środa, 15 lipca 2020.
Strona główna > Wiadomości > Bezpłatne badania – groźne tętniaki aorty brzusznej

Bezpłatne badania – groźne tętniaki aorty brzusznej

Bezpłatne badania – groźne tętniaki aorty brzusznej
Data publikacji: 2019-01-24 15:27
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:31
Wywietleń: 1842 372737

Mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego po raz pierwszy będą mogli bezpłatnie poddać się badaniu USG jamy brzusznej, które wykrywa groźne tętniaki aorty brzusznej. Ten ogólnopolski program badań przesiewowych będzie realizowany przez Szpital Wojewódzki w Szczecinie.

Przedmiotem badania jest ocena ultrasonograficzna podprzeponowego odcinka aorty i tętnic biodrowych w grupie zwiększonego ryzyka wystąpienia tętniaka. Badanie wykonywane jest według skróconego protokołu, w trybie badania przesiewowego. Jego celem jest zwiększenie wykrywalności tętniaków aorty brzusznej u osób objętych badaniem, co może przyczynić się do zmniejszenia umieralności z powodu tej choroby.

Aby móc skorzystać z badań, trzeba spełnić ściśle określone kryteria: mieć ukończony 65. rok życia i obciążenia, takie jak: nadciśnienie tętnicze, palenie papierosów, choroba wieńcowa, podwyższony poziom cholesterolu czy miażdżyca tętnic. Osoba zgłaszająca się do programu powinna posiadać przynajmniej 2 czynniki ryzyka. Podczas rozmowy telefonicznej ankieterzy o nie zapytają. Adresatami badania są zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Jednak tętniak aorty stanowi dla mężczyzn ogromne zagrożenie, ponieważ występuje sześciokrotnie częściej niż u kobiet.

Rejestracja na badanie odbywa się telefonicznie pod numerem: 693 333 444 - działa od poniedziałku do piątku w godz. od 8 do 15.

Badania wykonywane są w gabinetach Punktu Przyjęć Planowych na parterze budynku L przy ul. Arkońskiej 4 w wybrane piątki (od godz. 15.00) i soboty (od godz. 9.00). Przeprowadzą je lekarze Oddziału Chirurgii: dr n. med. Tomasz Lipiński - specjalista chirurgii ogólnej, naczyniowej i transplantologii klinicznej oraz lek. med. Elżbieta Polańska - specjalista chirurgii ogólnej i naczyniowej.

Podczas badania lekarz oceni stan aorty brzusznej i tętnic biodrowych. Jeśli wykryje tętniaka lub poszerzenie aorty, pacjent zostanie skierowany do poradni naczyniowej na dalszą obserwację.

Duże tętniaki, o średnicy powyżej 50 mm, są kwalifikacją do operacji.

Ogólnopolski program badań przesiewowych w kierunku tętniaka aorty brzusznej na lata 2018-2020 to część Programu Profilaktyki i Leczenia Chorób Układu Sercowo-Naczyniowego na lata 2017-2020.  Jest finansowany przez Ministerstwo Zdrowia. W całej Polsce ma zostać przebadanych ok. 30 tys. osób, w tym w naszym województwie blisko 1000.

(sag)

Fot. Szpital Wojewódzki w Szczecinie

Bezpłatne badania – groźne tętniaki aorty brzusznej Bezpłatne badania – groźne tętniaki aorty brzusznej

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

Nekrologi

Sonda

W jakiej postaci jesz lody tego lata?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie