sobota, 18 stycznia 2020.
Strona główna > Nauka > Światowy sukces szczecinian

Światowy sukces szczecinian

Światowy sukces szczecinian
Data publikacji: 2018-08-21 09:06
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-25 18:47
Wywietleń: 2698 346703

Dwaj uczniowie szczecińskiej Trzynastki odnieśli światowy sukces w dziedzinie fizyki. Na Międzynarodowej Olimpiadzie Fizycznej w Lizbonie Maciej Maruszczak zdobył brązowy medal, a Łukasz Białas - wyróżnienie. To naprawdę duże osiągnięcie.

Międzynarodowa Olimpiada Fizyczna to jeden z najbardziej prestiżowych międzynarodowych konkursów przedmiotowych na świecie, organizowana jest od 1967 r. Uczniowie XIII Liceum Ogólnokształcącego znaleźli się w gronie pięciu osób reprezentujących Polskę na tej olimpiadzie i wrócili z sukcesami. Maciej Maruszczak i Łukasz Białas to tegoroczni maturzyści Trzynastki. Swą pasję do fizyki i przedmiotów ścisłych rozwijali od gimnazjum. Dotychczas uzyskali wiele sukcesów w krajowych olimpiadach i konkursach przedmiotowych.

Celem Międzynarodowej Olimpiady Fizycznej jest popularyzacja wiedzy z fizyki oraz nawiązywanie współpracy w środowisku osób związanych z nauczaniem tego przedmiotu. W zmaganiach uczestniczyli laureaci zawodów organizowanych przez krajowe ministerstwa edukacji. Podczas konkursu uczniowie mierzyli się z zadaniami teoretycznymi i praktycznymi. Szczecińscy uczniowie poradzili sobie z nimi bardzo dobrze.

Nauczycielem Macieja i Łukasza jest słynny fizyk i propagator nauki doświadczalnej prof. Marek Golka. Uczniowie cenią jego metody pracy i zaangażowanie. Profesor natomiast przyznaje, że sukces to efekt współpracy pomiędzy nauczycielami kilku dziedzin nauki, absolwentami (obecnymi studentami i pracownikami naukowymi) oraz uczniami. Profesor stworzył przy ich pomocy laboratorium fizyczne, gdzie prowadzą badania i obserwacje fizyczne. Oprócz codziennych zajęć uczniowie organizują z profesorem znane pokazy z fizyki dla szkół Szczecina.

Maciej Maruszczak, zdobywca brązowego medalu na międzynarodowej olimpiadzie w Lizbonie ma na swym koncie wyjątkowe osiągnięcia. W ciągu trzech lat nauki w liceum zdobył aż dziesięć tytułów laureata i finalisty w olimpiadach i konkursach. Jak nam powiedział, w orbicie jego zainteresowań w poprzednich latach była głównie matematyka i informatyka, lecz w XIII LO poszerzył ten obszar o fizykę. Z sukcesem aplikował na Uniwersytet w Cambrigde, gdzie po wakacjach podejmie studia matematyczne.

Łukasz Białas, zdobywca międzynarodowego wyróżnienia ma talent do zagadnień fizycznych i technicznych oraz intuicję młodego naukowca. Przyznaje, że bardzo poszerzył swoje horyzonty w tych dziedzinach podczas zajęć w laboratorium z prof. M. Golką. W finale krajowym Olimpiady Fizycznej miał pierwszy wynik w Polsce.  Planuje Międzwydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze na Uniwersytecie Warszawskim, dające możliwość studiowania równocześnie dwóch kierunków, jakimi w jego przypadku będą fizyka i informatyka.

Kolejni dwaj uczniowie XIII LO: Kornel Księżak i Wojciech Kolesiński będą reprezentowali w listopadzie Polskę na Międzynarodowej Olimpiadzie Astronomicznej w Pekinie. Podobnie, jak w olimpiadzie fizycznej, oni także mierzyć się w niej będą wiedzą z młodymi ludźmi całego świata.©℗

Elżbieta KUBERA

Fot. Elżbieta KUBERA

Na zdjęciu: Od lewej Maciej Maruszczak, zdobywca brązowego medalu na Międzynarodowej Olimpiadzie Fizycznej w Lizbonie i Łukasz Białas, zdobywca międzynarodowego wyróżnienia oraz Wojciech Kolesiński i Kornel Księżak, przyszli uczestnicy Międzynarodowej Olimpiady Astronomicznej w Pekinie.

Komentarze

Mirek
Poznań, gdzie to jest?
2018-08-22 09:26:46
Pyt... do POZNANIAKA
A Kto i jaka Partia Rzadzi Poznaniem...?? I najlepszym Rozkazem zawsze jest - na Prawo patrz... !!
2018-08-22 00:02:33
POZNANIAK
Z tego co wiem ,już uczelnie z Poznania się nimi interesują. Poznań to ostatnio najmodniejsze miasto do zamieszkania, nauki i pracy. Poznań to enklawa dobrobytu i prosperity. Zapraszamy. WIELKI POZNAŃ.POZNAŃ PANY
2018-08-21 15:54:08
abc
Przynajmniej nie pojda do seminarium tylko zrobia w przyszlosci cos dobrego dla ludzi i nauki .@-jak miasto nadal bedzie sie rozwijajac jak do tej pory to moze zostana
2018-08-21 10:09:12
,
I co z tego, skoro i tak nie zostaną w Szczecinie.
2018-08-21 09:28:06

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
5
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie