Środa, 06 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Pasowani na uczniów Trzynastki [GALERIA]

Data publikacji: 10 października 2019 r. 23:20
Ostatnia aktualizacja: 25 października 2019 r. 11:20
Pasowani na uczniów Trzynastki
 

Pierwszoklasiści słynnej szczecińskiej Trzynastki zostali w czwartek uroczyście pasowani na uczniów tej szkoły. Radosną uroczystość w rektoracie PUM-u przyćmiły nieco przewidywania na temat przyszłości polskiej edukacji.

 Spośród uczących się obecnie 16 klas w XIII Liceum Ogólnokształcącym aż osiem to tegoroczne klasy pierwsze z powodu kumulacji dwóch roczników.

 - Zdarzało się w historii Trzynastki, że mieliśmy dwie klasy pierwsze, potem trzy. Cztery klasy to była tradycja, w szczególnym roczniku było pięć. W tym roku jest szczególnie trudno, ponieważ jest aż osiem klas pierwszych. Tę kumulację, myślę, że przetrwamy, w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 7 jest tyle samo oddziałów, co w ubiegłym roku, czyli 22 - powiedział dyrektor XIII LO Cezary Urban.

Dyrektor dodał, że tegoroczna inauguracja jest 29. w historii szkoły. A nawiązując do przyznania Literackiej Nagrody Nobla dla Olgi Tokarczuk przyznał, że marzy mu się Nobel dla absolwenta Trzynastki. Przypomnijmy, że XIII LO to szkoła najczęściej nagradzana w kraju za pierwsze miejsce w dorocznym rankingu liceów ogólnokształcących miesięcznika "Perspektywy". W tym roku jej uczniowie uzyskali sześć tytułów laureata w olimpiadach międzynarodowych, a siedmiu tegorocznych absolwentów wybrało naukę na najlepszych światowych uniwersytetach - Oxford i Cambridge.

- Życzę wam radości z czerpania wiedzy, to coś co czyni człowieka wolnym. Tego, czego się nauczymy, nie odbierze nam nikt. Życzę wytrwałości w dążeniu do celu - powiedziała do uczniów prof. Barbara Dołęgowska, prorektor ds. dydaktyki Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.

 - To wielki zaszczyt, ale i zobowiązanie, że trzeba dobrze się wpisać w historię tej szkoły, która jest niezwykła - przyznał wiceprezydent Szczecina Krzysztof Soska. - To, że przeszliśmy suchą stopą przez rekrutację podwójnego rocznika, to zasługa dyrektorów szkół. Wyzwaniem dla nauczycieli będzie praca na dwóch podstawach programowych.

Wiceprezydent dodał, że nauka w liceum to początek wchodzenia w dorosłe życie. Poprosił jednak uczniów, by w przyszłości wyruszając w świat, pamiętali o swym macierzystym porcie i swoich korzeniach. Życzył też młodzieży powodzenia i satysfakcji z czerpania wiedzy.

Prorektor ds. kształcenia US prof. Jacek Styczyński podkreślił, że Uniwersytet Szczeciński patronuje Trzynastce od początku jej istnienia. -  Jesteśmy z was dumni. Te sukcesy to zasługa dobrych nauczycieli i dobrego zarządzania szkołą przez dyrektora Urbana, który ma sekret, jak to robić.

Również radny Szczecina dr Bazyli Baran, założyciel XIII LO, przyznał, że inwestycja w edukację to najlepsza z inwestycji: - Ta szkoła zapewni wam rozwój na wysokim poziomie. To znakomity wybór - dodał i podziękował nauczycielom, że pomimo upokorzeń pozostali w tym zawodzie.

Po części artystycznej, w której wystąpili uczniowie i nauczyciele (ci ostatni zaśpiewali wymowną "Dezyderatę"), dyrektor kierując swe słowa do rodziców uczniów, zwrócił im uwagę na narastający od lat problem polskiej oświaty, jakim są coraz dotkliwsze braki kadrowe. - Zapaść oświaty to jest efekt kilkunastu ostatnich lat. Nauczyciele, którzy od kilku, kilkunastu lat uczą w szkole, zostaną, bo nie zdecydują się podjąć pracy na kasie w Lidlu. O braku nauczycieli mówi się głośno przynajmniej od roku. Zaczęło się od braku informatyków, językowców, potem zaczęło brakować nauczycieli przedmiotów ścisłych, a dziś brakuje też nauczycieli przedmiotów humanistycznych. Lepiej nie będzie - powiedział dyrektor, który poprosił rodziców uczniów o współpracę i zrozumienie.©℗

Elżbieta KUBERA

Fot. Sylwester Suliga

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA