Czwartek, 13 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

W „Przełomach” o Radiu ABC i ocalałych Żydach

Data publikacji: 23 listopada 2022 r. 14:12
Ostatnia aktualizacja: 26 listopada 2022 r. 08:20
W „Przełomach” o Radiu ABC i ocalałych Żydach
„Przełomy” przypomną o drugiej wojnie światowej i o najnowszej historii Szczecina. Fot. Dariusz GORAJSKI  

Centrum Dialogu „Przełomy”, filia Muzeum Narodowego w Szczecinie, zaprasza na dwa wydarzenia. W czwartek 24 listopada o g. 18 rozpocznie się pokaz filmu dokumentalnego „Siwy dym”. W piątek 25 listopada o g. 18 odbędzie się wernisaż wystawy „Między życiem a śmiercią. Historie pomocy w czasie Zagłady”.

„Siwy dym” to krótki film o wielkiej miłości do małego radia – mówią jego autorzy. Jest to zapis performance’u „ABC Re-aktywacja!”, przygotowanego przez pracowników Radia ABC – rozgłośni, która działała w Szczecinie w latach 1993-2005.

Po długiej przerwie, 29 czerwca 2015 r., przy starym stole mikserskim ABC usiedli didżeje i dziennikarze zamkniętej dekadę wcześniej stacji radiowej, by po przerwie poprowadzić swoje audycje. Radio ABC zabrzmiało wtedy przez internet.

Film pozwala nie tylko przenieść się w czasie, ale też obrazuje energię lat 90., czasów, kiedy rodziły się wolna Polska i wolne media.

Reżyserem filmu jest Jędrzej Niestrój. Dokument powstał dzięki pomysłowi i zaangażowaniu byłej dziennikarki ABC, a teraz producentki filmowej, Małgorzaty Olejniczak.

Wystawa „Między życiem a śmiercią. Historie pomocy w czasie Zagłady” to prezentacja pochodzących z dwunastu krajów Europy historii osób niosących pomoc Żydom prześladowanym w czasie II wojny światowej oraz relacje ocalonych.

Oddając głos zarówno ratującym, jak i uratowanym, wystawa prowadzi zwiedzających przez opowieść o aktach wielkiej odwagi i niezwykłej woli przetrwania. W Szczecinie będzie można ją oglądać do końca stycznia przyszłego roku.

W latach 1939-1945 mieszkańcy krajów okupowanych przez nazistowskie Niemcy byli świadkami pogłębiających się prześladowań społeczności żydowskiej. Ukrywanie lub udzielanie pomocy członkom rodziny, sąsiadom czy współpracownikom pochodzenia żydowskiego było przestępstwem karanym pobiciem, więzieniem, a w niektórych krajach nawet śmiercią. Byli tacy, którzy bezradnie przyglądali się brutalnej rzeczywistości, zdarzały się nawet przypadki czerpania korzyści z tragicznej sytuacji Żydów. Wiele osób jednak nie szczędziło wysiłków, aby udzielić potrzebującym pomocy. Byli wśród nich przedstawiciele wszystkich grup społecznych – robotnicy fabryczni i lekarze, szwaczki i arystokraci, rolnicy i dyplomaci.

Aby oddać hołd ich odwadze i poświęceniu, Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem w Izraelu ustanowił w 1963 roku odznaczenie Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Najwięcej, bo blisko 7000 osób wyróżnionych tym tytułem, pochodzi z Polski.

(as)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@Student
2022-11-26 00:46:11
Dziecko... Żebyś ty znał tyle nacji ile ja znam, żebyś ty mieszkał tyle lat poza granicami Polski i dowiedział się tak wielu rzeczy o innych nacjach to może mniej plułbyś na Polskę i Polaków i nie był takim antypolskim rasistą. Ja kompleksów nie mam, nie rozdrapuje przeszłości i nią nie żyje i dlatego moje poirytowanie wzbudza to nieustanne grzebanie w przeszłości i rozdrapywanie tego co było przez takich zakompleksionych ojkofobów jak ty. Nowoczesność nie polega na opluwaniu Polski i Polaków.
Student
2022-11-25 23:50:54
Przyjdziesz, zobaczysz, posłuchasz, poznasz ludzi, inne nacje. Nie sztuka wylewać anonimowo swój jad na inne narody i opowiadać jakieś historyczne dyrdymały. Żyjemy tu i teraz i planujemy wspólną przyszłość młodego pokolenia w Europie. Nowocześni Polacy to Polacy bez kompleksów i bez zawiści, dumnie patrzący w przyszłość, a nie rozdrapujących przeszłość. To ludzie, którzy mają przyjaciół różnych nacji. Zobaczysz sam jak może wyglądać cywilizowany świat. Zapraszam. Bez odbioru
@Student
2022-11-25 23:27:57
Tobie życzę tego samego co ty życzysz innym. Interesuje mnie tylko kto określi model "Nowoczesnych Polaków" i kto będzie go egzekwował, zakładam że o tym kto jest a kto nie jest "Nowoczesnym Polakiem" będą decydować "Niemcy i Żydzi i Hiszpanie i Francuzi i Czesi". Zdradzisz co czeka na Polaków którzy nie będą "nowocześni"? Rezerwaty czy może komory gazowe wzorem nowoczesnych, metod zabijania ludzi opracowane przez Niemców? Co dla nas planujesz? I z ciekawości, w ilu krajach płaciłeś podatki?
Student
2022-11-25 21:11:26
Dużo zdrowia życzę i zapraszam na Dni Nowoczesnych Polaków na wiosnę na Uniwersytecie. Będą i Niemcy i Żydzi i Hiszpanie i Francuzi i Czesi. Warto poznać i wyzbyć się zaściankowych uprzedzeń do świata.
do @pytanie do klęcz
2022-11-25 16:19:28
A ty już widziałeś ten film? Gdzie był pokaz? Możesz nam opowiedzieć?
@Też studentka
2022-11-25 01:03:55
Bardzo mądry naród dlatego USA muszą Izrael utrzymywać... Bardzo mądry naród który morduje Palestyńczyków, okupuje ich ziemię, niszczy ich domy, stosuje odpowiedzialność zbiorową, bardzo mądry naród urządzający czystki etniczne (np masakra w Deir Yassin)... Rafał daj już spokój z samośmieszaniem, nawet ty sam w te bzdury nie wierzysz. Weź przykład z jakiegoś mądrego Żyda ( np Pawła Jędrzejewskiego z FŻP) i nie bądź tak prowincjonalnie pretensjonalny... PS jestem niewierzący więc sam rozumiesz...
@@pytanie do klęczkó
2022-11-25 00:49:29
Skoro nikt nie chce oglądać to dlaczego zrywane są pokazy? Co wam przeszkadza projekcja na pustej sali, przecież tak protestowaliście i walczyliście o wolność słowa i wolność badań naukowych. A tak się składa że do dziś nawet nie wiadomo ilu ludzi zamordowano. A można byłoby nowoczesnymi metodami naukowymi zwrócić tym ludziom nazwiska, zgodnie z żydowska religia dać im groby a tak odmówiono im prawa do godności . Judaizm nakazuje pochować tych ludzi zgodnie z żydowska tradycją w "ziemi Izraela".
@Student
2022-11-25 00:41:20
Tak jak napisałem z logiki pewnie masz mierny a i to z litości. Twoi izraelscy przyjaciele niech opowiedzą o Palestyńczykach mordowanych przez izraelskich nazistów. A niemieccy przyjaciele opowiedzą o swoich rodakach takich jak Karl Heinrich Wilhelm Koppe i dlaczego w praworządnych Niemczech ostrzeliwuje się domy rabinów oraz rośnie liczba aktów antysemityzmu. Rasizm powiadasz, nacjonalizm powiadasz... To napisz nam coś o Itamar Ben-Gvir, lider Otzma Yehudit , co twoi izraelscy przyjaciele mówią
@Eryk Pomorski
2022-11-25 00:23:58
IPN? Zastrzeżeń do IPN jest cała masa i nie chodzi tu o Żydów ale przede wszystkim o zbrodniarzy komunistycznych i np pozorowanie ścigania zbrodni przeciw narodowi polskiemu. A liczby... Liczby są różne, o 6 mln Żydów zamordowanych w Europie wschodniej pisały amerykańskie gazety już w latach 20 a więc dekadę przed dojściem Hitlera do władzy. 6 milionów , z milionem w te czy we wte (ostatnio przybyło tak z pół miliona nie wiedzieć skąd). Ja piszę o cenzusie i różnicy populacji Polski.
peło
2022-11-24 23:32:31
ten poseł Gdula i łęcki mówili że polacy załatwili sporo tych ludzi i że zapłacą za to...biedą....a gdzie te fiszki co pisano do gestapo n atych biednych ludzi co się ukrywali ?
@student
2022-11-24 22:12:22
Twierdzisz że pogardzasz nacjonalistami. To się nie spodoba twoim rzekomym nowym przyjaciołom. Aż tak kochają swoje nacje tak jak mocno nie kochają Polaków. W zasadzie Polakami gardzą, w zasadzie nie wiadomo za co, przecież to głupki... Może za to że nie dali się przez tyle lat przeflancować na ich modłę?
@pytanie do klęczków
2022-11-24 21:29:52
Wszystko się da tylko po co?? Nikt normalny tej szmiry nie chce oglądać. Równie dobrze można pokazać: Baśnie z tysiąca i jednej nocy albo Opowieści drzewa sandałowego. Chociaż te tytuły mają pewnie więcej prawdy, niż bajanie nad zbrodnią do której trudno niektórym z was pseudopatriotów się przyznać, bo to przecież naród cnot wszelakich i bez skazy.
Też studentka
2022-11-24 21:12:22
Żydzi to bardzo mądry naród. Z kawałka pustyni zrobili jedno z najbardziej rozwiniętych krajów świata. Nie ma co im zazdrościć, trzeba próbować naśladować! Poza tym przejęliśmy ich księgi jak tzw stary testament i mamy ich przedstawicieli za istoty boskie. Tak więc z szacunkiem dla starszych braci w wierze.
@Student
2022-11-24 20:53:53
Fajnie! Bedzie mozna porozmawiac z Niemcami o naleznych Polsce reparacjach, a z Zydami o tym co zrobili ze swoimi otrzymanymi od Niemiec, ze podobno ofiary zbrodni niemieckich nadal zyja w biedzie. W koncu w gronie otwartych przyjaciol mozna poruszac wszystkie tematy. Jak starczy czasu , to bedzie mozna tez porozmawiac o burzeniu domow Palestynczykom. Swiat skupil sie a Ukrainie, a przeciez w Palestynie kazdego dnia dzieje sie krzywda. Od dawna.
Student
2022-11-24 18:42:54
Cieszy mnie twoje dobre samopoczucie, jak to że ze swoimi rasistowskimi poglądami jesteś gatunkiem na wymarciu, podobnie jak twoje kanapowe partie nacjonalistyczne. Następne pokolenie Wykształconych i otwartych na świat Polaków pogłębi pojednanie z Niemcami i Żydami. I będziemy z rozrzewnieniem wspominać takich frustratów z fobią jak ty i garstka tobie podobnych. Zapraszamy na Dni Nowoczesnych Polaków na US już w marcu. O zgrozo zaprosiliśmy na nie naszych przyjaciół z Niemiec i Izraela
Eryk Pomorski
2022-11-24 17:31:29
Wg badań IPN, których wyniki są powszechnie dostępne w internecie Polska straciła ok. 5,6 -5,8 mln populacji. Z czego między 2,9 a 3,5 mln Polaków pochodzenia żydowskiego. 11 mln to kompletna bzdura wyssana z palca. To są twarde dane instytutu badawczego, któremu chyba trudno zarzucić działanie na szkodę narodu polskiego i żydowstwo? Wiem, wiem na pewno się tam jakiś Żyd zaczaił i przeinaczył wyniki badań. Ale takie fobie można leczyć. Dzięki Żydom postep światowej medycyny jest znaczący :)
Pytanko do klęczków
2022-11-24 15:12:49
W ramach działalności Centrum Dialogu „Przełomy”, filia Muzeum Narodowego w Szczecinie (Polska) chętnie obejrzałbym film "Jedwabne. Historia prawdziwa". Da się?
Pokarm dla demonów
2022-11-24 13:12:58
Nie mieszajcie Polaków do polityki rasowej i narodowościowej oraz imperialnej, III Rzeszy czyli Der Dritte Reich Adolfa Schickelgrubera_Huetlera-Hitlera, Heinricha Himmlera, Reinharda Heydricha, Goebbelsa, Eichmana, wielu generałów, admirałów i SS-manów, którzy zdaje się, nie mieli "pierwszorzędnych papierów". Co ma piernik do wiatraka? Co mają Polacy do agresywnej napaści hitlerowców i ogłupiałych Niemców na Polskę ? Wycinkowe przedstawianie krzywd i tragedii ludzkich jest pokarmem dla demonów.
@Student
2022-11-24 09:34:08
Uwielbiam taką komsomolską propagandę. Aż łezka się w oku kręci bo z rozrzewnieniem człowiek przypomina sobie propagandę komunistyczną z młodych lat. Dzięki też za solidną porcję specyficznego choć dość pokrętnego humoru (wolałbym użyć angielskiego słowa 'kinky' na jego opis). Z logiki pewnie nie masz najlepszych ocen ale za humor na pewno plus ci się należy. A jak wyjeżdżasz do Berlina to nie przeszkadza ci antysemityzm? A jak jesteś w Tel Aviv nie przeszkadza ci nacjonalizm? Pisz więcej! Thx!
@Renata
2022-11-24 09:22:48
Przyłączam się do twojego postulatu. "Dajcie spokój już tym Żydom." Nie bądźcie grupą rekonstrukcyjną tego co było przed wojną. Niemcy to zniszczyli i ludzi w przeciwieństwie do budynków nie da się podnieść z popiołów. Poza tym jak pisała Zofia Kossak Szczucka tajemnicą pozostanie to dlaczego Żydzi nienawidzą Polaków bardziej niż Niemców. To uczucie jest częścią żydowskiej duszy i się nie zmieni mimo tego co się wydarzyło... Dajcie spokój już tym Żydom. Nie patrzmy w przeszłość, idźmy do przodu
@Renata
2022-11-24 08:31:59
Rozwiń proszę swoją wypowiedź bo jest ona wieloznaczna. Miej na uwadze że krytyka państwa Izrael może narazić cię na oskarżenia o antysemityzm.
@@@@zydzi ocaleli
2022-11-24 08:28:14
Jestem Polakiem a nie Żydem więc z prawdą nie mam żadnego kłopotu. 11 mln wynika wprost z różnicy wielkości populacji przed i po wojnie. Nie jest prawdą że brakujące 5 mln to byli Białorusini i Ukraińcy a te 3 mln Żydów to byli Polacy równie dobrze ci Żydzi którzy zostali zamordowani mogliby być uznani za Białorusinów i Ukraińców. Dużą grupę wśród tych 5 mln stanowią Polacy zamordowani przez sojuszniczy kraj Niemiec czyli Sowiety. Dolicz do tego wywózki Polaków na wschód. Czemu was to tak boli?
Renata
2022-11-24 06:54:12
Dajcie spokój już tym Żydom. Wiele dobrego wnieśli do nauki i kultury. Teraz znacznej więcej jest szkodników w naszej przestrzeni publicznej. A przejawy nazizmu i faszyzmu trzeba tępić w zarodku. Wstyd, że po tylu krzywdach wyrządzonych przez narodowych socjalistów, nadal ktoś śmie głosić mowę nienawiści w stosunku do innych ludzi o odmiennym pochodzeniu rasowym.
@@@zydzi ocaleli
2022-11-23 22:30:54
Skąd ty takie bzdury bierzesz, że Polska straciła 11 mln obywateli? Straciła 6 mln, w większości pochodzenia żydowskiego. Zapewne nie zrozumiałeś, że zmiana granic kraju spowodowała, że 5 mln ludności pochodzenia białoruskiego i ukraińskiego przestała być obywatelami Polski i stała się obywatelami ZSRR. Stad pewnie w twoim chorym umyśle poczucie straty 11 mln. Boli wiem, ale zginęli w większości polscy Żydzi. Pewnie i tak ta prosta matematyka cię przerasta
Student
2022-11-23 22:24:42
Bardzo dobra prośba o niemącenie w relacjach polsko-żydowsko-niemieckich. To nie czas na wpajanie nienawiści i wyrażanie zawiści do innych nacji. Widać jak kogoś doprowadza do furii sama myśl, że są też godni Żydzi i są też haniebni Polacy. Żaden naród nie jest wolny od mend. Młode pokolenie Polaków na szczęście nie ma już tych pseudopatriotycznych kompleksów i z wielką ochotą odwiedza swoich przyjaciół w Berlinie czy Tel Avivie. I tak ma być w cywilizowanym świecie! Pogardzamy nacjonalistami
znudzony
2022-11-23 21:22:38
Radio ABC miało chyba niewiele do powiedzenia, to i zamilkło. Z samej "Solidarności" pozostały tylko etaty i narodowy pic.
@:(
2022-11-23 19:20:10
Idiotyczne pytanie... Żydzi niemal zrównali Niemców z samymi sobą, ukochali ich sobie miłością nieodwzajemnioną... A Polacy... Polacy są dla Żydów... można to ująć trawestując wypowiedź jednej z psycholożek i socjolożek specjalizujących się w nowej historii szoah: Polacy są biologiczni (zwierzęcy)... Zresztą to potwierdzają rabini (np rabin naczelny Izraela Ovadia Yosef) którzy takich jak Polacy (gentile) porównują do osłów (zwierząt) których Stwórca uczynił w formie ludzkiej dla wygody Żydów.
@@zydzi ocaleli
2022-11-23 19:06:57
PS rozumiem że szmalcownictwa wsród samych Żydów nie uważasz za hańbiące i że obowiązują tu podwójne standardy...? To pytanie retoryczne, nie liczę na merytoryczną odpowiedź.
@@:(
2022-11-23 19:03:39
Na waszym miejscu też zastanowiłbym się czy warto być cierpietnikiem w tak złym i nienawistnym kraju jak to nieustannie przypisuje się Polsce. Co z tego że fakty są zgoła odmienne, w waszej filozofii którą tak trafnie ujął Ellie Wiesel prawda obiektywna nie ma większego znaczenia a jej poznawanie w znoju badań naukowych nie ma sensu gdy można dojść do "prawdy" metafizycznie. Fakty nie pasują do narracji? Tym gorzej dla faktów którym zawsze można przypisać antysemityzm i po kłopocie.
@@zydzi ocaleli
2022-11-23 18:56:37
Co was tak uwierają te fakty? Jeśli kłamię to pokażcie w którym miejscu kłamię. A Polska straciła 11 mln obywateli z których 3 miliony to Żydzi z których jakieś 2.7mln nie uważało się za Polaków. A propos yadvashame to o ile się nie mylę ale z wielką niechęcią przyznaje ona Polakom ratującym Żydów tytuł sprawiedliwego. Wystarczy wspomnieć tu niedawne antypolskie kontrowersje towarzyszące uhonorowaniu wysiłków grupy polskich dyplomatów kierowanej przez Aleksandra Ładosia. No ale to wasze sumienia
@:(
2022-11-23 17:18:12
Na miejscu Żydów, czytając te wszystkie kłamliwe wynurzenia pseudohistoryczne oraz współczesną zwykłą polską zawiść i nienawiść też bym się zastanowił.
@zydzi ocaleli
2022-11-23 16:39:24
I po co mącisz ? Nie pasuje ci pozytywny przekaz. Film pokazuje tych, którzy pomagali Żydom w różnych krajach europejskich jak i wdzięczność samych ocalonych. W Yed Vashem najwiecej upamiętnionych jest Polaków. I chwała tym Polakom, którzy bezinteresownie pomagali i tym Żydom, którzy pamiętali i potrafili się odwdzięczyć. Tak samo hańba Polakom szmalcownikom i Żydom którzy wspierali stalinizm. Pamietajmy tez o tym, że z 6mln populacji które Polska straciła 3,5 mln to byli polscy Żydzi.
Żydzi ocaleli
2022-11-23 15:45:50
I Żydzi ocaleni po wojnie z werwą i wigorem zabrali się do mordowania Polaków... Tak się zastanawiam czy to typowa dla Żydów forma okazywania wdzięczności za to że ktoś narażał życie własne, swojej rodziny, sąsiadów, całych wsi...? Tych sprawiedliwych pewnie byłoby więcej ale... ale zwiększanie ich ilości jest mocno niewygodne w sytuacji gdy Polakom przypisuje się (współ)odpowiedzialność za shoah.
ABC ABRA
2022-11-23 15:28:23
To było radio Solidarności i to wodzowie "S" pociągali za sznurki. Wiadomo którzy. Reszta informacji jest prawdopodobnie w zasobach IPN albo została zniszczona. O wodzach "S" dowiadujemy się coraz więcej....okazuje się, że wielu z nich współpracowało z tymi, których rzekomo zwalczało. A młodzież z ABC walczyła na solidarnościowym froncie. Gdzie jest dzisiaj prawdziwa "S" ? Tam gdzie Radio ABC....powroty do kombatanckich wspomnień? Szkoda czasu. Kto był ten wie a innych to nie interesuje.
:(
2022-11-23 14:43:45
Po tylu latach można w końcu zadać retoryczne pytanie, czy obecnie Żydzi wolą Polaków, czy Niemców?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA