Środa, 21 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Okrągły stół dla pl. Orła Białego

Data publikacji: 05 lutego 2019 r. 08:03
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:32
Okrągły stół dla pl. Orła Białego
 

Wobec kontrowersji towarzyszących werdyktowi sądu konkursowego - który wskazał koncepcję przyszłego zagospodarowania pl. Orła Białego - Inicjatywa „Nowy Szczecin" wezwała prezydenta Szczecina do zwołania okrągłego stołu w sprawie rewitalizacji pl. Orła Białego. Pomysł już poparł Szczeciński Ruch Miejski oraz część miejskich radnych. W dyskusję włączyło się również stowarzyszenie „Rowerowy Szczecin".

To inicjatywa społecznika Igora Podeszwika, lidera „Nowego Szczecina", który w liście otwartym do prezydenta Piotra Krzystka zaproponował podjęcie społecznego dialogu nt. roli jaką w przyszłości ma pełnić pl. Orła Białego oraz jego otoczenie.

- Zwycięska koncepcja budzi ogromne kontrowersje wśród mieszkańców, zwłaszcza w kontekście zachowania dominującej funkcji parkingowej. Proszę zauważyć, że mamy do czynienia z niezwykle wartościowym obszarem miasta, który ma wszelkie warunki ku temu, by w przyszłości był tętniącym życiem rynkiem. Niestety, wybrana koncepcja podążą w zgoła odmiennym kierunku i utrzymuje status quo. Realizacja zwycięskiej wizji oznacza, że plac z trzech stron będzie otoczony samochodami, które generują ruch, hałas oraz zanieczyszczają powietrze - do „okrągłego stołu" przekonuje Igor Podeszwik.

 W dyskusję nt. przyszłości pl. Orła Białego włączyło się również Stowarzyszenie „Rowerowy Szczecin". Krytyczne wobec konkursu zwycięskiej koncepcji, organizuje „otwarte spotkanie dotyczące planowanych przez miasto zmian na pl. Orła Białego i ul. Tkackiej". Zaprasza w przyszłą środę (13 lutego, g. 17) do swej siedziby (ul. Bolesława Śmiałego 5) „wszystkich zainteresowanych tematem stworzenia w Szczecinie rynku, przywracaniem klimatu starego miasta i tworzenia przyjaznych przestrzeni publicznych".©℗

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z XX miesiąca 2019 r.

 Arleta NALEWAJKO
Mirosław WINCONEK

Fot. Mirosław WINCONEK

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

do Bartek
2019-02-06 11:27:17
Zburzyć szkołę zbudować parking, super pomysł. Widzę że mamy do czynienia z prawdziwym wizjonerem.
Bartek
2019-02-05 22:35:11
To jest nowa inwestycja a nie rynek w Brukseli czy powojenny w Warszawie, jak już robić to porządnie i oczywiście że za 8 baniek się nie da, trzeba dac wiecej, pytanie skąd zabrać ze stadionu, wybudować prosty stadion jak ma korona na 15tys. Za 100mln i pozostałe 300mln dac na rewitalizację starego miasta z placem orła białego po starówkę i wszystko podrodze, komunistyczne koszmarkiem jakoś adoptować, częściowo wyburzyć, zrobić dwa parkingi podziemne pod placem orła białego i pod szkołą podstawową która tez trzeba wyburzyć i turystyka pójdzie o 100% do góry, ale oczywiście miastu brakuje wizjonera bo rozpisywanie konkursu na inwestycje za 8mln to porażka, tutaj trzeba nakładów i odważnych ruchow, to miasto można jeszcze ucwhlizowac ale trzeb chcieć, poza tym Szczecin musi stworzyć elity, których nie ma o czym świadczy że taki cienias może być prezydentem.
tonik
2019-02-05 21:25:43
Powtarzam jak mantrę żeby plac był placem z prawdziwego zdarzenia należy wyburzyć Ddawny polmozbyt i kamieniczki , zrobić go prostokątnym i wtedy zaprojektować na nowo.
Niezadowolony
2019-02-05 21:01:11
Było do przewidzenia że projekt który wygra wzbudzi dużo kontrowersji Ale nikt nie sprawdził założeń i wytycznych konkursu.Mając do dyspozycji raptem 8 milionów złotych to starczy na kosmetyczne zmiany na Placu Orała Białego.O podziemnym parkingu raczej można zapomnieć bo po prostu miasta na taką inwestycję nie stać.Te wszystkie marzenia nie ma możliwości spełnić jak również wy rugać ruch samochodowy na Placu jak i w okolicy.Można się zgodzić na zamknięcie Tkackiej ale pod jednym warunkiem.A mianowicie przywrócić Staromłyńską jako dwukierunkową.A na dzień dzisiejszy jest to nie możliwe.Natomiast Panu Podeszwikowi proponuję aby zajął sie edukacją chętnych jeżdżeniem po mieście rowerami.Bo niestety znajomość przepisów jest porażająca
@ Bartek
2019-02-05 19:29:31
Dlaczego bez parkingu nie ma sensu? Czy przeciętny szczecinianin jest na tyle leniwy że nie może podejść np 300m? Wszędzie trzeba podjechać samochodem? W Brukseli pod rynkiem jest parking? A może w Warszawie jest? Czy może w Krakowie?
zmotoryzowany
2019-02-05 19:11:41
Pan Igor Podeszwik - kto to jest? Następny pseudo aktywista próbujący się wylansować na tym temacie? Jak dla mnie to możecie odpowiedzieć na kilka pytań: 1. Jak to się stało, że w komisji wybierającej, jak i grupie projektantów, która zaprojektowała zwycięski projekt znalazła się jedna osoba? 2. Czy sprawą zajmie się CBA, CBŚ lub jakaś inna służba - chodzi przecież o 30 tyś. zł - z publicznych, czyli naszych pieniędzy? 3. Panowie: Podeszwik i Malinowski chcecie zlikwidować miejsca parkingowe - ok? Co proponujecie kierowcom w zamian. Najlepiej żądać, tupać i krzyczeć głośno - nam się należy!!! Mamy zimę, gdzie są rowerzyści i spacerowicze?
Quistorp
2019-02-05 18:58:20
Jak mantra do znudzenia powtarzam. Wszyscy politycy chowają głowę w piasek i nie chcą przegłosować ustawy o podatku katastralnym. Na własne uszy słyszałem , jak śp. prezydent Lech Kaczyński wygłaszał publicznie. "Nie pozwolimy na to by mieszkańcy dorobek swojego całego życia mieli być pozbawieni". Ten kawałek dzielnicy ma swoją ogromną wartość. Deweloperzy dobrze po tym wiedzą. Wietnamczyk nie będzie sprzedawał swoich kapci produkcji chińskiej w puszczy bukowej. Ale duże pieniądze by dał , za kawałek miejsca na handel , przy pl. Orła Białego.
Bartek
2019-02-05 13:38:55
W tym miejscu tylko parking podziemny, tylko!!! W Europie w wielu miejscach pod ulicami powstaly takie parkingi, bez parkingu podziemnego ta inwestycja nie ma sensu!!!
AXA
2019-02-05 13:11:10
Znowu paru cymbałów terroryzuje mieszkańców.
pytanie
2019-02-05 12:56:33
co miasto zamierza zrobić z krzywymi i dziurawymi chodnikami w mieście? bo do tej pory um zajmuje się na siłę absolutnie drugoplanowymi tematami.
jamjurek
2019-02-05 12:29:38
Trawnik jako wybieg dla psów jak znalazł dla mieszkańców z okolicy . Ta przestrzeń ma żyć i służyć całemu miastu a nie tylko garstce okolicznych mieszkańców.
jamjurek
2019-02-05 12:13:11
Plac Orła Białego jest miejscem publicznym i winien być ukształtowany na wzór takich miejsc w innych miastach . Ten plac ma służyć całemu miastu , wybrano natomiast koncepcje która służy wyłącznie wąskiej grupie ludzi mieszkających obok . Ponadto zablokowano rozwój gastronomii parkingiem samochodowym pod oknami budynków od strony tzw polmozbytu. Może o to chodziło tym co już mają tam restauracje
sceptyk
2019-02-05 12:08:51
Nie lepiej od razu Zrobić Magdalenkę?
Ala
2019-02-05 10:47:33
jestem osobą zmotoryzowaną. Uwielbiam jeździć samochodem ale obiema rękoma podpisuję się pod propozycją zamknięcia ruchu dla pojazdów mechanicznych na Placu Orła Białego. Szczecin nie ma jeszcze takiego miejsca. "Stare nowe miasto" w okolicach Wyszaka też jest porażka ponieważ tam jest mega ruch i same parkingi. Chciałabym żeby Szczecin nie odbiegał od dużych miast w Polsce i też miał swój rynek w końcu - ale taki bez ruchu pojazdów. Poznań ma, Warszawa ma, Wrocław ma, Zielona Góra ma - tylko Szczecin jakoś taki betonowy się od pewnego czasu zrobił i nadal robi. Nawet fontannę na tym placu zabetonowali, bo nie działa.
fix
2019-02-05 10:22:36
Te stowarzyszenia są niereprezentatywne. Jedno to kilka mało znaczących osób, drugie reprezentuje wąską grupę głośno krzyczących rowerzystów. A więc miasto nie powinno z nimi prowadzić dialogu. Mieszkańcy mają swoich reprezentantów w postaci 31 radnych rady miasta i to oni powinni kształtować przestrzeń publiczną
daro
2019-02-05 09:14:47
Przede wszystkim usunąć ruch samochodowy z Placu Orła Białego. Na około jest dużo dróg, niech tam sobie jeżdzą
HogoFogo
2019-02-05 08:58:20
Rozumiem, że reprezentantem strony społecznej mianował się pan Igor Podeszwik. I tak władza w Szczecinie będzie rozmawiała sama z sobą.
Kierowca
2019-02-05 08:50:15
Brawo miejscy aktywiści! Miasto powinno być dla wszystkich i jako kierowca roumiem, że pewne strefy powinny być wyłaczone z ruchu samochodów.
P
2019-02-05 08:18:17
A co maja do tego rowery? Rowerom skleci się z drutu jakiś stojak i mogą jeździć, gdzie chcą - a co mają powiedzieć samochody bez podziemnego lub naziemnego parkingu na wiele miejsc?!?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA