niedziela, 12 lipca 2020.
Strona główna > Kraj > Uroczystości na Powązkach

Uroczystości na Powązkach

Uroczystości na Powązkach
Data publikacji: 2016-04-10 15:02
Ostatnia aktualizacja: 2016-04-12 10:19
Wywietleń: 2145 127635

Premier Beata Szydło i prezes PiS Jarosław Kaczyński odwiedzili w niedzielę, w 6. rocznicę katastrofy smoleńskiej, groby spoczywających w kwaterze smoleńskiej na stołecznych Wojskowych Powązkach. Złożyli kwiaty przed pomnikiem upamiętniającym 96 ofiar.

Wraz z nimi hołd ofiarom katastrofy oddali marszałkowie Sejmu i Senatu: Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, szefowie MON i MSWiA Antoni Macierewicz i Mariusz Błaszczak oraz liczni parlamentarzyści PiS.

Premier i politycy PiS najpierw złożyli kwiaty i zapalili znicze przed pomnikiem smoleńskim, następnie na znajdujących się w pobliżu grobach ofiar katastrofy, a potem także na grobie senatora PiS Zbigniewa Romaszewskiego, który jest pochowany w innej części cmentarza.

Odmówiono też modlitwę w intencji ofiar z 10 kwietnia 2010 r. Uroczystość odbyła się z wojskową asystą honorową.

Przed pomnikiem kwiaty i znicze składali w niedzielę też warszawiacy. Przed południem w tym miejscu odbyła się uroczystość, w której uczestniczyli przedstawiciele rodzin ofiar katastrofy oraz władz państwowych i samorządowych. Po południu wieniec ma złożyć także prezydent Andrzej Duda.

Znajdujący się na Wojskowych Powązkach pomnik upamiętniający 96 ofiar katastrofy samolotu pod Smoleńskiem ma formę bloku białego granitu przełamanego na dwie zapadające się w ziemię części; biały granit jest umieszczony na ciemnej nawierzchni. Część główna białej bryły wznosi się nad mogiłą, w której pochowane są spopielone szczątki 12 ofiar katastrofy. Na ścianach, które powstały w wyniku przełamania bryły, umieszczono listę ofiar oraz napis: "Pamięci 96 ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010. Oddali życie w służbie ojczyzny w drodze na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej".

Przy pomniku znajdują się nagrobki 28 ofiar katastrofy pochowanych w Kwaterze Smoleńskiej. Są to: gen. Andrzej Błasik, gen. Franciszek Gągor, Grażyna Gęsicka, gen. Kazimierz Gilarski, Przemysław Gosiewski, ppłk Robert Grzywna, Mariusz Handzlik, ks. Roman Indrzejczyk, kpt. Paweł Janeczek, Dariusz Jankowski, Natalia Januszko, Mariusz Kazana, Janusz Krupski, Wojciech Lubiński, Barbara Maciejczyk, Barbara Mamińska, Stefan Melak, ppor. Andrzej Michalak, mjr Dariusz Michałowski, Stanisław Mikke, por. Piotr Nosek, Andrzej Przewoźnik, Sławomir Skrzypek, Władysław Stasiak, ppor. Jacek Surówka, Aleksander Szczygło, Jolanta Szymanek-Deresz i Izabela Tomaszewska. (PAP)

PAP/Tomasz Gzell

Komentarze

Kaczyński to ma tupet
Opublikować treść rozmowy z bratem na 10 minut przed katastrofą i będzie wiadomo kto był winny
2016-04-12 08:35:19
A na jesien zamiast lisci...
Odp. do kom. Ja, Brzoza ! Widzisz i Sam sie juz PRZYZNAJESZ, gdyz Ci co maja nie czyste sumienie z tamtych lat i cos tam za uszami... trzesa juz dzis spodnicami i spodniami !!
2016-04-11 12:12:53
6-cio letnia jeszcze ZAGADKA...
CZESC ICH PAMIECI ! Ciekawym jest jeszcze... czy pod wlasciwymi Nazwiskami leza wlasciwe Osoby, gdzie o samym bylym Prezydencie i jego Zonie juz nie wspomne !!
2016-04-11 12:07:11
Jarun
To nowe święto państwowe...chyba najważniejsze. Ile lat jeszcze mamy łączyć się w bólu? Śp. Lech Kaczyński niczego wielkiego nie dokonał, zwłaszcza jako prezydent. Jego brat bliźniak powtarza, że był wielkim prezydentem tylko nie podaje przykładu. Czas aby swoją traumę zaczął leczyć u terapeuty, bo te miesięcznice, rocznice zaczynają przypominać chorobę albo urojenie. Po papieżu JP2 nie ma takich uroczystości wspominkowych.
2016-04-11 10:34:59
Ja, Brzoza !
do hehehe. Boję się o ciebie !
2016-04-10 19:53:38
hehehe
do Ja, Brzoza ! Jak jesteś złodziejem , komunistą lub UBekiem to powinieneś się bać !
2016-04-10 19:04:20
Ja, Brzoza !
Czy to aktualna fota? Ich wyraz twarzy!!! Boję się !
2016-04-10 16:10:13

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
19
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

kondolencje

Sonda

Czy zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie