Poniedziałek, 04 grudnia 2023 r. 
-3 szczecin
REKLAMA

Tusk: W Polsce od 6 lat trwa wojna domowa

Data publikacji: 13 kwietnia 2016 r. 21:37
Ostatnia aktualizacja: 18 czerwca 2018 r. 22:46
Tusk: W Polsce od 6 lat trwa wojna domowa
 

Były premier Donald Tusk ocenił w środę, że ostatnie ujawnione nagrania potwierdzają nie tylko zasadność tego, co ustaliła komisja rządowa ws. katastrofy smoleńskiej, ale też bardzo wyraźnie wskazują na coś, co nazywają "atmosferą nacisku wobec pilotów".

- Jestem właściwie pewien, że radykalny wrzask, jaki rozległ się w ostatnich dniach w Polsce, jest spowodowany kolejnymi ustaleniami ekspertów i prokuratury w sprawie tego, co działo się na pokładzie Tu-154 tuż przed katastrofą. (...) Te ostatnie ujawnione także nagrania potwierdzają nie tylko zasadność tego, co ustaliła komisja rządowa, ale też bardzo wyraźnie wskazują na coś, co nazywają atmosferą nacisku wobec pilotów. To także znajduje potwierdzenia - powiedział Tusk dziennikarzom w Strasburgu, komentując opinie, że w związku z katastrofą smoleńską powinien ponieść karę i stanąć przed Trybunałem Stanu.

- Ja się nie dziwię, że ponieważ wywraca się wszystkie te tezy o zamachach i o winie Tuska, to powoduje taką nerwowość Antoniego Macierewicza, Jarosława Kaczyńskiego i innych szefów PiS-u. Ale mam nadzieję, że zdrowy rozsądek - nawet jeśli będziemy potrzebowali trochę czasu - pomoże nam przetrwać ten czas wielkiego zakłamania - powiedział.

B. premier odniósł się też do pojawiających się w mediach opinii, że w jego przypadku powinna być zastosowana najsurowsza z możliwych kar. - Nawet znam sądy, w jaki sposób przeprowadzić egzekucję: czy publicznie, czy kameralnie. Niektórych to cieszy, mnie raczej śmieszy. Ja mam trochę inne poczucie humoru - mówił b. premier.

Jak mówił, nie komentowałby tej sprawy, gdyby chodziło tylko o "ekstrawaganckich komentatorów czy dziennikarzy, którzy już dawno poza granice przyzwoitości, ekstrawagancji czy dziwactwa się przesunęli". - Niepokojące jest to, że parlamentarzyści obozu rządzącego i główni politycy PiS idą dokładnie tą samą drogą - dodał Tusk.

Przyznał, że ma pewną "osobistą satysfakcję", iż jest obiektem zainteresowania liderów PiS. - Mam wrażenie, że to jest może trochę zwyrodniała, ale forma respektu i takiego politycznego +szacunku+ wobec mojej osoby - powiedział.

Odnosząc się do treści wystąpień prezydenta Andrzeja Dudy i szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego, wygłoszonych w trakcie obchodów szóstej rocznicy katastrofy smoleńskiej, Tusk ocenił, że "jeśli ktoś komuś ma wybaczać w Polsce dzisiaj, to jest pytanie, czy Polacy wybaczą kiedyś to, że z katastrofy smoleńskiej zrobili pretekst do wojny domowej, która trwa od sześciu lat i nie widać jej końca".

Odsłaniając w niedzielę na fasadzie Pałacu Prezydenckiego tablicę poświęconą Lechowi Kaczyńskiemu, Duda apelował m.in. o wzajemne wybaczenie. Kilka godzin później podczas apelu pamięci przed Pałacem Prezydenckim Kaczyński ocenił, że przebaczenie jest potrzebne, ale po przyznaniu się do winy i po wymierzeniu odpowiedniej kary. Mówił, że za tragedię - przynajmniej moralnie - odpowiada rząd Donalda Tuska. (pap)

Fot. PAP/Radek Pietruszka

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Dlugo-PiS,
2016-04-14 10:55:26
Panie Tusk, roznica PO-miedzy Wami PO-stkomunistami a PiS-em jest taka, ze Wy WSZTSTKO przez te "Wasze" 8 lat przed Spoleczenstwem ZATAJALISCIE... a PiS teraz bedzie to wszystko... ODTAJNIAL ! Brawo Prawica i tak trzymac !!
ted
2016-04-14 10:42:48
I kto to mówi sprzedawczyk , zakłamaniec , zdrajca , cynik dla którego polska to nienormalność , który reprezentuje interesy Niemiec nie Polski za co dostał od Merkel tą fuchę w Unii !!!
Wojna
2016-04-14 08:45:24
No cóż, najwięcej o wojnach wiedzą ci, którzy je wszczynają. P.S. To europoseł z naszego regionu, który tak ładnie mówił, że "jak się straciło władzę, to trzeba odejść z pokorą i nie narzekać", też głosował na tak?
mieszkaniec
2016-04-14 08:32:00
co jak co, może i PO i sam Tusk trochę się zachłysnęli władzą i przez ostatnie lata nie bardzo byli zainteresowani reformami ale jedno mi się nasuwa na język: ten gość ma jednak dalej ambicje i potrafi być politykiem z najlepszej półki, w przeciwieństwie do tych, co zostali w PO, a tych PiS to zostawia daaaaaaaaaleko w tyle...... i dlatego się go boją. I dobrze. I nikt temu nie jest w stanie zaprzeczyć.
m
2016-04-14 05:31:30
a ty dobrze naciskales na spoleczenstwo i mowiles ze na nic nie ma pieniedzy,a dla kolesi aferzystow byly i nie ma kar-taka demokracja po
TU 154 - ty w-PiS...
2016-04-14 02:40:42
Panie Donald...w Polsce istnieje jeszcze takie PO-wiedzenie, ze smieje sie Ten... kto smieje sie ostatni ! Chociaz odnosnie tej SMOLENSKIEJ TRAGEDI, nie ma tu nic do smiechu !!
kibic
2016-04-13 23:57:37
zapamietajcie te nazwiska! niezalezna.pl - strefa wolnego słowa 13 kwietnia 2016 Gazeta Polska | Nowe Państwo | Gazeta Polska Codziennie | VOD Wydarzenia Opinie Wideo Blogi Polska Świat Gospodarka Sport Historia Kultura Media Koniec kadencji Rzeplińskiego za: 233 dni #ListaWstydu już krąży w internecie. Którzy polscy europosłowie poparli antyrządową rezolucję? 5.1K Dodano: 13.04.2016 [16:14] #ListaWstydu już krąży w internecie. Którzy polscy europosłowie poparli antyrządową rezolucję? - niezalezna.pl foto: © European Union 2014 - European Parliament. (Attribution-NonCommercial-NoDerivs Creative Commons license) Znamy już nazwiska polskich eurodeputowanych, którzy zagłosowali za rezolucją wzywającą polskie władze do pełnego wdrożenia zaleceń Komisji Weneckiej ws. Trybunału Konstytucyjnego i wymierzoną w polski rząd. Za antyrządową rezolucją opowiedzieli się europosłowie PO, PSL i SLD, jedyny wyjątek stanowi Jacek Saryusz-Wolski, który nie głosował w ogóle. Jak informowaliśmy na łamach portalu niezalezna.pl przyjęta dziś rezolucja nie ma wiążącej mocy prawnej. Za jej poparciem opowiedziało się 513 posłów; 142 głosowało przeciw, 30 wstrzymało się od głosu. Rezolucja wyraża zaniepokojenie sytuacją w Polsce i wzywa do opublikowania stanowiska Trybunału Konstytucyjnego. Za rezolucją stoją politycy części polskiej opozycji, a także chadecy, socjaliści i lewacy. Projekt przygotowywała m.in. członkini partii komunistycznej w NRD. CZYTAJ WIĘCEJ: Targowica wygrała, ale tylko w europarlamencie. Antyrządowa rezolucja przyjęta Szczegółowe wyniki głosowania szybko zaczęły rozchodzić się w mediach społecznościowych. Polscy internauci doceniają fakt, że węgierscy eurodeputowani z partii Fidesz głosowali przeciwko rezolucji. Co ciekawe przeciw była też część europosłów z obozu zielonych oraz kręgów liberalnych. Jeśli chodzi o polskich eurodeputowanych za rezolucją opowiedzieli się politycy PO, PSL i SLD. Jedyny wyjątek stanowił Jacek Saryusz-Wolski z PO, który w ogóle nie głosował. Poniżej pełną listę polskich europosłów, którzy opowiedzieli się za uderzającą w Polskę rezolucję PE. W internecie lista ta funkcjonuje już jako #ListaWstydu: 1. Michał Boni 2. Jerzy Buzek 3. Andrzej Grzyb 4. Krzysztof Hetman 5. Danuta Jazłowiecka 6. Jarosław Kalinowski 7. Agnieszka Kozłowska-Rajewicz 8. Barbara Kudrycka 9. Janusz Lewandowski 10. Elżbieta Łukacijewska 11. Jan Olbrycht 12. Dariusz Rosati 13. Czesław Siekierski 14. Adam Szejnfeld 15. Róża Thun 16. Bogdan Zdrojewski 17. Jarosław Wałęsa 18. Tadeusz Zwiefka 19. Bogusław Liberadzki 20. Janusz Zemke 21. Danuta Hubner 22. Julia Pitera 23. Krystyna Łybacka 24. Bogdan Wenta 25. Adam Gierek 26. Marek Plura 27. Lidia Geringer de Oedenberg

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA