środa, 26 lutego 2020.
Strona główna > Nauka > Rusza sesja dodatkowych egzaminów maturalnych, gimnazjalnych i ósmoklasisty

Rusza sesja dodatkowych egzaminów maturalnych, gimnazjalnych i ósmoklasisty

Rusza sesja dodatkowych egzaminów maturalnych, gimnazjalnych i ósmoklasisty
Data publikacji: 2019-06-03 06:37
Ostatnia aktualizacja: 2019-10-25 11:20
Wywietleń: 935 394688

Egzaminem pisemnym z języka polskiego na poziomie podstawowym rozpocznie się w poniedziałek (3 czerwca) rano dodatkowa sesja egzaminów pisemnych dla maturzystów, którzy z powodów zdrowotnych lub losowych nie mogli przystąpić do nich w sesji majowej.

W poniedziałek rano rozpocznie się też dodatkowa sesja egzaminów gimnazjalnych i egzaminów ósmoklasisty.

Dodatkowa sesja maturalna odbędzie się w dniach od 3 do 19 czerwca. Podobnie jak w sesji majowej egzaminy pisemne będą rano - początek o godz. 9 - i po południu - początek o godz. 14.

Do przystąpienia do egzaminów maturalnych w sesji czerwcowej konieczna jest zgoda dyrektora odpowiedniej Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej.

W pierwszym dniu dodatkowej sesji maturalnej rano abiturienci przystąpią do egzaminu pisemnego z języka polskiego na poziomie podstawowym. Tego samego dnia po południu przeprowadzony będzie egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. Do egzaminu pisemnego na poziomie podstawowym ma przystąpić 381 maturzystów, a na rozszerzonym - 132.

Na wtorek - 4 czerwca - zaplanowano egzamin z matematyki. Rano na poziomie podstawowym, a po południu na poziomie rozszerzonym. Pierwszy ma zdawać 480 osób, a drugi - 235 osób.

Egzamin z języka angielskiego - najczęściej wybieranego przez maturzystów języka obcego - odbędzie się w środę 5 czerwca. W przypadku egzaminów z języków obcych - tak jak było w przypadku języka polskiego i matematyki - oba poziomy będą przeprowadzane jednego dnia. Termin egzaminu z niemieckiego wyznaczono na 11 czerwca, z rosyjskiego - 13 czerwca, z francuskiego - 12 czerwca, z hiszpańskiego - 17 czerwca, a z włoskiego - 18 czerwca.

Język angielski na poziomie podstawowym ma zdawać 369 abiturientów, a na rozszerzonym - 255; niemiecki odpowiednio: 37 i 33; rosyjski: 20 i 9; francuski: 4 i 10; włoski: 2 i 2; hiszpański: na poziomie podstawowym - 4. Nikt nie złożył deklaracji zdawania egzaminu z hiszpańskiego na poziomie rozszerzonym.

Na 6 czerwca rano zaplanowano egzamin z wiedzy o społeczeństwie, po południu - z filozofii, języka łacińskiego i kultury antycznej oraz historii sztuki; 7 czerwca: rano - z biologii, po południu - z informatyki; 10 czerwca: rano - chemii, po południu - z geografii; 14 czerwca: rano - z fizyki, po południu - z historii, historii muzyki i wiedzy o tańcu. Na ostatni dzień sesji dodatkowej - 19 czerwca - zaplanowano egzaminy z języków mniejszości narodowych, języków regionalnych i z różnych przedmiotów zdawanych w językach obcych przez abiturientów ze szkół dwujęzycznych.

Biologię ma zdawać 247 abiturientów, chemię - 227, geografię - 197, wiedzę o społeczeństwie - 66, fizykę - 72, historię - 46, informatykę - 32, filozofię - 13, historię sztuki - 15, historię muzyki - 4, łacinę i kulturę antyczną - 2, matematykę w języku angielskim - 2, matematykę w języku francuskim - 2, matematykę w języku niemieckim - jedna osoba.

Nikt w sesji dodatkowej nie będzie zdawał egzaminów z języków mniejszości narodowych: litewskiego, ukraińskiego, białoruskiego oraz z języków regionalnych: łemkowskiego i kaszubskiego.

Maturzysta musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów maturalnych: z języka polskiego, z języka obcego i z matematyki na poziomie podstawowym, a ponadto do co najmniej jednego pisemnego egzaminu z grupy tzw. przedmiotów do wyboru - może ich wybrać maksymalnie sześć. Egzaminy z przedmiotu do wyboru zdaje się na poziomie rozszerzonym. Dlatego do tej grupy są zaliczane także - na poziomie rozszerzonym - matematyka, język polski i języki obce, które są obowiązkowe na poziomie podstawowym.

Abiturienci muszą przystąpić także do dwóch egzaminów ustnych: z języka polskiego i języka obcego. Dodatkowa ustna sesja maturalna potrwa od 3 do 8 czerwca.

Dodatkowe egzaminy gimnazjalne dla uczniów III klas gimnazjów, którzy nie mogli zdawać ich w kwietniu, odbędą się w poniedziałek, wtorek i środę, czyli 3, 4 i 5 czerwca.

Pierwszego dnia będą egzaminy z wiedzy humanistycznej: do egzaminu z historii i wiedzy o społeczeństwie ma przystąpić 2052 uczniów, z języka polskiego - 1920. Drugiego dnia będą egzaminy z wiedzy matematyczno-przyrodniczej: do egzaminu z przedmiotów przyrodniczych ma przystąpić 1950 uczniów, a do egzaminu z matematyki - 1942.

Trzeciego dnia będzie egzamin z języka obcego - najczęściej gimnazjaliści wybierają angielski. W sesji dodatkowej, egzamin z tego języka będzie zdawało 1878 uczniów. Do egzaminu z niemieckiego ma przystąpić 220 uczniów, z rosyjskiego - 24, z francuskiego - 7, hiszpańskiego - 4. Żaden uczeń nie będzie zdawał egzaminu z włoskiego.

Do egzaminu z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym ma obowiązek przystąpić każdy gimnazjalista. Egzamin na poziomie rozszerzonym jest obowiązkowy tylko dla tych, którzy na egzaminie wybrali język, jakiego uczyli się również w szkole podstawowej. Mogą do niego przystąpić także pozostali gimnazjaliści, jeśli zechcą sprawdzić swoje umiejętności językowe. Dlatego część gimnazjalistów zdających 5 czerwca egzamin z języka obcego będzie go zdawała na obu poziomach.

Dodatkowe egzaminy ósmoklasisty, dla uczniów VIII klas szkół podstawowych, którzy nie mogli zdawać ich w kwietniu, również odbędą się w poniedziałek, wtorek i środę, czyli 3, 4 i 5 czerwca.

Pierwszego dnia będzie egzamin z języka polskiego; ma do niego przystąpić 2711 uczniów. Drugiego dnia będzie egzamin z matematyki; ma go zdawać 2664 uczniów. Trzeciego dnia będzie egzamin z języka obcego nowożytnego; najwięcej uczniów będzie zdawać egzamin z angielskiego - 2466, do egzaminu z niemieckiego ma przystąpić 245 uczniów, z rosyjskiego - 12, francuskiego - 3, hiszpańskiego - 6. Żaden uczeń nie będzie w sesji dodatkowej zdawać egzaminu z języka włoskiego. Egzaminy z języka obcego zdawane są na egzaminie ósmoklasisty tylko na jednym poziomie.

Uczniowie przystępujący do egzaminu gimnazjalnego i egzaminu ósmoklasisty w terminie dodatkowym piszą go w macierzystej szkole. Maturzyści przystępujący do egzaminów w terminach dodatkowych zdają je w miejscach wyznaczonych przez Okręgowe Komisje Egzaminacyjne. Tylko egzamin maturalny z informatyki abiturienci będą pisali w swoich szkołach, ponieważ część zadań jest rozwiązywanych z wykorzystaniem komputera (konieczne jest odpowiednie oprogramowanie).

Wśród gimnazjalistów zdających egzaminy w terminie dodatkowym będą uczniowie z trzech szkół, którzy nie mogli przystąpić do nich w kwietniu z powodu problemów ze zorganizowaniem komisji nadzorujących przebieg egzaminu podczas trwającego wówczas strajku nauczycieli. Z kolei wśród zdających maturę w sesji dodatkowej będą abiturienci, którzy nie mogli przystąpić do egzaminów z powodu fałszywych alarmów bombowych.(PAP)

Na zdjęciu: Matura w LO nr 2 w Szczecinie - w maju 2019 r.

Fot. Ryszard Pakieser

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
5
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Lanie betonu na węźle Łękno

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz decyzję radnych o wydzierżawieniu gruntu kościołowi na osiedlu „Nad Rudzianką”?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie