poniedziałek, 18 listopada 2019.
Strona główna > Wiadomości > Apel do pieszych i kierowców. Groźna brawura

Apel do pieszych i kierowców. Groźna brawura [FILM]

Apel do pieszych i kierowców. Groźna brawura
Data publikacji: 2019-10-17 18:32
Ostatnia aktualizacja: 2019-10-18 08:21
Wywietleń: 1371 422415

Każdego dnia dochodzi w Szczecinie do wypadków i kolizji z udziałem komunikacji miejskiej. Jesień to czas kiedy aura nie sprzyja, a w połączeniu z brawurą i pośpiechem może przyczynić się do bardzo niebezpiecznych sytuacji na drodze.

– W szczycie komunikacyjnym na trasy wyjeżdża ponad 330 tramwajów i autobusów. Sprawność ich przemieszczania się i bezpieczeństwo pasażerów zależą także od innych uczestników ruchu drogowego – przypomina Hanna Pieczyńska, rzecznik miasta ds. dróg i transportu.

Największymi przewinieniami kierowców względem komunikacji miejskiej są pośpiech, brawura i nieuwaga. Do tego można dodać wymuszanie pierwszeństwa, wyprzedzanie i gwałtowne hamowanie przed pojazdem oraz utrudnianie włączenia się do ruchu.

– Każdego dnia na naszych drogach widać także sytuacje, w których auta blokują torowisko – przyznaje Hanna Pieczyńska. – Prowadzący samochody nie zwracają uwagi na to, gdzie jest ich pas ruchu i wjeżdżają na tory lub zastawiają je przy próbie skrętu.

Innym, niestety dość częstym przewinieniem zmotoryzowanych jest brak zachowania bezpiecznej odległości od tramwaju zarówno z tyłu, jak i z boku. Kierowcy często nie zatrzymują się, gdy tramwaj staje na przystanku. Nie bez winy są także piesi, którzy wybiegają zza autobusów i tramwajów, przebiegają przed pojazdami transportu zbiorowego i wchodzą na jezdnię w niedozwolonych miejscach. Skutki takich zachowań mogą być tragiczne.

– Tylko do końca września tego roku doszło do 169 wypadków i kolizji z udziałem tramwaju, w zdecydowanej większości z winy pojazdów obcych. Było także 7 potrąceń – uzupełnia rzecznik.

Serię filmów „ku przestrodze” można znaleźć na profilu społecznościowym Uwaga Tramwaj, który prowadzony jest przez jednego ze szczecińskich motorniczych. Ostatni, który został opublikowany w minionym tygodniu, mrozi krew w żyłach. Tylko czujność prowadzących pojazdy sprawiła, że nie doszło do najgorszego.

– Brawura, nieuwaga i nieznajomość przepisów – to główne przyczyny niebezpiecznych zdarzeń. Apelujemy zatem do kierowców i pieszych o szczególną ostrożność, ponieważ skutki kolizji z tramwajem mogą być tragiczne – ostrzega Hanna Pieczyńska.

ToT

Na zdjęciu: Kadr z monitoringu w jednym ze szczecińskich tramwajów

Komentarze

.
W końcu się doigrają i będą mieli nauczkę, tylko dlaczego mają niewinnym ludziom psuć życie? Widać, że to prości ludzie, więc zachowują się tak, na ile pozwala im ich poziom intelektualny.
2019-10-18 06:50:08
Szczecinianin
Może niech Policja zrobi akcję dla pieszych pt . nie jesteś krową , i posypie mandatami za bez mózgowe łażenie po ulicach , wchodzenie stadami na czerwonym świetle,,,,, polecam Pl. Rodła to może poprawi się myślenie i będzie mniej wypadków
2019-10-17 21:25:28
Kierowca autobusu
Rzeczniczka odkryła Amerykę , ja codziennie w pracy mam po kilka sytuacji niestandardowych w tym także niebezpiecznych ...
2019-10-17 20:09:45

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
9
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Z wielką flagą przez Szczecin

Nekrologi

Sonda

Czy ścieżki wydeptane przez pieszych na trawnikach, poboczach i skwerach powinny być uwzględniane przez projektantów miejskich przestrzeni?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie