poniedziałek, 25 czerwca 2018.
Strona główna > Świat > Najbogatsza rodzina w Portugalii

Najbogatsza rodzina w Portugalii

Najbogatsza rodzina w Portugalii
Data publikacji: 2017-08-01 10:46
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:47
Wywietleń: 1608 284395

Familia Santos, właściciele głównego udziałowca Jeronimo Martins, operatora sieci Biedronka, jest najbogatszą rodziną Portugalii. W najnowszym rankingu magazynu „Exame” aż trzej jej członkowie znaleźli się w pierwszej dziesiątce największych fortun.

Z klasyfikacji lizbońskiego miesięcznika wynika, że Alexandre Soares dos Santos jest drugim najbogatszym Portugalczykiem. Jego fortuna szacowana jest na 2,53 mld euro.

Urodzony w Porto w 1934 r. przedsiębiorca jest głową rodziny Santos, właściciela spółki Sociedade Francisco Manuel dos Santos. Posiada ona 56,1% udziałów w grupie JM. Pod koniec 2013 r. biznesmen wycofał się z kierowania JM, po ponad 40 latach zasiadania na stanowisku prezesa. Przywództwo w grupie przejął po ojcu Pedro Soares dos Santos, który do dziś kieruje firmą.

W porównaniu do ubiegłorocznego rankingu fortuna Alexandre Soaresa dos Santosa, pomysłodawcy sieci Biedronka, zwiększyła się o 18 proc.

W pierwszej dziesiątce największych fortun Portugalii znaleźli się jeszcze dwaj inni członkowie związanej z Biedronką familii Santos. Na siódmym i ósmym miejscu rankingu sklasyfikowano kuzynów pomysłodawcy Biedronki: Fernando Figueiredo dos Santosa, a także Marię Isabel dos Santos. Każde z nich posiada majątki opiewające na 664 mln euro. Maria Isabel dos Santos, która posiada 10 proc. akcji głównego udziałowcy JM, jest obecnie najbogatszą kobietą Portugalii. Alexandre Soares dos Santos od kilku lat zajmuje pozycję numer 2. na liście najbogatszych Portugalczyków. Wyjątkiem był rok 2012, kiedy „Exame” ogłosił go liderem największych fortun Portugalii. Wówczas jego majątek wyceniany był na ponad 2 mld euro.

Od lat komentatorzy pisma „Exame” wskazują, że wysoka pozycja Soaresa dos Santosa wśród najbogatszych Portugalczyków wynika z dobrych wyników Biedronki w polskim handlu. W 2004 r. fortuna przedsiębiorcy wynosiła zaledwie 330 mln euro. W jednym z wywiadów Soares dos Santos ujawnił, że pomysł na koncept sklepów Biedronka pojawił się już w 1991 r. w następstwie jego podróży po Europie Środkowo-Wschodniej, w czasie której przedsiębiorca odwiedził m.in. Polskę. Pierwsze dyskonty Biedronka pojawiły się w 1995 r.

(pap)

Fot. Robert Stachnik

Komentarze

Alek
Nooo,głupszych komentarzy jeszcze w Kurierze nie czytałem.Płać kartą osiołku,nie będzie problemu z drobnymi.Drugi osiołku,zazdrościsz powodzenia w biznesie?Załóż swój i"dąż do milionów".
2018-02-13 00:14:25
Prosta Recepta
Czas wiec najwyzszy, by Polacy zaczeli Pomagac Sobie kupujac jak najwiecej Polskich towarow, to bezrobocie spadnie, zatrudnienie wzrosnie i zlotowki pozostana w Kraju !!
2017-08-02 23:30:31
Marysia
Taki Bogacki i polaszczyl sie na biedulke Polske!!!! To cos musi byc :grubymi sztychami szyte" skoro on dostal Licencje na handel w Polsce to ile dostala druga strona w Polsce dajaca mu ta licencje??? To jest PYTANIE za 2,53 mld Euro. HA-HA.
2017-08-02 21:04:02
k
Najbogatsza w Portugalii . Czy kiedykolwiek będąc w "biedronce' nie będę świadkiem żebraniao drobne przy kasie . Tam zawsze brak drobnych - tacy "bogaci " tam kupują ! A tym cwaniakom zPortugalii niechce się załatwić tej sprawy > Poza tym bałagan , brak cen przy towarach ... A podatki płaćą gdzie w Portugalii ?
2017-08-02 00:19:47
guciu
Biedroneczko czerwono w czarne kropeczki przynies ludziom szczęścia.
2017-08-01 17:35:47

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy