Plecenie wianków, skoki przez ogień i walki wojów to tylko część ze świętojańskich obrzędów, które będzie można zobaczyć podczas niedzielnego (21 czerwca) „Spaceru po Wzgórzu Zamkowym, dawnym Wzgórzu Trzygłowa”. To kolejna odsłona tradycyjnego już wydarzenia - Nocy Kupały na Zamku Książąt Pomorskich. Tym razem będzie jednak inaczej niż zazwyczaj. W związku z obostrzeniami na czas pandemii i ograniczoną liczbą miejsc, impreza będzie biletowana (cena biletu to 10 zł) - mimo iż corocznie był na nią wstęp wolny. No i nie odbędzie się tradycyjny, wspólny pochód z wiankami.
Na odwiedzających i uczestników spacerów czeka sporo atrakcji, bowiem za sprawą Drużyny Grodu Trzygłowa odwiedzający zamek przeniosą się w czasie do miejsca kultu dawnych pogańskich bóstw. Czeka ich m.in.: zapoznanie z tradycjami świętojańskimi, pokaz walk wojów, warsztaty robienia motanek (tradycyjnych lalek Słowian), strzelanie z łuku, obóz Słowian, a w nim m.in. stoiska z: kowalstwem, uzbrojeniem, ceramiką, historyczną biżuterią i zabawkami. Pomorzanki z Grodu Trzygłowa udzielą chętnym instrukcji, jak zapleść idealny wianek na Noc Kupały, ale ze względu na zachowanie środków ostrożności, trzeba przynieść własne materiały do plecenia tych ozdób na głowę.
"Każdy uczestnik warsztatów plecenia wianków będzie mógł zabrać na pamiątkę swój wianek i indywidualnie wrzucić go do wody po zakończeniu wydarzenia (nie odbędzie się wspólny pochód z wiankami). Zachęcamy również do przychodzenia na spacer po Wzgórzu Trzygłowa w swoich wiankach" - zapowiadają organizatorzy.
Wspomniane, dwugodzinne spacery odbędą się w trzech turach. Pierwsza z nich o godz. 12.30 – o tej porze zaplanowana jest zbiórka pod pomnikiem Anny Jagiellonki i Bogusława X, następnie rozpocznie się zwiedzania z przewodnikiem - Tomaszem Wieczorkiem. Kolejna tura rozpocznie się o godz. 14.30, a ostatnia - o godz. 16.30 - za każdym razem scenariusz wycieczki i pokazu jest taki sam.
Bilety (które upoważniają do jednego spaceru i jednego udziału w pokazie historycznym) na Noc Kupały, na konkretne godziny, są do nabycia w zamkowym Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej oraz online na: http://bilety.zamek.szczecin.pl. Uczestnicy muszą mieć na twarzy maseczki lub przyłbice. Wejście - za okazaniem biletu oraz podpisanego oświadczenia o stanie zdrowia.
(MON)