wtorek, 11 sierpnia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Matura na półmetku

Matura na półmetku

Matura na półmetku
Data publikacji: 2019-05-13 15:16
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:39
Wywietleń: 1026 390842

Trwa drugi tydzień matur. Oprócz egzaminów pisemnych na poziomie rozszerzonym, maturzyści zdają egzaminy ustne z języka polskiego i języków obcych. W poniedziałek od godz. 9 absolwenci liceów i techników pisali egzaminy z chemii.

- Egzamin był do zrobienia. Największym problemem była zbyt mała ilość czasu - powiedzieli zaraz po wyjściu z sali maturzyści II Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie Piotr Radecki i Bartek Pobocha, którzy do jednego z trudniejszych zadań w arkuszu zaliczyli zadanie na obliczenie objętości gazów. 

Biologię i chemię na poziomie rozszerzonym wybrały głównie te osoby, które planują studia medyczne. Absolwenci "dwójki" przyznali, że biologia którą zdawali w piątek dość mocno ich zaskoczyła.

- Dużo było zadań z botaniki, których spodziewaliśmy się najmniej. Raczej byliśmy nastawieni na pytania dotyczące człowieka i metabolizmu - przyznali maturzyści II LO.

W ubiegłym tygodniu maturzyści przystąpili do pisemnych egzaminów obowiązkowych z: języka polskiego, matematyki i języka angielskiego oraz z przedmiotów wybranych jako dodatkowe: biologii, wiedzy o społeczeństwie, filozofii i języka łacińskiego z kulturą antyczną. Codziennie w liceach i technikach odbywają się po dwa egzaminy pisemne o godz. 9 i godz. 14. W poniedziałek była to chemia i informatyka, we wtorek będzie język niemiecki na poziomie podstawowym i rozszerzonym, w środę - geografia i historia sztuki, w czwartek - język rosyjski, w piątek - język francuski. W następny poniedziałek odbędą się egzaminy z fizyki z astronomią i historii, a w kolejnych dniach z języków obcych (hiszpański, włoski) i mniejszości narodowych (łemkowski, ukraiński, kaszubski) oraz wiedzy o tańcu i historii muzyki.

Jednocześnie w szkołach odbywają się egzaminy ustne z języka polskiego i języków obcych. W tym roku, podobnie jak w latach poprzednich najwięcej, bo ponad 57,5 proc. maturzystów wybrało język angielski. W poniedziałek zdawały go także Daria Gancarz i Natalia Karkocha absolwentki XII LO w Szczecinie. Maturzystki losowały po trzy zadania, zgodnie z którymi miały przygotować wypowiedź na podany temat, omówić wylosowany obrazek i odpowiedzieć na zadane w poleceniu pytania.

- Nie było to dla nas żadnym problemem, bo angielskiego uczymy się od wielu lat i czujemy się w nim pewnie - przyznały maturzystki. 

Wyniki matury decydują o przyjęciu na uczelnię wyższą. Natalia Karkocha chce wybrać studia psychologiczne, a Daria Gancarz - fizjoterapię. Zaraz po maturze planują jednak wyjazd z Polski: Natalia na Islandię, Daria do Niemiec.

- Jest tyle możliwości, warto poznać inną kulturę, inne kraje, zobaczyć jak tam się żyje - przyznały. - Języki znamy dość dobrze, więc to nie jest dla nas barierą, a póki jesteśmy młode, chcemy zobaczyć coś nowego. ©℗

Elżbieta Kubera

Fot. Dariusz Gorajski

Komentarze

gosc
Zet En Pe jeszcze coś wymyśli , żeby unieważnić emerytury
2019-05-13 15:59:07

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
26
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Rozbiórka Domu Marynarza

Nekrologi

Sonda

Czy szczecińska "Wenecja" doczeka się w końcu renowacji?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie