niedziela, 23 lutego 2020.
Strona główna > Kraj > Będzie referendum?

Będzie referendum?

Będzie referendum?
Data publikacji: 2017-06-22 15:27
Ostatnia aktualizacja: 2017-06-24 13:37
Wywietleń: 1487 271799

Obywatelski wniosek o przeprowadzenie ogólnokrajowego referendum w sprawie reformy edukacji został skierowany do sejmowej Komisji Ustawodawczej - zdecydował tak w czwartek Sejm w głosowaniu.

Przed głosowaniem wniosku PiS o skierowanie wniosku obywatelskiego do Komisji Ustawodawczej marszałek Marek Kuchciński przypomniał, że w takiej są sytuacji dwie możliwości: albo odrzucenie w ogóle wniosku, albo skierowanie go do komisji.

Za skierowaniem wniosku do komisji głosowało 441 posłów, nikt było przeciw, dwie osoby wstrzymały się od głosu.

Wniosek o skierowanie wniosku obywatelskiego do Komisji Ustawodawczej złożył PiS w nocy z wtorku na środę podczas debaty nad nim. Uzasadniając go Dariusz Piontkowski (PiS) mówił, że jego klub robi to "szanując podpisy Polaków pod wnioskiem referendalnym". Pozostałe kluby opowiedziały się za przeprowadzeniem referendum. W czwartek przed głosowaniem apelowały o bezzwołczne jego przeprowadzenie.

- W kampanii wyborczej Prawo i Sprawiedliwość obiecywało, że będzie słuchać Polaków, że będzie przeprowadzać referenda. Rodzice, dziadkowie, nauczyciele zebrali prawie milion podpisów - przypomniała Krystyna Szumilas (PO).

- Czego się boicie? Dlaczego obrady nad przeprowadzeniem wniosku odbywały się w nocy? - pytała Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna). - Dlaczego nie chcecie dopuścić do tego referendum i macie zamiar zamrozić (wniosek obywatelski) w zamrażarce, jaką jest Komisja Ustawodawcza? Dlaczego tyle mówicie o woli suwerena, gdy jesteście opozycją, a zapominacie o tym natychmiast, kiedy rządzicie? - dodała.

PSL chciał wyznaczenia terminu, w jakim powinna zakończyć prace komisja, do której trafił wniosek, ws. referendum oświatowego. - Nietrudno sobie wyobrazić, że po skierowaniu projektu do komisji ustawodawczej jej przewodniczący, poseł PiS nie będzie prowadził merytorycznej pracy, czym skutecznie zablokuje na kilka miesięcy albo i do końca kadencji przeprowadzenie referendum - powiedział. I wnioskował, aby Sejm zobowiązał komisję ustawodawczą do przygotowania i przedstawienia uchwały o przeprowadzenie referendum do 6 lipca 2017 r.

Marszałek Sejmu podkreślił jednak, że formalnie możliwości takiego wniosku nie ma. Dodał, że kwestie te rozstrzygają marszałek i prezydium Sejmu.

- Czy pamięta Pani premier swoją deklarację, bodajże z grudnia 2015 r. złożoną na antenie Telewizji Trwam, ważnej telewizji, która na pewno nie zmanipulowała Pani słów, o tym, że akurat referendum oświatowe mogłoby się odbyć. Czy pani pamięta dzisiaj te swoje deklaracje? - pytał Jacek Protasiewicz (Unia Europejskich Demokratów).

Z kolei Dariusz Piontkowski (PiS) przekonywał, że "przez osiem lat PO i PSL demolowało polską edukację". - Doprowadziliście do tego, że liceum stało się półtorarocznym kursem przygotowawczym do matury. Zmusiliście miliony rodziców do tego, aby zbierali podpisy w obronie swoich dzieci, które przymusowo chcieliście wysyłać do szkoły. - mówił. Dodał, że rząd przygotował reformę, która "naprawia te błędy".

Pomysłodawcą referendum jest Związek Nauczycielstwa Polskiego. Pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum zebrano ponad 910 tys. podpisów. Pytanie referendalne, które chcą zadać obywatelom autorzy wniosku, brzmi: "Czy jest Pani/Pan przeciw reformie edukacji, którą rząd wprowadza od 1 września 2017 roku?".

Zgodnie z reformą edukacji w miejsce obecnych pojawią się 8-letnie szkoły podstawowe, 4-letnie licea ogólnokształcące, 5-letnie technika i dwustopniowe szkoły branżowe; gimnazja zostaną zlikwidowane. Reforma oświaty rozpocznie się od nowego roku szkolnego, czyli od roku szkolnego 2017/2018. Uczniowie kończący w tym roku klasę VI szkoły podstawowej staną się we wrześniu uczniami VII klasy szkoły podstawowej.

(pap)

Fot. Robert Stachnik

Komentarze

dor
Nigdy więcej gimnazjów! Brawo PIS!
2017-06-24 13:35:51
Referendum musi być
Polacy mają prawo wypowiedzieć się w tak ważnej sprawie.
2017-06-23 10:29:19

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
5
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wystawa Makiet Kolejowych 2020

Sonda

Czy zakaz handlu w niedzielę jest dla Ciebie uciążliwy?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie