wtorek, 21 stycznia 2020.
Strona główna > Kraj > Schetyna: Polska jest krajem dwóch rzeczywistości

Schetyna: Polska jest krajem dwóch rzeczywistości

Schetyna: Polska jest krajem dwóch rzeczywistości
Data publikacji: 2016-04-11 21:41
Ostatnia aktualizacja: 2016-04-13 09:42
Wywietleń: 1485 127813

- Polacy, którzy uwierzyli w normalny i otwarty język debaty politycznej szybko się rozczarowali - ocenił w poniedziałek w Łodzi niedzielne wystąpienia prezydenta Andrzeja Dudy i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego przewodniczący PO Grzegorz Schetyna.

Lider największej opozycyjnej partii podczas spotkania z dziennikarzami powiedział, że niedzielne przemówienie prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego było "bardzo symboliczne".

- Pokazało, że ci, którzy nie są po właściwej stronie są wrogami, przeciwnikami i muszą liczyć się z karą. Dawno nie słyszeliśmy takiego języka – agresji, wojennego, szukania wroga, którego trzeba zniszczyć. I padły one w tak ważnym dniu, w którym powinniśmy wspominać ofiary tragedii sprzed sześciu lat – zaznaczył Schetyna.

Jego zdaniem wystąpienie prezesa PiS "źle świadczy o szansie na porozumienie i pomysłu na rozmowę, co dotyczy nie tylko klasy politycznej, ale wszystkich Polaków".

Według przewodniczącego Platformy Obywatelskiej przemówienia z okazji 6. rocznicy katastrowy smoleńskiej prezydenta RP Andrzeja Dudy i prezesa Kaczyńskiego uwidoczniły, że Polska jest krajem dwóch rzeczywistości.

- Z jednej strony mamy bardzo otwarte i obiecujący apel prezydenta o wzajemnym zrozumieniu, wybaczeniu i wspólnym spojrzeniu w przyszłość, a z drugiej słyszymy Antoniego Macierewicza i prezesa Kaczyńskiego, który mówi wprost o winie, karze i politycznej zemście. Polacy, którzy uwierzyli w normalny i otwarty język debaty politycznej szybko się rozczarowali. To szef PiS nadje ton i doprowadza do wykładni słów prezydenta, czy premier Beaty Szydło. To inny porządek konstytucyjny, który mieliśmy przez ostatnie lata. Jest osoba, która jest ponad najwyższe władze w Polsce - podkreślił.

Dodał, że Polacy w wyborach głosowali na prezydenta Dudę i premier Szydło, a otrzymali Jarosława Kaczyńskiego, który pokazuje, że jest "nadpremierem i nadprezydentem".

Schetyna odniósł się również do słów prezesa PiS, że prawda o katastrofie z 10 kwietnia 2010 r. musi znaleźć się w książkach i podręcznikach. Według lidera PO to "zagrożenie, że historia będzie pisana na zlecenie partyjnych działaczy PiS".

- Takie działania zawsze kończą się jej fałszowaniem. Historia jest jedna, choć opinie i oceny o niej mogą być różne. Jeśli ktoś mówi o pisaniu historii na nowo podważa suwerenność i niepodległość, którą mamy od 26 lat. Sposób takiego myślenia jest bardzo niebezpieczny - ocenił.

Powiedział również, że "jeśli ktoś chce budować pomnik w Warszawie, powinien o to zapytać władze tego miasta". Według niego ze słów prezesa Kaczyńskiego wynika, że "ten pomnik nie ma jednoczyć, lecz dzielić”. - To ma być monument przeciw tym, którzy go nie chcieli lub chcieli go w innym miejscu - wyjaśnił. (pap)

Na zdjęciu: Prezes PiS Jarosław Kaczyński przemawia podczas Apelu Pamięci przed Pałacem Prezydenckim przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie w 6. rocznicę katastrofy smoleńskiej. 

Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

 

 

 

Komentarze

zbyszek
Polacy sie szybko rozczarowali? Czy ten człowiek wie co mówi?Kreuje rzeczywistość wygodna dla targowiczan ,sprzedajnych zdrajców Polski.
2016-04-13 09:41:19
Obecny reżim PiS coraz bardziej niszczy Polskę
Jedyne wyjście dla Polski to wyjść na ulicę i usunąć ich siłą zanim wszystko zniszczą
2016-04-12 08:33:48
Zgadza się
Białozębny ma rację. Jedna rzeczywistość to ta realna, codzienna, a druga to ta kreowana przez Komitet Obalania Demokracji i ich popleczników.
2016-04-12 07:52:01
kibic
tak to prawda KOD-owcy(ci co stracili koryto) i normalni ludzie,którzy niezależnie od władzy radzą sobie w każdej sytuacji.
2016-04-11 22:45:37
pis
Grzesiu S. pysk przesympatyczny , ale czyj?
2016-04-11 22:14:22
Jarun
Najlepiej jakby nawzajem albo sobie łby pourywali: PiS, PO, SLD, PSL, Razem, Nowoczesna, KOD. Zapanowałaby cisza i w miarę zgoda. A tak judzą, szczują Polaka na Polaka, biegają z donosami, żrą się, kłamią i pchają się po trupach do koryta.
2016-04-11 22:03:25

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
1
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie