Środa, 21 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Najkrótsza noc roku

Data publikacji: 23 czerwca 2019 r. 07:13
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:43
Najkrótsza noc roku
 

W niedzielę (23 czerwca) dzień po przesileniu letnim, zgodnie ze słowiańską tradycją odbędzie się na trzebieskiej plaży Noc Świętojańska. Na festiwal najkrótszej nocy w roku, znany jeszcze z czasów przedchrześcijańskich jako Noc Kupały, zaprasza w tym roku Trzebież oraz Miejski Ośrodek Kultury w Policach.

Impreza rozpocznie się o godzinie 18. Będą tańce boso w rytm bębnów, porywające widowisko z ogniowym pokazem, dużo fantastycznej muzyki i wspólne puszczanie wianków na wody Zalewu Szczecińskiego.

W programie jest też koncert muzyki folkowej w wykonaniu zespołu Viklinova w składzie Patryk Walczak (akordeon), Patrycja Napierała (instrumenty perkusyjne), Jacek Mazurkiewicz (kontrabas) oraz Karolina Matuszkiewicz (śpiew, fidele kolanowe i skrzypce). Teatr Elipsa przygotuje też - jak co roku od 11 lat - widowisko teatralne, w którym wystąpią młodzi aktorzy prowadzeni przez Aleksandrę Słowińską, grupa bębniarska z Pałacu Młodzieży w Szczecinie prowadzona przez Ryszarda Dziubaka oraz tancerze z grupy Afro Dance Magdaleny Prieditis.

- Zaczniemy staropolskimi konkursami z udziałem publiczności i akcją „plećmy wianki w świętojanki” - zdradza Aleksandra Słowińska z MOK Police. - Każdy będzie mógł skomponować swój wianek, upleść, a następnie puścić go na wodę, zgodnie ze staropolskim obrzędem.

Kolejnym gwoździem programu jest fireshow w wykonaniu kuglarza i cyrkowca, Kamila Małeckiego.

Program wydarzenia na plaży w Trzebieży: 18:00 zabawy staropolskie oraz plecenie wianków; 20:00 widowisko plenerowe Teatru Elipsa z udziałem grupy bębniarskiej Djembe; 20:45 puszczanie wianków; 21:00 pokaz i wspólne tance z grupą Afro Dance Magdaleny Prieditis; 21:15 koncert zespołu Viklinova; 22:00 fireshow - pokaz ogniowy

(isz)

Na zdjęciu: Noc Świętojańska to festiwal sięgający czasów starszych niż cała Polska. Przesilenie letnie było dla dawnych Słowian istotnym wydarzeniem, a dla ich współczesnych spadkobierców jest okazją do radosnego świętowania.

Fot. MOK Police

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA