Wtorek 22 czerwca 2021r. 
REKLAMA

Brąz na międzynarodowej olimpiadzie

Data publikacji: 2019-08-10 10:01
Ostatnia aktualizacja: 2019-10-25 11:20
Brąz na międzynarodowej olimpiadzie
Wojciech Kolesiński Fot. Dariusz Gorajski  

Wielki sukces szczecinianina w dziedzinie astronomii. Wojciech Kolesiński, tegoroczny maturzysta XIII Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie, zdobył brązowy medal w Międzynarodowej Olimpiadzie z Astronomii i Astrofizyki na Węgrzech. Ta znakomita wiadomość dotarła do nas w piątek wieczorem zaraz po ogłoszeniu wyników. Jest to już drugie tak wielkie osiągnięcie tego laureata.

Wojciech Kolesiński jest pierwszym uczniem Trzynastki, któremu udał się taki wyczyn: zdobył dwa medale w olimpiadach międzynarodowych. W ubiegłym roku brązowy medal przywiózł z Pekinu, gdzie obywała się olimpiada z Astronomii i Astrofizyki. Teraz powtórzył on ten sukces na Węgrzech.

Z laureatem rozmawialiśmy tuż po zakwalifikowaniu się na olimpiadę międzynarodową. - Interesuję się po równo astronomią, fizyką i matematyką. Wszystkie te trzy dziedziny są mi bliskie, ale matematyka najbliższa - powiedział nam wtedy Wojciech Kolesiński, który na swym koncie ma cztery tytuły laureata i cztery tytuły finalisty. W ciągu trzech lat nauki w liceum zdobył te sukcesy w trzech olimpiadach ogólnopolskich: astronomicznej, fizycznej i matematycznej. Przyznaje, że fizyka pomaga w rozumieniu astronomii, podobnie jak matematyka, wiele tematów się pokrywa, jak np. grawitacja.

Wojciech Kolesiński zajął w tym roku drugie miejsce w kraju w Olimpiadzie Astronomicznej i był jednym z pięciu reprezentantów Polski na Międzynarodowej Olimpiadzie z Astronomii i Astrofizyki. Przygotowywał się do niej pod kierunkiem znakomitych nauczycieli: prof. Marka Golki i Tomasza Skowrona. Jak nam powiedział prof. Marek Golka uczniami w klasach matematyczno-fizycznych są często osoby, które pasjonują się fizyką oraz dziedzinami, które z nią współgrają. Tak jest w przypadku Wojciecha Kolesińskiego, laureata ogólnopolskiej Olimpiady Fizycznej i zdobywcy pierwszego miejsca w jej części teoretycznej w kraju. Po wakacjach rozpocznie on studia matematyczne na jednej z najlepszych światowych uczelni - Uniwersytecie Cambridge w Wielkiej Brytanii. 

To kolejny sukces uczniów XIII LO na olimpiadach międzynarodowych w ostatnich miesiącach. W lipcu Piotr Sawicki, tegoroczny absolwent tej szkoły, zdobył brązowy medal w Izraelu na Międzynarodowej Olimpiadzie Fizycznej, a w czerwcu Tomasz Twardoch uzyskał srebrny medal w Estonii na Europejskiej Olimpiadzie Fizycznej. Trzynastka to szkoła szczególnie mocna w naukach ścisłych, a w ostatnich latach stała się prawdziwą fizyczną potęgą. W tym roku na 11 krajowych finalistów pochodzących z naszego okręgu aż dziewięciu to uczniowie „Trzynastki”. Czterech z nich zdobyło tytuły laureatów ogólnopolskiej Olimpiady Fizycznej: Piotr Sawicki, Wojciech Kolesiński, Tomasz Twardoch i Krzysztof Druciarek. ©℗

Elżbieta KUBERA

Fot. Dariusz GORAJSKI

Na zdjęciu: Wojciech Kolesiński

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Duze, Duze Brawa...
2019-08-10 23:07:23
Tak dla Wykladowcow... jak i ich Uczniow !!!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ