Poniedziałek, 20 maja 2024 r. 
REKLAMA

Schetyna: Polska jest krajem dwóch rzeczywistości

Data publikacji: 11 kwietnia 2016 r. 21:41
Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia 2016 r. 09:42
Schetyna: Polska jest krajem dwóch rzeczywistości
 

- Polacy, którzy uwierzyli w normalny i otwarty język debaty politycznej szybko się rozczarowali - ocenił w poniedziałek w Łodzi niedzielne wystąpienia prezydenta Andrzeja Dudy i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego przewodniczący PO Grzegorz Schetyna.

Lider największej opozycyjnej partii podczas spotkania z dziennikarzami powiedział, że niedzielne przemówienie prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego było "bardzo symboliczne".

- Pokazało, że ci, którzy nie są po właściwej stronie są wrogami, przeciwnikami i muszą liczyć się z karą. Dawno nie słyszeliśmy takiego języka – agresji, wojennego, szukania wroga, którego trzeba zniszczyć. I padły one w tak ważnym dniu, w którym powinniśmy wspominać ofiary tragedii sprzed sześciu lat – zaznaczył Schetyna.

Jego zdaniem wystąpienie prezesa PiS "źle świadczy o szansie na porozumienie i pomysłu na rozmowę, co dotyczy nie tylko klasy politycznej, ale wszystkich Polaków".

Według przewodniczącego Platformy Obywatelskiej przemówienia z okazji 6. rocznicy katastrowy smoleńskiej prezydenta RP Andrzeja Dudy i prezesa Kaczyńskiego uwidoczniły, że Polska jest krajem dwóch rzeczywistości.

- Z jednej strony mamy bardzo otwarte i obiecujący apel prezydenta o wzajemnym zrozumieniu, wybaczeniu i wspólnym spojrzeniu w przyszłość, a z drugiej słyszymy Antoniego Macierewicza i prezesa Kaczyńskiego, który mówi wprost o winie, karze i politycznej zemście. Polacy, którzy uwierzyli w normalny i otwarty język debaty politycznej szybko się rozczarowali. To szef PiS nadje ton i doprowadza do wykładni słów prezydenta, czy premier Beaty Szydło. To inny porządek konstytucyjny, który mieliśmy przez ostatnie lata. Jest osoba, która jest ponad najwyższe władze w Polsce - podkreślił.

Dodał, że Polacy w wyborach głosowali na prezydenta Dudę i premier Szydło, a otrzymali Jarosława Kaczyńskiego, który pokazuje, że jest "nadpremierem i nadprezydentem".

Schetyna odniósł się również do słów prezesa PiS, że prawda o katastrofie z 10 kwietnia 2010 r. musi znaleźć się w książkach i podręcznikach. Według lidera PO to "zagrożenie, że historia będzie pisana na zlecenie partyjnych działaczy PiS".

- Takie działania zawsze kończą się jej fałszowaniem. Historia jest jedna, choć opinie i oceny o niej mogą być różne. Jeśli ktoś mówi o pisaniu historii na nowo podważa suwerenność i niepodległość, którą mamy od 26 lat. Sposób takiego myślenia jest bardzo niebezpieczny - ocenił.

Powiedział również, że "jeśli ktoś chce budować pomnik w Warszawie, powinien o to zapytać władze tego miasta". Według niego ze słów prezesa Kaczyńskiego wynika, że "ten pomnik nie ma jednoczyć, lecz dzielić”. - To ma być monument przeciw tym, którzy go nie chcieli lub chcieli go w innym miejscu - wyjaśnił. (pap)

Na zdjęciu: Prezes PiS Jarosław Kaczyński przemawia podczas Apelu Pamięci przed Pałacem Prezydenckim przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie w 6. rocznicę katastrofy smoleńskiej. 

Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

 

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

zbyszek
2016-04-13 09:41:19
Polacy sie szybko rozczarowali? Czy ten człowiek wie co mówi?Kreuje rzeczywistość wygodna dla targowiczan ,sprzedajnych zdrajców Polski.
Obecny reżim PiS coraz bardziej niszczy Polskę
2016-04-12 08:33:48
Jedyne wyjście dla Polski to wyjść na ulicę i usunąć ich siłą zanim wszystko zniszczą
Zgadza się
2016-04-12 07:52:01
Białozębny ma rację. Jedna rzeczywistość to ta realna, codzienna, a druga to ta kreowana przez Komitet Obalania Demokracji i ich popleczników.
kibic
2016-04-11 22:45:37
tak to prawda KOD-owcy(ci co stracili koryto) i normalni ludzie,którzy niezależnie od władzy radzą sobie w każdej sytuacji.
pis
2016-04-11 22:14:22
Grzesiu S. pysk przesympatyczny , ale czyj?
Jarun
2016-04-11 22:03:25
Najlepiej jakby nawzajem albo sobie łby pourywali: PiS, PO, SLD, PSL, Razem, Nowoczesna, KOD. Zapanowałaby cisza i w miarę zgoda. A tak judzą, szczują Polaka na Polaka, biegają z donosami, żrą się, kłamią i pchają się po trupach do koryta.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA