środa, 16 października 2019.
Strona główna > Nauka > Brąz na międzynarodowej olimpiadzie

Brąz na międzynarodowej olimpiadzie

Brąz na międzynarodowej olimpiadzie
Data publikacji: 2019-08-10 10:01
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-25 18:49
Wywietleń: 1209 407582

Wielki sukces szczecinianina w dziedzinie astronomii. Wojciech Kolesiński, tegoroczny maturzysta XIII Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie, zdobył brązowy medal w Międzynarodowej Olimpiadzie z Astronomii i Astrofizyki na Węgrzech. Ta znakomita wiadomość dotarła do nas w piątek wieczorem zaraz po ogłoszeniu wyników. Jest to już drugie tak wielkie osiągnięcie tego laureata.

Wojciech Kolesiński jest pierwszym uczniem Trzynastki, któremu udał się taki wyczyn: zdobył dwa medale w olimpiadach międzynarodowych. W ubiegłym roku brązowy medal przywiózł z Pekinu, gdzie obywała się olimpiada z Astronomii i Astrofizyki. Teraz powtórzył on ten sukces na Węgrzech.

Z laureatem rozmawialiśmy tuż po zakwalifikowaniu się na olimpiadę międzynarodową. - Interesuję się po równo astronomią, fizyką i matematyką. Wszystkie te trzy dziedziny są mi bliskie, ale matematyka najbliższa - powiedział nam wtedy Wojciech Kolesiński, który na swym koncie ma cztery tytuły laureata i cztery tytuły finalisty. W ciągu trzech lat nauki w liceum zdobył te sukcesy w trzech olimpiadach ogólnopolskich: astronomicznej, fizycznej i matematycznej. Przyznaje, że fizyka pomaga w rozumieniu astronomii, podobnie jak matematyka, wiele tematów się pokrywa, jak np. grawitacja.

Wojciech Kolesiński zajął w tym roku drugie miejsce w kraju w Olimpiadzie Astronomicznej i był jednym z pięciu reprezentantów Polski na Międzynarodowej Olimpiadzie z Astronomii i Astrofizyki. Przygotowywał się do niej pod kierunkiem znakomitych nauczycieli: prof. Marka Golki i Tomasza Skowrona. Jak nam powiedział prof. Marek Golka uczniami w klasach matematyczno-fizycznych są często osoby, które pasjonują się fizyką oraz dziedzinami, które z nią współgrają. Tak jest w przypadku Wojciecha Kolesińskiego, laureata ogólnopolskiej Olimpiady Fizycznej i zdobywcy pierwszego miejsca w jej części teoretycznej w kraju. Po wakacjach rozpocznie on studia matematyczne na jednej z najlepszych światowych uczelni - Uniwersytecie Cambridge w Wielkiej Brytanii. 

To kolejny sukces uczniów XIII LO na olimpiadach międzynarodowych w ostatnich miesiącach. W lipcu Piotr Sawicki, tegoroczny absolwent tej szkoły, zdobył brązowy medal w Izraelu na Międzynarodowej Olimpiadzie Fizycznej, a w czerwcu Tomasz Twardoch uzyskał srebrny medal w Estonii na Europejskiej Olimpiadzie Fizycznej. Trzynastka to szkoła szczególnie mocna w naukach ścisłych, a w ostatnich latach stała się prawdziwą fizyczną potęgą. W tym roku na 11 krajowych finalistów pochodzących z naszego okręgu aż dziewięciu to uczniowie „Trzynastki”. Czterech z nich zdobyło tytuły laureatów ogólnopolskiej Olimpiady Fizycznej: Piotr Sawicki, Wojciech Kolesiński, Tomasz Twardoch i Krzysztof Druciarek. ©℗

Elżbieta KUBERA

Fot. Dariusz GORAJSKI

Na zdjęciu: Wojciech Kolesiński

Komentarze

Duze, Duze Brawa...
Tak dla Wykladowcow... jak i ich Uczniow !!!
2019-08-10 23:07:23

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
13
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Chcą prawdziwej szkoły

Nekrologi

Sonda

Gdzie w Szczecinie powinien stanąć pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie