Wtorek 05 lipca 2022r. 
REKLAMA

Ważne problemy na scenie. Dyskryminacja osób LGBT i stan psychiatrii dziecięcej

Data publikacji: 2022-05-10 18:57
Ostatnia aktualizacja: 2022-05-13 02:07
Ważne problemy na scenie. Dyskryminacja osób LGBT i stan psychiatrii dziecięcej
Na zdjęciu: Oto część ekipy przygotowującej spektakl. Fot. Dariusz GORAJSKI  

W szczecińskim Teatrze Współczesnym trwają ostatnie przygotowania do premiery spektaklu, o którym zapewne będzie głośno w całej Polsce. Reżyser (i jednocześnie dyrektor artystyczny sceny przy Wałach Chrobrego) Jakub Skrzywanek realizuje przedstawienie podejmujące temat problemów młodzieży LGBT, związanych ze społecznym wykluczeniem i niezrozumieniem oraz dramatycznego stanu psychiatrii dziecięcej w Polsce. W trakcie kolejnych spektakli mają się odbywać na scenie inscenizowane śluby par LGBT. 

Zbiorowym Spartakusem jest mniejszość LGBT

Tytuł nowego przedstawienia to "Spartakus. Miłość w czasach zarazy". Punktem wyjścia do scenariusza spektaklu były reportaże Janusza Schwertnera, m.in. o nastoletnich pacjentach szpitali psychiatrycznych.

- Dla mnie Spartakus to jeden z najważniejszych bohaterów w historii. Dzisiaj tym zbiorowym Spartakusem jest obecnie w Polsce mniejszość LGBT - tak na wtorkowej (10 maja) konferencji prasowej reżyser tłumaczył tytuł spektaklu. - To grupa, która w heroiczny sposób walczy o prawo do samostanowienia, przy tak gigantycznej, systemowej, politycznej i medialnej machinie wykluczenia. Ich wypycha się na margines. Młodzi ludzie sobie z tym nie radzą i trafiają do systemu dziecięcej opieki psychiatrycznej. Tymczasem na wizytę do psychiatry, z dopiskiem - "pilne" czeka się, w zależności od miasta, od trzech do nawet osiemnastu miesięcy. W Warszawie trzeba zapłacić 350 złotych za wizytę prywatną u psychiatry. W Polsce jest zaledwie 407 psychiatrów dziecięcych. Drugi człon tytułu -  "Miłość w czasach zarazy" - to najsłynniejszy reportaż Janusza Schwertnera. Słowo zaraza było czasem mylone z pandemią COVID - 19. Tymczasem chodzi haniebne słowa biskupa Jędraszęwskiego o tęczowej zarazie.

Śluby par LGBT na scenie

Jak mówił J. Skrzywanek, samobójstwo to najczęstsza przyczyna śmierci dzieci w Polsce, częstsza niż choroba nowotworowa czy wypadek komunikacyjny. Blisko 7O procent nastolatków LGBTQ+ w Polsce myśli o samobójstwie.

- Spektakl ma trzy części. To, co widzowie zobaczą w pierwszej z nich to rekonstrukcja teatralna tego, jak wyglądają trzy konkretne oddziały psychiatrii dziecięcej.  Badania wykazują, że większość młodzieży na oddziałach psychiatrycznych to osoby LGBT. Obecnie siedemdziesiąt procent nastolatków LGBT chce popełnić samobójstwo z powodu dyskryminacji. Ta skala zwiększyła się w sposób kilkukrotny w stosunku do roku 2015, co tożsame jest z rozpędzeniem homofobicznych narracji w przestrzeni politycznej i medialnej - mówił reżyser na spotkaniu z dziennikarzami. - Druga część spektaklu to film dokumentalny, czyli rozmowy z matkami dzieci, które przebywały na oddziałach psychiatrycznych.

Trzecia część przedstawienia będzie performatywna. 

- To będą inscenizowane śluby par LGBT. Do tego zaprosiliśmy kilkadziesiąt osób ze Szczecina - opowiada reżyser. - Na scenie zatem każdego wieczoru będziemy tworzyć świeckie ceremonie ślubne tych par. 

Zagrodzenia z chlewów i dożynkowe postaci ze słomy

Autorem scenografii do spektaklu jest Daniel Rycharski, jeden z najbardziej znanych artystów sztuk wizualnych w Polsce, o którym powstał film fabularny z Dawidem Ogrodnikiem: "Wszystkie nasze strachy".

- W pierwszej części spektaklu, tej dotyczącej szpitali psychiatrycznych, wykorzystałem zagrodzenia przemysłowe rolnicze z chlewów. Z kolei w tej bardziej optymistycznej są elementy charakterystyczne dla dożynek na wsi - opowiadał artysta. - To są popularne t postaci ze słomy, czyli baba i dziad dożynkowi. W spektaklu z kolei pojawią się dożynkowe postaci LGBT. Zrobiliśmy je z osobami ze stowarzyszenia Lambda i z kołem gospodyń wiejskich ze Stobna. Dla mnie ta scenografia to samodzielne dzieło, które mogłoby być pokazywane poza kontekstem teatralnym. 

W piątek (13 maja), o godz. 16, w Teatrze Małym, odbędzie się dyskusja, w której wezmą udział: Janusz Schwertner – dziennikarz i publicysta, współautor książki „Szramy. Jak psychosystem niszczy nasze dzieci” , laureat European Press Prize za reportaż „Miłość w czasach zarazy”, Piotr Jacoń – dziennikarz , prezenter programów informacyjnych w TVN24, autor książki „My, trans” opisującej problemy osób transpłciowych i ich bliskich, przedstawiciele organizacji zrzeszającej osoby LGBTQ+ Lambda Szczecin (m.in. Monika Tichy) i Agnieszka Kopacz – bohaterka jednego z reportaży Janusza Schwertnera, mama osoby tęczowej. Wstęp na dyskusję jest wolny.

(MON)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Franek Kimono
2022-05-13 00:30:15
Nikt nie żartuję z problemów psychicznych młodych ludzi, pisze Pan. Ale z aktorów, którzy zrobili spektakl o warunkach, w jakich Ci młodzi ludzie są leczeni, to już Pan może żartować i ich obrażać? Widziałem dzisiaj próbę generalną. Spektakl jest wstrząsający. To nie są rzyjemne dwie godziny dla ludzi, którzy posługują się etykietkami typu lewak czy ideologia, bo muszą się skonfrontować z teatrem na najwyższym poziomie, który pokazuje niezasłużone cierpienie tych dzieciaków.
@Franek kimono
2022-05-12 21:06:35
Nikt nie żartuje z problemów psychicznych młodych ludzi. Żarty dotyczą aktorów i niby aktorów którym pomieszaly się role. Od rozwiązywania zaburzeń psychicznych są lekarze i psycholodzy. Paniom i panom z TW my podatnicy płacimy i chcemy żeby zajęli się tym do czego są powołani. Może niech zmienią zawód, bo - póki co - bawią się w politykę i szerzenie lewicowych ideologii.
Franek Kimono
2022-05-12 18:07:28
Minimum, czego można od rozmówców wymagać, to wzajemny szacunek. W przytłaczającej większości wpisów jest obrażanie teatru, dyrektora, aktorów, osób LGBT. Naprawdę ktoś sądzi, że przyczyną myśli samobójczych nastolatków LGBT jest "ich stan psychiczny" a nie tego rodzaju wypowiedzi? To jest podstawienie skutków w miejsce przyczyn. Nie wolno lekceważyć sobie i żartować z ich codziennego życia, winniśmy im równouprawnienie, a nie agresywne szyderstwa.
pilna potrzeba
2022-05-12 12:40:11
Ponowne wpisanie zboczeń na listę chorób psychicznych wydaje się niezbędne dla zatrzymania mieszania w głowach młodzieży i ustalenia właściwego azymutu. Od razu też zostaną właściwie spozycjonowani w społeczeństwie głosiciele ideologii zboczeń.
@Do łgarzy PIS
2022-05-12 11:48:46
Te 20 kilka $ jest efektem tego że Niemcy nie zapłaciły reparacji wojennych. Rozumiem że popierasz postulat by Niemcy zapłaciły reparacji wojenne należne tym Polakom, kwota 13..15 milionów euro mogłaby cię uspokoić co do wkładu emerytów w gospodarkę Polski bo przecież to właśnie ci ludzie zapłacili te brakujące setki $ kosztem jakości własnego życia i zdrowia.
Do Franków Kimono
2022-05-12 10:54:19
I Do łgarzy PIS. Po pierwsze stastyki samobójstw wśród osób lgbt są ponadprzeciętnie wysokie a powodem ich nie są komentarze ale problemy natury psychicznej osób lgbt. Po drugie w Polsce najwięcej samobójstw jest wśród osób heteronormatywnych ale was to kompletnie nie obchodzi tak jak lewaków bo zakłamywanie prawdy to element ideologi lgbt. Polska niezmiennie od lat jest w światowej czołówce samobójstw młodych z których większość to hetero. To zadaje kłam waszej propagandzie.
Simca
2022-05-12 09:41:20
Teraz jak się komuś - nie daj Bóg - przytrafią problemy psychiczne czy dysfunkcje seksualne, zamiast do lekarza, wal jak w dym do teatru. A w sprawie tzw. dyskryminacj trochę jest tak że te same środowiska promują postawy homoseksualne, a jednocześnie za skutki tych działań (np. depresje i próby samobójcze) obwiniają innych - najczęściej Kościół. Nigdy siebie.
no tak
2022-05-11 22:16:35
Teatr dla wybranych.
Do łgarzy PIS
2022-05-11 17:48:14
Po wPISach wczorajszych widać ,tą Katolską miłość bliźniego , nie liczy się los tysięcy samobójstw dzieciaków , nie ważne , aby Polska była bogata , aby tylko ciemna i katolska . TFU! rzygać się chce !!! A od podatków to sie odwalcie emeryci , bo to czynnym zawodowo zabierają , wy za "komuny " zarabialiście 20-23 dolary i od tego płaciliście składki zus , JUŻ DAWNO TO SKONSUMOWALIŚCIE W EMERYTURACH więc zamilcz ciemnoto PISowska.
Franek Kimono
2022-05-11 15:45:03
Przeczytałem powyższe wpisy i rozumiem, dlaczego 70 procent nastolatków LGBT myśli o samobójstwie. Rzeczowe, racjonalne argumenty dyrektora artystycznego Teatru Współczesnego odbijają się od ściany zbudowanej z nienawiści i nietolerancji krzykliwych osób. Spektakle Odlotu i Edukacji Seksualnej pokazały, że TW potrafi o dramatycznych współczesnych problemach mówić ciekawie, mądrze i na poziomie, nikogo nie obrażając. Takiego Teatru chcę dla Szczecina, zazdrości nam go wiele miast w Polsce
Dał się nam we znaki
2022-05-11 12:53:57
ten Teatr Współczesny i jego zespół. Tam Polski i jej spraw nie ma. Pora chyba, żeby już zniknęli z przestrzeni naszego miasta. Publiczne finansowanie musi być wstrzymane! Zmienianie świata niech zaczną od siebie, od własnego utrzymania i płacenia swoich rachunków.
pełna promocja a nie
2022-05-11 09:38:37
a nie wykluczenie
"Teatr"
2022-05-11 09:04:02
Co tam Mickiewicz, co tam Słowacki, Shakespeare może się schować, to są dopiero wspaniałe tematy na sztukę. I takie osobniki mają czelność nazywać siebie artystami, reżyserami, aktorami? Totalne dno dna.
Co to xxx jedt?
2022-05-10 23:23:58
Ważne problemy? Ludzie? Oszaleliście? Patrzcie czy czołgów za oknem nie ma lepiej.... Bo z palcem w dupie cudzej sie obudzicie... Co za pogarda dla normalności, heterofobia normalnie.... Lewacka neomarksistowska propaganda...
Syf nie teatr
2022-05-10 23:20:26
SYF nie Teatr. Co za dewiacje wy ludzi promujecie? Jak by to bylo normalne to świat zwierząt by był pełny tego. A nie jest, bo to nie jest normalne.... W pokojach na osobności to sobie robcie co chcecie i z kim chcecie, ale w teatrze? To juz nie jest teatr w takim razie tylko nagonka ideologiczna. Europa upada.... A taka fajna była, chrześcijańska..
itd
2022-05-10 23:03:52
Jak wygraja totalni z ryzym na czele sodomici i rozni zboczency urzadza nam ''nowoczesna jewrope''
Myślący
2022-05-10 22:17:34
Parafrazując Orwella: heteronormatywność to nienormalność!
Tęczowy rowerek
2022-05-10 22:04:36
🌈🌈🌈 w przedszkolach zaczyna się nauka o rodzinie według katoli, czas to zmienić .Nigdy więcej rodzice to kobieta i męszczyzna. 🌈🌈🌈
To nie jest już teat
2022-05-10 21:54:20
Ordynarna namolna agitacja. Teatr Współczesny zamiast wartościowego spektaklu proponuję ideologiczny happening. Dno.
czytam
2022-05-10 21:52:53
"w życiu bym do teatru nie poszedł". I ma to tu uzasadnienie.
Irena
2022-05-10 21:52:33
Osoba tęczowa. Co to znowu jest osoba teczowa? Jest człowiek czy nie ma człowieka? Na to znajdują się pieniądze które zabierają z komunikacji miejskiej tnąc linie?????
Co za bzdury
2022-05-10 21:48:39
Kompletne oderwanie od życia tzw. artystów. Wymyślone problemy lewactwa. Niedobrze się robi.
Sensacja
2022-05-10 21:40:49
Żałosne jest podejmowanie tematów, które wywołują kontrowersje, tylko po to, aby było głośno. A gdzie prawdziwa sztuka, talent?
My
2022-05-10 21:26:45
Nie chcemy takich spektakli. Pieniądze podatników nie powinny być wydawane na taką szmire która ma pokazać wyzszosc lgbt nad ludźmi tzw heteronormalnymi czyli po prostu uznającymi związek mężczyzny i kobiety.Teatr Współczesny trzeba skreślić.To teraz Teatr Miłośników Osób LGBT!
HETEROFOBIA
2022-05-10 20:55:09
to się leczy! STOP nienawiści do osób heteronormatywnych. Precz z tęczowym faszyzmem!
Kamil
2022-05-10 20:44:14
Coraz bardziej dochodzę do wniosku że jako hetero to jestem jakimś podludziem. Ciągle promują to lgbt jakby preferencje seksualne miały znaczenie w wartości człowieka. A te ze spektaklu oznaczały ze taki czlowiek to ktoś wyjątkowy lepszy od szarego człowieka
r.
2022-05-10 20:27:02
Skrzywanek to politykier, to nie będzie sztuka tylko działalność agitatorska.
Szczecin
2022-05-10 19:37:22
Po sztuce o umierania JPII teraz nośny temat lgbt! Brawo panie dyrektorzy teatru,wie Pan gdzie są pieniądze za które niszczy się wartości chrześcijańskie.Wstyd i hańba dla Szczecina takie spektakle.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA