niedziela, 15 grudnia 2019.
Strona główna > Wiadomości > Matura na półmetku

Matura na półmetku

Matura na półmetku
Data publikacji: 2019-05-13 15:16
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:39
Wywietleń: 864 390842

Trwa drugi tydzień matur. Oprócz egzaminów pisemnych na poziomie rozszerzonym, maturzyści zdają egzaminy ustne z języka polskiego i języków obcych. W poniedziałek od godz. 9 absolwenci liceów i techników pisali egzaminy z chemii.

- Egzamin był do zrobienia. Największym problemem była zbyt mała ilość czasu - powiedzieli zaraz po wyjściu z sali maturzyści II Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie Piotr Radecki i Bartek Pobocha, którzy do jednego z trudniejszych zadań w arkuszu zaliczyli zadanie na obliczenie objętości gazów. 

Biologię i chemię na poziomie rozszerzonym wybrały głównie te osoby, które planują studia medyczne. Absolwenci "dwójki" przyznali, że biologia którą zdawali w piątek dość mocno ich zaskoczyła.

- Dużo było zadań z botaniki, których spodziewaliśmy się najmniej. Raczej byliśmy nastawieni na pytania dotyczące człowieka i metabolizmu - przyznali maturzyści II LO.

W ubiegłym tygodniu maturzyści przystąpili do pisemnych egzaminów obowiązkowych z: języka polskiego, matematyki i języka angielskiego oraz z przedmiotów wybranych jako dodatkowe: biologii, wiedzy o społeczeństwie, filozofii i języka łacińskiego z kulturą antyczną. Codziennie w liceach i technikach odbywają się po dwa egzaminy pisemne o godz. 9 i godz. 14. W poniedziałek była to chemia i informatyka, we wtorek będzie język niemiecki na poziomie podstawowym i rozszerzonym, w środę - geografia i historia sztuki, w czwartek - język rosyjski, w piątek - język francuski. W następny poniedziałek odbędą się egzaminy z fizyki z astronomią i historii, a w kolejnych dniach z języków obcych (hiszpański, włoski) i mniejszości narodowych (łemkowski, ukraiński, kaszubski) oraz wiedzy o tańcu i historii muzyki.

Jednocześnie w szkołach odbywają się egzaminy ustne z języka polskiego i języków obcych. W tym roku, podobnie jak w latach poprzednich najwięcej, bo ponad 57,5 proc. maturzystów wybrało język angielski. W poniedziałek zdawały go także Daria Gancarz i Natalia Karkocha absolwentki XII LO w Szczecinie. Maturzystki losowały po trzy zadania, zgodnie z którymi miały przygotować wypowiedź na podany temat, omówić wylosowany obrazek i odpowiedzieć na zadane w poleceniu pytania.

- Nie było to dla nas żadnym problemem, bo angielskiego uczymy się od wielu lat i czujemy się w nim pewnie - przyznały maturzystki. 

Wyniki matury decydują o przyjęciu na uczelnię wyższą. Natalia Karkocha chce wybrać studia psychologiczne, a Daria Gancarz - fizjoterapię. Zaraz po maturze planują jednak wyjazd z Polski: Natalia na Islandię, Daria do Niemiec.

- Jest tyle możliwości, warto poznać inną kulturę, inne kraje, zobaczyć jak tam się żyje - przyznały. - Języki znamy dość dobrze, więc to nie jest dla nas barierą, a póki jesteśmy młode, chcemy zobaczyć coś nowego. ©℗

Elżbieta Kubera

Fot. Dariusz Gorajski

Komentarze

gosc
Zet En Pe jeszcze coś wymyśli , żeby unieważnić emerytury
2019-05-13 15:59:07

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
4
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielka Parada Mikołajów

Nekrologi

Sonda

Czy obowiązek tworzenia korytarza życia i jazdy na suwak zwiększą bezpieczeństwo na drogach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie