Poniedziałek, 23 grudnia 2024 r. 
REKLAMA

Chcą się uczyć

Data publikacji: 03 listopada 2015 r. 14:03
Ostatnia aktualizacja: 03 listopada 2015 r. 14:03
Chcą się uczyć
 

Polacy wypadają słabo w międzynarodowych rankingach umiejętności cyfrowych, ale pod względem zaangażowania i chęci uczenia się są w ścisłej czołówce. Takie wnioski płyną z ostatniego Europejskiego Tygodnia Kodowania. 2200 inicjatyw programistycznych zgłoszonych w ramach Code Week EU zapewniło nam pozycję lidera na kontynencie.


Polska zajmuje dopiero 23 miejsce wśród krajów UE pod względem tzw. wskaźnika gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego DESI. Ma też słabe w porównaniu do innych krajów OECD wyniki w Międzynarodowym Badaniu Kompetencji Osób Dorosłych PIAAC. To jednak nie przeszkadza pasjonatom, którzy chcą dzielić się swoimi umiejętnościami z innymi. Europejski Tydzień Kodowania pokazał wzmacnianie tego trendu - Polacy chcą się uczyć programowania.

Potwierdzili to eksperci uczestniczący w debacie „Jaka jest przyszłość nauki programowania w Polsce?”, która odbyła się 16 października w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Zgodzili się, że warto wykorzystać energię społeczną zarówno Tygodnia Kodowania, jak i innych projektów z pogranicza edukacji i technologii (takich jak Mistrzowie Kodowania, CoderDojo czy Khan Academy), by szerzej wprowadzać naukę programowania do szkół. Na odpowiedź czeka jednak pytanie, w jaki sposób to najlepiej zrealizować.

Prof. Maciej Sysło opowiadał o potrzebie zmian systemowych w systemie edukacji, polegających m.in. na opracowaniu nowej podstawy programowej nauczania informatyki czy wprowadzenia zadań z tego zakresu w egzaminach obowiązkowych. Odmienne stanowisko przedstawiła nauczycielka Barbara Halska. Jej zdaniem uczniowie chcą raczej pracować spontanicznie i nie uznają schematów.
Mimo odmiennych poglądów wszyscy prelegenci podkreślali, że programowanie jest sposobem myślenia, a jego nauka to również nauka kreatywnego rozwiązywania problemów. Szkoła zaś powinna przygotować dzieci do korzystania z nowych technologii we wszystkich dziedzinach życia.

(jps)

Fot. Dariusz GORAJSKI

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA