piątek, 20 lipca 2018.
Strona główna > Kraj > Sondaż. Referendum ws. reformy edukacji?

Sondaż. Referendum ws. reformy edukacji?

Sondaż. Referendum ws. reformy edukacji?
Data publikacji: 2017-05-19 23:22
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-22 20:57
Wywietleń: 1719 259255

62 proc. badanych uważa, że powinno się odbyć ogólnopolskie referendum w sprawie reformy edukacji - podało w czwartek CBOS. 31 proc. badanych jest przeciwnego zdania. Ponad trzy czwarte badanych deklaruje, że wzięłoby udział w głosowaniu.

Jak informuje CBOS pytanie nie dotyczyło konkretnego projektu referendum zgłoszonego przez Komitet Referendalny, ale ogólnie poparcia dla referendum w tej sprawie.

Wśród osób, które są przeciwnikami reformy edukacji 90 proc. badanych odpowiadało na pytanie o referendum pozytywnie, zaś 8 proc. było przeciwnego zdania. Z kolei wśród zwolenników reformy - 42 proc. poparło ideę referendum a 53 proc. była przeciwna.

Jak podał CBOS analizując wyniki w grupach społeczno-demograficznych, można zaobserwować ich "spójność z rozkładem odpowiedzi na pytanie o poparcie dla wprowadzanych zmian".

Młodsi badani, mieszkańcy większych miejscowości, lepiej wykształceni, z gospodarstw domowych o najwyższych dochodach per capita, rzadziej uczestniczący w praktykach religijnych, sympatyzujący z centrum lub lewicą, którzy częściej byli przeciwnikami reformy, częściej też opowiadają się za organizacją referendum.

Spośród potencjalnych wyborców największych partii politycznych 55 proc. zwolenników PiS, Solidarnej Polski i Polska Razem sprzeciwiało się referendum(39 proc. był za), 87 proc. zwolenników PO poprało referendum (12 proc. przeciw). Z kolei 59 proc. zwolenników Kukiz'15 było za referendum (35 proc. przeciw). Największym poparciem referendum ws. reformy edukacji cieszy się wśród zwolenników Nowoczesnej - 91 proc.(9 proc. przeciw).

CBOS zapytał także o udział w referendum. Ponad trzy czwarte badanych (78 proc.) deklaruje, że wzięłoby udział w głosowaniu. W referendum częściej chcieliby wziąć udział przeciwnicy reformy (90 proc.), niż jej zwolennicy (76 proc.). Udział w referendum deklaruje 83 proc. zwolenników PiS, Solidarnej Polski i Polska Razem, 92 proc. zwolenników PO, 94 proc. zwolenników Kukiz'15 i 86 proc. - Nowoczesnej.

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face to face) wspomaganych komputerowo w dniach 5–14 maja 2017 r. na liczącej 1034 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

***

20 kwietnia br. przedstawiciele inicjatywy obywatelskiej złożyli w Sejmie ponad 910 tys. podpisów pod obywatelskim wnioskiem o przeprowadzenie referendum ogólnokrajowego ws. reformy edukacji, która zmieni strukturę szkół w Polsce. Pomysłodawcą referendum edukacyjnego jest ZNP, a w skład komitetu wspierającego inicjatywę weszli przedstawiciele partii politycznych, stowarzyszeń, organizacji i ruchów społecznych m.in. "Rodzice przeciwko reformie edukacji", koalicja "Nie dla chaosu w szkole", Krajowe Porozumienie Rodziców i Rad Rodziców, Społeczne Towarzystwo Oświatowe, Krajowe Forum Oświaty Niepublicznej, OPZZ, PO, Nowoczesna, Razem i Inicjatywa Polska.

(pap)

Fot. Robert Wojciechowski (arch.)

Komentarze

zed
Mieszkasz w Holandii to się nie wypowiadaj O tym co się dzieje w Polsce bo nie masz o tym pojęcia
2017-05-22 20:31:53
nn
ten sondaż to wynik prania ludziom mózgów przez antypolskie media , opowiem na przykładzie mieszkałem w haolandii przez 4 lata , wielu moich znajomych w tamtym okresie było poza granicami ( wyjechali razem z rodzinami ) , ich dzieci poszły do szkół i okazywało się że poziomem wykształcenia bardzo znacznie przewyższają poziom wykształcenia europejskich uczniów , dzieci zaczęły się uwsteczniać więc wielu z nich między innymi z tego powodu postanowiło wrócić do Polski . Reforma Handkego miała wyrównać poziom kształcenia dzieci z Polski z dziećmi z reszty europy - czyli tak na prawdę obniżyć poziom kształcenia i wytworzyć masy pozbawione umiejętności samodzielnego i logicznego myślenia .
2017-05-20 08:40:29

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
19
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy