„Chcemy z Wami o tym rozmawiać, czyli jak się nie dać depresji…” – to tytuł konferencji naukowo-profilaktycznej, która odbędzie się 9 marca w I Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Szczecinie. Adresatem jest głównie młodzież szkół ponadpodstawowych.
O tym, że temat jest bardzo ważny, nie trzeba nikogo przekonywać. Sytuacja pandemiczna i rzeczywistość wojenna dotknęły także młodzież szkolną, naraziły ją na traumatyczne przeżycia.
– W mojej szkole były dwa oddziały klas przygotowawczych dla młodzieży z Ukrainy, która musiała uciekać przed wojną – mówi Ewa Budziach, dyrektorka I LO w Szczecinie. – Spotykaliśmy się z tymi traumami, które obciążały także naszą młodzież.
Na pilną potrzebę zwrócenia szczególnej uwagi na emocje młodych osób już wcześniej wskazały badania przeprowadzone przez Urząd Miasta w Szczecinie we współpracy z Uniwersytetem Szczecińskim (prowadzone były w 2021 r., czyli w trakcie pandemii, a jeszcze przez wojną na Ukrainie) – pokazały, że młodzież szkolna boryka się m.in. z takimi problemami, jak niepokój, bezradność i obniżony nastrój.
A co ważne, młodzi sami widzą potrzebę poruszania tematów związanych z ich emocjami.
– Trochę życie przyniosło ten temat – przyznaje dyrektorka szkoły. – Młodzież powiedziała do naszej nauczycielki biologii i podstaw psychologii: „nikt nie chce z nami rozmawiać o trudnych tematach: śmierci, odchodzeniu, przemijaniu i innych ważnych sprawach…”. Dlatego taki tytuł tej konferencji: „Chcemy z Wami o tym rozmawiać, czyli jak się nie dać depresji…”.
Wśród prelegentów będą m.in.: psychiatra, psycholog, nauczycielka, pielęgniarka, ale też prawnik.
– Młodzież zwróciła nam uwagę, że bardzo istotnym problemem jest hejt w internecie – mówi Ewa Budziach. – Dlatego zaprosiłam też prawniczkę, która powie, że zdrowie psychiczne jest pod ochroną prawa oraz podpowie, gdzie można szukać pomocy. Podkreśli, że nie powinno być akceptacji społecznej na takie zachowania krzywdzące innych, i że należy liczyć się z tym, że w sieci nie do końca jest się anonimowym.
Chętnych do udziału w tym wydarzeniu było więcej niż miejsc. Lista uczestników jest więc już zamknięta.
– Jeżeli wszyscy zgodnie z deklaracjami dopiszą, to będzie w niej uczestniczyć ponad 300 osób – mówi dyrektorka. – Głównie młodzież naszego liceum, ale także jedna klasa ze Szkoły Podstawowej nr 74 w Szczecinie, grupa młodzieży z liceum w Gryfinie, a także ze szczecińskich szkół: VI LO, V LO, Liceum Katolickiego.
Organizatorem konferencji jest jej gospodarz, czyli I LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Szczecinie we współpracy z Samodzielnym Publicznym Specjalistycznym Zakładem Opieki Zdrowotnej „Zdroje” w Szczecinie. Partnerami zaś są: Wydział Nauk o Zdrowiu PUM oraz Szczecińska Izba Pielęgniarek i Położnych.
– Przy okazji będzie to też promocja różnych zawodów medycznych – dodaje dyrektorka.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Prezydent Miasta Szczecin, Zachodniopomorski Kurator Oświaty oraz Rektor PUM w Szczecinie. A patronem medialnym jest m.in. „Kurier Szczeciński”. ©℗
(sag)