Środa, 01 maja 2024 r. 
REKLAMA

ZUT: "Kupimy najlepszy mikroskop w kraju"

Data publikacji: 14 kwietnia 2021 r. 17:24
Ostatnia aktualizacja: 14 kwietnia 2021 r. 19:20
ZUT: "Kupimy najlepszy mikroskop w kraju"
Fot. Tama Studio  

W Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie powstanie Centrum Zaawansowanych Materiałów i Inżynierii Procesów Wytwarzania. Jego elementem ma być najlepszy mikroskop w kraju. Centrum będzie częścią prestiżowej Polskiej Mapy Infrastruktury Badawczej. 

Na Centrum złoży się osiem nowych laboratoriów wyposażonych w 18 nowoczesnych aparatur i 67 elementów infrastruktury badawczej. Koszt tego przedsięwzięcia to 61,5 miliona złotych. Centrum będzie działać na Wydziałe Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT. 

 - Strategia Centrum bazuje na tzw. „trójkącie wiedzy”, który uwypukla potrzebę zintegrowanego podejścia do badań, innowacji i nauczania. Jego celem jest wsparcie rozwoju otoczenia społeczno-gospodarczego oraz transfer technologii – tłumaczy prof. Rafał Rakoczy, dziekan Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT. - W ramach konceptu zostanie zakupiony między innymi najbardziej zaawansowany mikroskop na świecie, który kosztuje prawie 20 mln zł. Bez wahania można powiedzieć, że będzie to najlepszy mikroskop w kraju. Patrząc na projekty, które realizujemy, to przez kilka kolejnych lat na żadnej polskiej uczelni nie będzie takiego sprzętu. Spectra 300 S/TEM posiada najlepszą zdolność rozdzielczą do obrazowania morfologii i struktury nowoczesnych materiałów opracowywanych przez naukowców ZUT oraz mających potencjał do magazynowania oraz generowania energii. 

Nowe Centrum będzie również wsparciem naukowym dla podmiotów zewnętrznych poprzez świadczone usługi badawczo-laboratoryjne, realizację badań kontraktowych dla przedsiębiorstw i dla sfery publicznej, konsultacje, ekspertyzy, wymianę wiedzy pomiędzy podmiotami. Wymienione usługi będą specjalnie dostosowane do potrzeb firm i instytucji sektora publicznego i prywatnego.

Centrum zostało wpisane na Polską Mapy Infrastruktury Badawczej, która funkcjonuje w przestrzeni polskiej nauki od 12 lat. Jest dokumentem, który ma za zadanie przedstawić faktyczny potencjał polskiej nauki, podkreślić możliwości i wartości poszczególnych dziedzin, a także wytypować najlepsze i najbardziej wartościowe przedsięwzięcia naukowe oparte na innowacyjnej aparaturze.

(as)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

No i co dalej?
2021-04-16 19:45:34
Będzie fajny mikroskop i będzie można wizualizować niezwykle rzeczy a potem okaże się że nie skorzysta na tym żaden z polskich podatników bo nie mamy przemysłu który mógłby próbować implementować te wspaniałe wyniki badań...
Propaganda sukcesu.
2021-04-14 18:18:13
Materiały rzecznika ZUT. Tak napisać, żeby nic nie napisać.
czytam
2021-04-14 17:32:42
A tego wirusa wykryje ? Żebyśmy mogli go potraktować chemią ?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA