Zrezygnowaliśmy z tunelu wodnego. Natomiast od początku stawialiśmy warunek nienegocjowalny: elementem rewitalizacji pl. Batorego musi być fontanna - mówi Teresa Warelis, wiceprzewodnicząca RO Nowe Miasto. - Wsparł nas konserwator zabytków, który opowiedział się za fontanną w kształcie możliwie najbardziej zbliżonym do historycznego. Co, jak ograniczenie zakresu inwestycji, wymaga wprowadzenia zmian w jego pierwotnym projekcie. Zostaną nam przedstawione do akceptacji. Jeszcze nie sprecyzowano terminu spotkania, na którym jako Rada się zapoznamy z ostatecznym projektem wykonawczym

Właśnie na tym etapie - dokumentacyjnym - są prace zmierzające do rewitalizacji pl. Batorego. Choć po stronie magistratu pojawiło się zielone światło dla tej jakże wyczekiwanej inwestycji. O czym świadczy zapowiedź Anny Szotkowskiej, wiceprezydent Szczecina: „Postępowanie Urzędu Miasta Szczecin o udzielenie zamówienia publicznego na roboty budowlane dla inwestycji pn. Rewitalizacja Placu Batorego planowane jest w drugim kwartale 2019 r. Realizację inwestycji określa się na koniec 2019 roku".

- To dla mnie dobra wiadomość - przyznaje Teresa Warelis.

Jak dla wszystkich szczecinian, którym na sercu leży przywrócenie dawnego blasku tego niegdyś prestiżowego punktu na mapie Szczecina. ©℗

A. NALEWAJKO

Fot. Mirosław WINCONEK

Na zdjęciu: Plac Batorego powstał w II połowie XIX wieku na miarę ówczesnych ambicji wielkomiejskiego Szczecina. Jak wielkie one były, świadczy choćby sąsiadujący z nim dawny ratusz miejski, popularnie zwany czerwonym. Po dawnej świetności placu - niestety - śladu nie ma.

Powtórka dla „Batorego" Powtórka dla „Batorego" Powtórka dla „Batorego" Powtórka dla „Batorego" Powtórka dla „Batorego"

Komentarze

j-23
To podświetlenie będzię super skutecznie przyciągać komary latem.Zapraszam na wieczorne posiedzenie.
2019-02-05 18:25:42
Grześ
Racja,przydała by się kontrola w magistracie.Nikt juz nie wierzy w te obiecanki przedwyborcze.
2019-02-05 17:46:36
Dziwne że prezydenta Krzystka
nie rusza sumienie - pewnie zapomniał jak to biegał na WF-ie po placu Batorego wokół cuchnącego zbiornika... szkoda że po wyniesieniu się do innej części Szczecina zapomniał gdzie mieszkał przez znaczny kawałek czasu i zostawił akurat tę mocno zabytkową część miasta samej sobie... A ten kawałek Szczecina pełen jest jeszcze nie odkrytych tajemnic i posiada unikalną magie Szczecina (tak, wiem że cały Szczecin jest magicznym miastem ale mało który Szczecinianin to zauważa i docenia).
2019-02-05 15:11:59
ocet
Oczywiście, na rewitalizację tego typu miejsc pieniędzy nie ma, ale dołożenie setek mln zł do budowy stadionu już nie było problemem ?
2019-02-05 14:27:46
teo
Kolejny, po pl. Batorego, przykład jak działa miasto.
2019-02-05 14:04:00
znudzony
Basen przykryć betonem i zrobić parking. Na środku nie żadna fontanna, lecz samoobsługowa myjnia samochodowa. Wszystko pod patronatem Inkubatora Kultury.
2019-02-05 13:39:02

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
26
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Rozbiórka Domu Marynarza

Nekrologi

Sonda

Czy szczecińska "Wenecja" doczeka się w końcu renowacji?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie