Wtorek 09 sierpnia 2022r. 
REKLAMA

Ludzie kultury solidarni z Ukrainą. Na filharmonii rozbłyśnie flaga tego kraju

Data publikacji: 2022-02-24 11:37
Ostatnia aktualizacja: 2022-02-26 13:54
 

Na profilach facebookowych wielu szczecińskich instytucji kultury, m.in. Teatru Współczesnego, Opery na Zamku, Trafostacji Sztuki, Teatru Kameralnego, Zamku Książąt Pomorskich, Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza, Teatru Kana, Domu Kultury 13 Muz i Szczecińskiej Agencji Artystycznej, pojawiła flaga Ukrainy, w geście solidarności z mieszkańcami tego kraju.  W czwartek wieczorem budynek filharmonii rozbłyśnie w barwach narodowych Ukrainy.

Współczesny deklaruje pomoc uchodźcom

Pracownicy Teatru Współczesnego deklarują pomoc uchodźcom z Ukrainy. W oświadczeniu przesłanym do naszej redakcji napisali: "Jesteśmy absolutnie wstrząśnięci tym, co dzieje się teraz na Wschodzie. Nie ma żadnego usprawiedliwienia dla tej zbrodniczej napaści na wolny, niepodległy i suwerenny Naród Ukraiński. W każdej opowieści teatr powinien zniechęcać do wojny, pokazywać jej okrucieństwo i sprowadzać decyzje autorytarnych watażków do wymiaru człowieka i jego osobistego cierpienia. Kiedy jednak wojna już wybuchnie, jako instytucja publiczna mamy swoje zobowiązania, które będziemy wypełniać. W zgodzie z zapowiedziami Prezydenta Szczecina i Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego o wsparciu dla uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy, zgłaszamy gotowość pomocy. Dla wielu osób zza naszej wschodniej granicy Szczecin może stać się nowym, miejmy nadzieję tymczasowym, domem. Nie będziecie tu sami, jesteśmy i będziemy z Wami!".

Jesteśmy absolutnie wstrząśnięci tym, co dzieje się teraz na Wschodzie. Nie ma żadnego usprawiedliwienia dla tej...

Opublikowany przez Teatr Współczesny w Szczecinie Czwartek, 24 lutego 2022

Filharmonia w barwach Ukrainy

Na sytuację na Ukrainie zareagowali pracownicy Opery na Zamku: "Wobec ostatnich wydarzeń nie możemy pozostać obojętni. Deklarujemy jedność i solidarność z Ukrainą. Do zajęcia tego stanowiska skłania nas również fakt, iż w naszym zespole są osoby narodowości ukraińskiej. Uważamy, że miejsce Ukrainy jest wśród państw wolnych, niezależnych i demokratycznych! Jesteśmy z Wami!".

Dzisiaj wieczorem budynek filharmonii rozbłyśnie w barwach narodowych Ukrainy.

- W związku z wydarzeniami na terenie Ukrainy przekazujemy nasze słowa i gesty wsparcia całemu narodowi ukraińskiemu. Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie w ramach solidarności z Ukrainą i narodem ukraińskim zaświeci się symbolicznie w barwach narodowych tego kraju - poinformował rzecznik filharmonii, Rafał Ceglarek.

"Jak redagować posty..."

W mediach społecznościowych DK 13 Muz napisano: "Nie wiemy, jak redagować posty w obecnej sytuacji. Nie znajdujemy też słów na nią. Czy wypada pisać teraz o wydarzeniach kulturalnych? Realizować je? Uczestniczyć w nich? Nie znajdujemy odpowiedzi na te i wiele, wiele innych pytań, które kołaczą się teraz w naszych i zapewne milionach innych głów na świecie. Pragniemy, tak bardzo pragniemy, mimo wszystko, być dobrej myśli... I nie zapominamy słów André`a Malraux`a, francuskiego pisarza i eseisty: "Kultura jest tym, co sprawiło, że człowiek stał się czymś innym niż tylko przypadkowym wydarzeniem w przyrodzie"m

(MON)