poniedziałek, 10 sierpnia 2020.
Strona główna > Nauka > Światowy sukces szczecińskich uczniów

Światowy sukces szczecińskich uczniów

Światowy sukces szczecińskich uczniów
Data publikacji: 2019-07-15 16:22
Ostatnia aktualizacja: 2019-10-25 11:20
Wywietleń: 4699 402763

Wielki sukces w dziedzinie fizyki szczecińskich uczniów. Piotr Sawicki zdobył brązowy medal w Izraelu na Międzynarodowej Olimpiadzie Fizycznej, a Tomasz Twardoch otrzymał srebrny medal w Estonii na Europejskiej Olimpiadzie Fizycznej. Obaj medaliści są uczniami szczecińskiej Trzynastki.

XIII Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie od lat ma swoich reprezentantów w finałach ogólnopolskiej Olimpiady Fizycznej. Jednak od pięciu lat jego uczniowie deklasują w tej dziedzinie nauki pozostałe szkoły w kraju i osiągają sukcesy na arenie międzynarodowej. Obecnie w kraju w dziedzinie fizyki liczą się trzy licea: XIV LO im. S. Staszica w Warszawie, XIII LO w Szczecinie i V LO im A. Witkowskiego w Krakowie. W tym roku na 11 krajowych finalistów pochodzących z naszego okręgu aż dziewięciu to uczniowie Trzynastki. Czterech z nich zdobyło tytuły laureatów ogólnopolskiej Olimpiady Fizycznej: Piotr Sawicki, Wojciech Kolesiński, Tomasz Twardoch i Krzysztof Druciarek.

Piotr Sawicki, jako jeden z pięciu reprezentantów Polski w Izraelu zdobył brązowy medal. W niedzielę ogłoszono wyniki tej niezwykle trudnej olimpiady, która już na etapie krajowym składa się z wielu rozgrywek w częściach teoretycznych i doświadczalnych. Polacy zdobyli w niej medal srebrny, trzy brązowe i wyróżnienie. Natomiast Tomasz Twardoch na Europejskiej Olimpiadzie Fizycznej w Estonii zdobył srebrny medal. Osiągnął on najlepszy wynik wśród startujących w niej pięciu reprezentantów Polski.

Trzynastka to szkoła szczególnie mocna w naukach ścisłych. Od kilku lat zgrany team tworzy tam prof. Marek Golka, który dla potrzeb rozwoju uczniów zbudował szkolne laboratorium, jedyną tego typu pracownię na Pomorzu Zachodnim. Prof. Golka, znany propagator nauki, organizator słynnych pokazów fizycznych podkreśla, że sukces jego zdolnych i ambitnych uczniów to efekt współpracy wielu zaangażowanych osób w szkole: nauczycieli, a także jego byłych i obecnych uczniów. To także wspólna praca, wspieranie się i udział w obozach naukowych.

- O tym, że pracujemy z rewelacyjnymi uczniami świadczą nie tylko olimpiady, ale także matury. W tegorocznej klasie maturalnej o profilu matematyczno-fizycznym maturę z fizyki zdawało 29 osób, a 11 z nich miało wynik powyżej 90 proc, natomiast średni wynik w klasie wyniósł 85 proc. przy średniej krajowej 49 proc. - mówi prof. Marek Golka. - To także efekt dobrego przygotowania matematycznego, dzięki matematykom tej szkoły, gdyż jak wiadomo językiem fizyki jest matematyka oraz kształcenia w dziedzinie astronomii, co z kolei bez zaangażowania nauczycielka Tomasza Skowrona nie byłoby możliwe.

Prof. Marek Golka dodaje, że uczniami w klasach matematyczno-fizycznych są osoby, które pasjonują się fizyką i świadomie wybierają ją na dalszą drogę rozwoju lub dziedzinę współgrającą z inną. Tak jest w przypadku Wojciecha Kolesińskiego, laureata ogólnopolskiej Olimpiady Fizycznej i zdobywcy pierwszego miejsca w części teoretycznej w kraju, który w tym roku po raz drugi będzie reprezentował w sierpniu Polskę na Międzynarodowej Olimpiadzie z Astronomii i Astrofizyki na Węgrzech. Także utytułowana w dziedzinie fizyki Justyna Jaworska będzie reprezentowała Polskę w Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej w Wielkiej Brytanii. ©℗

Elżbieta KUBERA

Fot. Dariusz GORAJSKI

Na zdjęciu: Reprezentanci Polski w przedmiotowych olimpiadach międzynarodowych, od lewej: Wojciech Kolesiński (astronomia) i Michał Staniewski (informatyka) oraz Piotr Sawicki brązowy medalista Międzynarodowej Olimpiady Fizycznej

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
23
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Rozbiórka Domu Marynarza

Nekrologi

Sonda

Czy szczecińska "Wenecja" doczeka się w końcu renowacji?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie