czwartek, 05 grudnia 2019.
Strona główna > Wiadomości > Trzeci dzień egzaminów. Język angielski łatwy

Trzeci dzień egzaminów. Język angielski łatwy

Trzeci dzień egzaminów. Język angielski łatwy
Data publikacji: 2019-05-08 13:54
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:39
Wywietleń: 1727 389807

List do kolegi z Londynu był główną pracą pisemną maturzystów podczas egzaminu z języka angielskiego na poziomie podstawowym. Absolwenci I Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie ocenili cały arkusz, jako łatwy i przyjemny.

Środa jest trzecim dniem egzaminów maturalnych. Tym razem absolwenci liceów i techników pisali egzamin z języka angielskiego - rano na poziomie podstawowym, a od godz. 14 piszą go ci, którzy wybrali także poziom rozszerzony. Język angielski jest najpopularniejszym spośród języków obcych na maturze, zdaje go ok. 90 proc. przystępujących. Egzamin na poziomie podstawowym, zdaniem maturzystów z "jedynki" był prosty. - W porównaniu z próbną maturą egzamin z angielskiego był łatwy - powiedzieli nam po wyjściu egzaminu. Mieli oni 120 minut na rozwiązanie 10 zadań.

Maturzyści dodali, że w pracy pisemnej można było wykazać się inwencją. - Chodziło o napisanie listu do kolegi z Londynu w sprawie wynajmu mieszkania z uzasadnieniem oraz opisanie jakiegoś incydentu, który nam się w tym mieszkaniu przydarzył wraz z wyjaśnieniem -  powiedział Kacper Gręda, absolwent klasy o profilu matematyczno-fizycznym w I LO. - Opisałem zdarzenie z uszkodzeniem telewizora.

Jego klasowy kolega Francesco Carvelli opisał wypadek z wybiciem szyby. Największy stres związany z egzaminem z języka obcego dotyczy zwykle słuchania, gdyż czasami zawodzi sprzęt i nagłośnienie. - Mieliśmy to szczęście, że pisaliśmy w klasach, w auli byłoby dużo trudniej zrozumieć. Chociaż na początku płyta nie chciała wystartować, ale w końcu się udało - przyznał Kacper Gręda.

Wszyscy maturzyści muszą obowiązkowo przystąpić przynajmniej do jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym. W tym roku najwięcej, bo ponad 57,5 proc. maturzystów na ten egzamin wybrało właśnie język angielski. Maturzyści z I LO, oprócz niego, zdawać będą także w czwartek matematykę, a w przyszłym tygodniu fizykę. Planują studia politechniczne prawdopodobnie na ZUT w Szczecinie. Kacper Gręda rozważa zarządzanie i inżynierię produkcji lub mechatronikę, Jakub Chodyniecki myśli o budownictwie i architekturze, a Francesco Carvelli planuje studia informatyczne być może w Poznaniu.

Aby zdać maturę, trzeba uzyskać co najmniej 30 proc. pkt. z każdego obowiązkowego przedmiotu. Wynik egzaminu z przedmiotu na poziomie rozszerzonym nie ma wpływu na zdanie matury, ale dając punkty w rekrutacji na uczelnie, decyduje o szansie dostania się na wymarzone studia. Aby zwiększyć te szanse, ponad połowa maturzystów przystępuje do więcej niż jednego egzaminu z przedmiotu na poziomie rozszerzonym. W czwartek odbędą się egzaminy z matematyki i filozofii, w piątek - z biologii i wiedzy o społeczeństwie. Wyniki swoich egzaminów maturzyści poznają 4 lipca, wtedy też otrzymają świadectwa maturalne.

W ostatnich dniach pojawiają się próby zakłócenia matury informacjami o podłożeniu ładunków wybuchowych. Jak poinformowała Centralna Komisja Egzaminacyjna egzamin z języka angielskiego praktycznie we wszystkich 5,6 tys. szkół rozpoczął się zgodnie z harmonogramem i przebiegał bez zakłóceń. W 17 szkołach egzamin rozpoczął się z opóźnieniem, w żadnej szkole egzamin nie został przerwany. Do Kuratorium Oświaty w szczecinie nie wpłybnęły żadne sygnały o opróżnieniach egzaminów. ©℗

Tekst i fot. Elżbieta KUBERA

Na zdjęciu: maturzyści I LO w Szczecinie po egzaminie z języka angielskiego: Jakub Chodyniecki, Kacper Gręda i Francesco Carvelli.

Trzeci dzień egzaminów. Język angielski łatwy

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
2
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Pomaszerowali w imię ekologii

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy powinno się zakazać sprzedaży małych wódek tzw. małpek?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie