Szpital Wojewódzki przy ul. Arkońskiej w Szczecinie może przebadać dodatkowe osoby w kierunku tętniaka aorty brzusznej. Mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego skorzystają z nich bezpłatnie, jeśli spełniają określone kryteria. Wystarczy się zarejestrować telefonicznie. Takie badanie może uratować życie. A jest nieinwazyjne.
Program badań przesiewowych w tym szpitalu cieszy się ogromnym powodzeniem. Po jego rozpoczęciu zaledwie w kilka tygodni zapisało się do niego ponad 800 osób. Szpital Wojewódzki wystąpił więc do koordynatora z prośbą o zwiększenie puli o kolejne 400. Zapisy na nie już się rozpoczęły.
Przedmiotem badania jest ocena ultrasonograficzna podprzeponowego odcinka aorty i tętnic biodrowych w grupie zwiększonego ryzyka wystąpienia tętniaka. Badanie wykonywane jest według skróconego protokołu, w trybie badania przesiewowego. Celem badania jest zwiększenie wykrywalności tętniaków aorty brzusznej u osób objętych badaniem, co może przyczynić się do zmniejszenia umieralności z powodu tej choroby.
Z badań mogą skorzystać osoby, które spełniają ściśle określone kryteria: mają ukończony 65. rok życia i obciążenia, takie jak: nadciśnienie tętnicze, palenie papierosów, choroba wieńcowa, podwyższony poziom cholesterolu czy miażdżyca tętnic. Pacjent powinien posiadać przynajmniej 2 czynniki ryzyka. Podczas rozmowy telefonicznej ankieterzy zapytają o wyżej wymienione rzeczy.
Adresatami badania są zarówno kobiety jak i mężczyźni. Jednak tętniak aorty u mężczyzn występuje sześciokrotnie częściej niż u kobiet.
Rejestracja na badanie odbywa się telefonicznie. Pacjenci zapisują się indywidualnie, dzwoniąc pod numer rejestracji: 693 333 444, która działa od poniedziałku do piątku od 8.00 do 15.00.
Same badania wykonywane są w gabinetach punktu przyjęć planowych na parterze budynku L przy ul. Arkońskiej 4 w wybrane piątki (od godz. 15.00) i soboty (od godz. 9.00). Wykonywane są przez lekarzy oddziału chirurgii: dr n. med. Tomasz Lipińskiego - specjalistę chirurgii ogólnej, naczyniowej i transplantologii klinicznej oraz lek. med. Elżbietę Polańską - specjalistę chirurgii ogólnej i naczyniowej.
Podczas badania lekarz oceni stan aorty brzusznej i tętnic biodrowych. Jeśli wykryje tętniaka lub poszerzenie aorty, pacjent zostanie skierowany do poradni naczyniowej na dalszą obserwację.
Duże tętniaki, o średnicy powyżej 50 mm, są kwalifikacją do operacji.
(a)
Fot. Szpital Wojewódzki w Szczecinie (arch.)