środa, 16 października 2019.
Strona główna > Nauka > Humanista dostrzega drugiego człowieka

Humanista dostrzega drugiego człowieka

Humanista dostrzega drugiego człowieka
Data publikacji: 2017-06-25 19:36
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-25 18:45
Wywietleń: 1086 271950

Rozmowa z dr. Cezarym Hendrykiem, dziekanem Wydziału Nauk Społecznych Wyższej Szkoły Humanistycznej Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Szczecinie

– Zmiany zachodzące w systemie oświaty, jak reforma edukacji oraz wyż demograficzny wśród najmłodszych, przenoszą akcenty na etap przedszkolny i wczesnoszkolny na oświatowym rynku pracy. Wielu nauczycieli podejmuje próby zmiany lub rozszerzenia swoich dotychczasowych kwalifikacji. Czy to się odzwierciedla w wyborze kierunków studiów?

– Na kierunku pedagogika kształcimy w kilku specjalnościach. Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna to specjalność, która cieszy się największym zainteresowaniem. Co roku tworzymy grupy na studiach pierwszego stopnia (licencjata) i drugiego stopnia, czyli studiach magisterskich. Można zauważyć też taką tendencję, że w każdym roku akademickim na studiach podyplomowych powstaje przynajmniej jedna grupa na kierunku pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna. Absolwenci i nauczyciele, którzy mają przygotowanie do nauczania innych przedmiotów, poszerzają je o kwalifikacje do edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Wychodząc naprzeciw tym zmianom i potrzebom stworzyliśmy dwa kierunki studiów podyplomowych, które w nauczaniu przedszkolnym i wczesnoszkolnym dają dodatkowo kwalifikacje do nauczania języka obcego. Także na studiach pierwszego stopnia prowadzimy specjalność pedagogika wczesnoszkolna i przedszkolna z nauczaniem języka angielskiego. Zmiany widać w wyborach studentów. Inne specjalności jak pedagogika opiekuńcza i resocjalizacyjna, też są wybierane, ale nieco rzadziej.

– Świat się zmienia, u dzieci notuje się coraz więcej przypadków zaburzeń percepcji: dysleksja, dysgrafia, dyskalkulia. Jak studenci przygotowywani są do pracy z takimi uczniami?

– Jest wiele dzieci potrzebujących specyficznego podejścia w kształceniu, mających trudności z nauką pisania, czytania czy nauką matematyki. Na studiach drugiego stopnia uruchomiliśmy specjalność pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna z terapią korekcyjno-kompensacyjną. Studenci realizują tam dodatkowo blok przedmiotów z zakresu diagnozy i terapii pedagogicznej. Podczas obron dyplomowych przyznali ostatnio, że uzyskali dużo praktycznej wiedzy i umiejętności, które pozwalają im skuteczniej radzić sobie z takimi właśnie wyzwaniami. Warto dodać, że część z nich pracuje już przecież w zawodzie po studiach pierwszego stopnia. Pomysł utworzenia tej specjalności zdaje się więc przynosić już pierwsze rezultaty. Zgadzam się, że zainteresowanie specjalnościami z zakresu pedagogiki wczesnoszkolnej i przedszkolnej jest wyraźnie większe. Jednak na studiach podyplomowych duże jest także zainteresowanie specjalnościami z zakresu pedagogiki specjalnej, szczególnie dotyczące edukacji i rehabilitacji osób z niepełnosprawnością intelektualną – oligofrenopedagogika, oraz specjalnościami takimi jak tyflopedagogika, surdopedagogika.

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 23 czerwca 2017 r.

Rozmawiała Elżbieta Kubera

Fot. Ryszard Pakieser

Komentarze

HogoFogo
W mojej szkole podstawowej nie było dysleksji i dysgrafii, byli za to uczniowie, którzy powtarzali klasę. Natomiast z ADHD "leczył" woźny przy pomocy dodatkowych zajęć po lekcjach, takich jak zamiatanie szkolnego podwórka Było to 40 lat temu, kiedy nie wszyscy zdawali maturę i niewielu szło na studia.
2017-06-26 10:19:21
TRE
Humanista dostrzega przede wszystkim kasę ,jeżeli uda mu się nazgarniać studentów.
2017-06-26 09:18:17
dysl, dysg. dysk.
A później takie dzieci wybierają właśnie prywatne uczelnie.
2017-06-26 07:09:07

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Chcą prawdziwej szkoły

Nekrologi

Sonda

Gdzie w Szczecinie powinien stanąć pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie