Sobota 18 września 2021r. 
REKLAMA

Światowy sukces szczecinian

Data publikacji: 2018-08-21 09:06
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-25 18:47
Światowy sukces szczecinian
 

Dwaj uczniowie szczecińskiej Trzynastki odnieśli światowy sukces w dziedzinie fizyki. Na Międzynarodowej Olimpiadzie Fizycznej w Lizbonie Maciej Maruszczak zdobył brązowy medal, a Łukasz Białas - wyróżnienie. To naprawdę duże osiągnięcie.

Międzynarodowa Olimpiada Fizyczna to jeden z najbardziej prestiżowych międzynarodowych konkursów przedmiotowych na świecie, organizowana jest od 1967 r. Uczniowie XIII Liceum Ogólnokształcącego znaleźli się w gronie pięciu osób reprezentujących Polskę na tej olimpiadzie i wrócili z sukcesami. Maciej Maruszczak i Łukasz Białas to tegoroczni maturzyści Trzynastki. Swą pasję do fizyki i przedmiotów ścisłych rozwijali od gimnazjum. Dotychczas uzyskali wiele sukcesów w krajowych olimpiadach i konkursach przedmiotowych.

Celem Międzynarodowej Olimpiady Fizycznej jest popularyzacja wiedzy z fizyki oraz nawiązywanie współpracy w środowisku osób związanych z nauczaniem tego przedmiotu. W zmaganiach uczestniczyli laureaci zawodów organizowanych przez krajowe ministerstwa edukacji. Podczas konkursu uczniowie mierzyli się z zadaniami teoretycznymi i praktycznymi. Szczecińscy uczniowie poradzili sobie z nimi bardzo dobrze.

Nauczycielem Macieja i Łukasza jest słynny fizyk i propagator nauki doświadczalnej prof. Marek Golka. Uczniowie cenią jego metody pracy i zaangażowanie. Profesor natomiast przyznaje, że sukces to efekt współpracy pomiędzy nauczycielami kilku dziedzin nauki, absolwentami (obecnymi studentami i pracownikami naukowymi) oraz uczniami. Profesor stworzył przy ich pomocy laboratorium fizyczne, gdzie prowadzą badania i obserwacje fizyczne. Oprócz codziennych zajęć uczniowie organizują z profesorem znane pokazy z fizyki dla szkół Szczecina.

Maciej Maruszczak, zdobywca brązowego medalu na międzynarodowej olimpiadzie w Lizbonie ma na swym koncie wyjątkowe osiągnięcia. W ciągu trzech lat nauki w liceum zdobył aż dziesięć tytułów laureata i finalisty w olimpiadach i konkursach. Jak nam powiedział, w orbicie jego zainteresowań w poprzednich latach była głównie matematyka i informatyka, lecz w XIII LO poszerzył ten obszar o fizykę. Z sukcesem aplikował na Uniwersytet w Cambrigde, gdzie po wakacjach podejmie studia matematyczne.

Łukasz Białas, zdobywca międzynarodowego wyróżnienia ma talent do zagadnień fizycznych i technicznych oraz intuicję młodego naukowca. Przyznaje, że bardzo poszerzył swoje horyzonty w tych dziedzinach podczas zajęć w laboratorium z prof. M. Golką. W finale krajowym Olimpiady Fizycznej miał pierwszy wynik w Polsce.  Planuje Międzwydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze na Uniwersytecie Warszawskim, dające możliwość studiowania równocześnie dwóch kierunków, jakimi w jego przypadku będą fizyka i informatyka.

Kolejni dwaj uczniowie XIII LO: Kornel Księżak i Wojciech Kolesiński będą reprezentowali w listopadzie Polskę na Międzynarodowej Olimpiadzie Astronomicznej w Pekinie. Podobnie, jak w olimpiadzie fizycznej, oni także mierzyć się w niej będą wiedzą z młodymi ludźmi całego świata.©℗

Elżbieta KUBERA

Fot. Elżbieta KUBERA

Na zdjęciu: Od lewej Maciej Maruszczak, zdobywca brązowego medalu na Międzynarodowej Olimpiadzie Fizycznej w Lizbonie i Łukasz Białas, zdobywca międzynarodowego wyróżnienia oraz Wojciech Kolesiński i Kornel Księżak, przyszli uczestnicy Międzynarodowej Olimpiady Astronomicznej w Pekinie.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Mirek
2018-08-22 09:26:46
Poznań, gdzie to jest?
Pyt... do POZNANIAKA
2018-08-22 00:02:33
A Kto i jaka Partia Rzadzi Poznaniem...?? I najlepszym Rozkazem zawsze jest - na Prawo patrz... !!
POZNANIAK
2018-08-21 15:54:08
Z tego co wiem ,już uczelnie z Poznania się nimi interesują. Poznań to ostatnio najmodniejsze miasto do zamieszkania, nauki i pracy. Poznań to enklawa dobrobytu i prosperity. Zapraszamy. WIELKI POZNAŃ.POZNAŃ PANY
abc
2018-08-21 10:09:12
Przynajmniej nie pojda do seminarium tylko zrobia w przyszlosci cos dobrego dla ludzi i nauki .@-jak miasto nadal bedzie sie rozwijajac jak do tej pory to moze zostana
,
2018-08-21 09:28:06
I co z tego, skoro i tak nie zostaną w Szczecinie.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ