niedziela, 08 grudnia 2019.
Strona główna > Kraj > W drugim dniu matur przeszło pięć razy więcej alarmów bombowych

W drugim dniu matur przeszło pięć razy więcej alarmów bombowych

W drugim dniu matur przeszło pięć razy więcej alarmów bombowych
Data publikacji: 2019-05-07 15:47
Ostatnia aktualizacja: 2019-05-09 13:54
Wywietleń: 1401 389674

663 szkoły zgłosiły do okręgowych komisji egzaminacyjnych, że otrzymały drogą mailową informacje o podłożeniu ładunku wybuchowego. Wszystkie alarmy były fałszywe – poinformował we wtorek dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik. W poniedziałek, w pierwszym dniu matur, takie wydarzenia były w 122 szkołach.

Dyrektor CKE podał, że w 481 szkołach – po sprawdzeniu przez służby – egzamin rozpoczął się zgodnie z harmonogramem o godzinie 9.00.

W 181 szkołach – po sprawdzeniu – egzamin rozpoczął się z opóźnieniem, najpóźniej o godzinie 10.30. Wszyscy zdający rozwiązywali zadania przez 170 minut.

W jednej szkole (w liceum zaocznym) ewakuowano zdających – egzamin został przerwany, zdający przystąpią do niego w czerwcu.

Dyrektor CKE poinformował, że chodzi o szkołę z terenu podlegającego Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu (zasięgiem obejmuje ona trzy województwa: wielkopolskie, zachodniopomorskie i lubuskie). - Pani dyrektor podjęła decyzje o przerwaniu egzaminu. Decyzja ta jest dla nas niezrozumiała. Sprawa jest wyjaśniana – powiedział Smolik.

We wtorek – w drugim dniu matur – abiturienci pisali rano egzamin z matematyki na poziomie podstawowym. Jest on obowiązkowy dla wszystkich maturzystów.

Dyrektor CKE poinformował, że we wszystkich szkołach egzamin już się zakończył.

We wtorek o godzinie 14.00 (zgodnie z harmonogramem maturalnym) rozpoczął się egzamin z języka łacińskiego i kultury antycznej - należy on do grupy przedmiotów do wyboru. Chęć zdawania egzaminu z tego przedmiotu zadeklarowały w całym kraju 144 osoby.

- Jeżeli w którejś szkole są maturzyści, którzy mają pisać egzamin z łaciny, a egzamin z matematyki rozpoczął się w niej z opóźnieniem, to dyrektorzy mogą również z opóźnieniem rozpocząć ten egzamin. Mogą tak zrobić pod warunkiem zapewnienia braku komunikacji tych osób ze światem zewnętrznym od godziny 14.00 - wyjaśnił Smolik.

W komunikacie opublikowanym we wtorek dyrektor CKE napisał: "Podobnie jak podczas egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie podstawowym, który był przeprowadzony 6 maja br., część szkół zgłosiła okręgowym komisjom egzaminacyjnym otrzymanie wiadomości e-mail informującej o podłożeniu na terenach tych placówek ładunków wybuchowych. W każdym takim przypadku dyrektorzy szkół informowali również odpowiednie służby. Wszystkie alarmy były fałszywe. Nie występuje żadne zagrożenie dla bezpieczeństwa i zdrowia maturzystów oraz pracowników szkół".

Zapewnił, że Centralna Komisja Egzaminacyjna pozostaje w stałym kontakcie z Komendą Główną Policji oraz z Centralnym Biurem Śledczym Policji.

- Ponownie podkreślamy, że CBŚP oceniło wiarygodność informacji przekazywanej przez sprawcę/sprawców do szkół, jako niska. Wszystkie alarmy, zarówno dzisiejsze, jak i wczorajsze, okazały się fałszywe. Egzamin maturalny – pomimo zakrojonej na szeroką skalę próby zaburzenia jego przeprowadzania – odbywa się (z jednym wyjątkiem) we wszystkich szkołach - poinformował.

W poniedziałek – w pierwszym dniu matur – 122 szkoły zgłosiły do okręgowych komisji egzaminacyjnych, że otrzymały drogą mailową informacje o podłożeniu ładunku wybuchowego. Wszystkie alarmy były fałszywe.

Do połowy listopada 2011 r. fałszywy alarm o podłożeniu bomby traktowany był jako wykroczenie. Obecnie jest to przestępstwo, za które można trafić do więzienia nawet na 8 lat. "Kto, wiedząc, że zagrożenie nie istnieje, zawiadamia o zdarzeniu, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób lub mieniu w znacznych rozmiarach lub stwarza sytuację, mającą wywołać przekonanie o istnieniu takiego zagrożenia, czym wywołuje czynność instytucji użyteczności publicznej lub organu ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia mającą na celu uchylenie zagrożenia, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8" – głosi art. 224a Kodeksu karnego.

Oprócz sankcji karnych sprawcy muszą liczyć się także z konsekwencjami w postaci odszkodowania za straty finansowe związane z przerwaniem funkcjonowania obiektów.

Egzamin maturalny w obecnej – majowej – sesji egzaminacyjnej przeprowadzany jest w 5,5 tys. szkół ponadgimnazjalnych.

(pap)

Fot. Ryszard Pakieser

Na zdjęciu: - Wszystkie alarmy były fałszywe – podkreśla dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik.

Komentarze

To nauczyciele
od Broniarza i Schetyny, bezsilni iż "kramkowe" zatrzymywanie państwa dało ciała.
2019-05-09 13:53:10
Lub inaczej
Czyzby "Zemsty" strajkujacych... naucza cie licho wie czego ??
2019-05-08 01:27:07
Zapewne
Kolejne PO-suniecia... "pewnych bezrobotnych" i Nowosmiesznie za-KOD-owanych...!!
2019-05-08 01:20:29
k....k12
Firmy ochroniarskie znalazły sobie niezagospodarowane jeszcze żródło zysków/Wiadomo w czyich łapach są te biznesy. Zapewne od września zaczną w szkołach pojawiać się kanciapy z kulawymi dziadkami i alarmy ustaną. Władza jak chce, w trymiga potrafi namierzyć dowcipnisiów od fałszywych alarmów. W tym przypadku nie wiem, bo u mnie w domu zero łże-mediów, trochę internetu i Radia Maryja
2019-05-07 17:26:56
czytam
Mam nadzieję ,że sprawcy tej dywersji - terroryści , zostaną wykryci i otrzymają max. wymiar kary t.j. 8 lat więzienia , grzywny , zwrot kosztów i odszkodowań .
2019-05-07 17:22:10

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
7
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielka Parada Mikołajów

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy obowiązek tworzenia korytarza życia i jazdy na suwak zwiększą bezpieczeństwo na drogach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie