Czwartek, 25 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Egzamin z matematyki za nami

Data publikacji: 07 maja 2019 r. 13:50
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:39
Egzamin z matematyki za nami
 

Maturzyści pisali we wtorek egzamin z matematyki na poziomie podstawowym. Jak nam powiedzieli absolwenci klas o ścisłych profilach był on prosty, humaniści ocenili go jako średni.

Przed egzaminem w XIII Liceum Ogólnokształcącym w Szczecinie maturzystom dopisywały humory. - Można się spodziewać zadań ze wszystkich dziedzin, ponieważ ten egzamin sprawdza całościowo naszą wiedzę matematyczną ze wszystkich lat nauki. Ale jesteśmy na to przygotowani - powiedzieli.

Na rozwiązanie ok. 35 zadań w tym 25 zamkniętych maturzyści mieli 170 minut. Po egzaminie zapytaliśmy uczniów IX Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie o wrażenia: - Dużo się przygotowywaliśmy do tego egzaminu, który liczyć się będzie także na studia, więc nie było to dla nas trudnością - przyznał Marcel Okonowski, absolwent klasy matematyczno-informatycznej. - Wiadomo, że każde polecenie trzeba było przeczytać po pięć razy, żeby zrobić faktycznie to o co chodzi w danym zadaniu.

Jego kolega z klasy Michał Jurek dodał, że na egzaminie bardzo pomocna była karta wzorów. Zadania były ze wszystkich dziedzin: geometrii analitycznej, stereometrii, układ równań, zadania z nierównością. Czy któreś z nich sprawiło trudność maturzystom z "dziewiątki"? - Z geometrii analitycznej było zadanie, w którym wynik nie był liczbą prostą, lecz był ułamkiem i to mogło kogoś zmylić, ale nie nas - przyznał Kajetan Kubik, który podobnie jak jego koledzy z tym zadaniem także sobie poradził.

- Liczymy na sto procent - podsumowali maturzyści. - W czwartek będziemy też pisali egzamin z matematyki na poziomie rozszerzonym.

Dodali, że planują studia politechniczne poza Szczecinem: w Poznaniu lub Wrocławiu, gdzie są dobre uczelnie a odległość do domu i koszty utrzymania nie są tak duże, jak w Warszawie czy Krakowie.

W środę maturzystów czekają egzaminy pisemne z języka angielskiego: o godz. 9 na poziomie podstawowym, a o godz. 14 na poziomie rozszerzonym. W piątek odbędą się egzaminy na obu poziomach z przedmiotów dodatkowych: biologii i z wiedzy o społeczeństwie.

Matura potrwa do 23 maja. Oprócz obowiązkowych egzaminów pisemnych (język polski, matematyka, język obcy) maturzyści przystępują do egzaminu z minimum jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym oraz do egzaminów ustnych z języka polskiego i języka obcego. Mniejszości zdają też egzamin ze swojego języka narodowego. Aby zdać maturę, trzeba uzyskać co najmniej 30 proc. pkt  z każdego obowiązkowego przedmiotu. Swoje wyniki maturzyści poznają 4 lipca.

Codziennie w dniu egzaminu na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i okręgowych komisji egzaminacyjnych ok. godz. 14 zamieszczane są arkusze z egzaminów rozpoczynających się o godz. 9, a ok. godz. 19 arkusze z egzaminów rozpoczynających się o godz. 14.©℗

Elżbieta KUBERA

Fot. Dariusz GORAJSKI

Na zdjęciu: maturzyści przed egzaminem z matematyki w XIII LO w Szczecinie.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Matka
2019-05-07 14:21:59
Szkoda tylko, że nasze wspaniale zarządzane państwo w wielu szkołach nie było w stanie zapewnić prawidłowego przebiegu egzaminów maturalnych

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA