Wtorek, 05 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Urodziny Marii Fiodorowny

Data publikacji: 24 października 2015 r. 18:32
Ostatnia aktualizacja: 08 listopada 2018 r. 02:41
Urodziny Marii Fiodorowny
„Maria Fedorovna by Voille (1790s, Russian museum)” autorstwa Jean-Louis Voille - Exhibits in St. Michael's Castle of Ruusian Museum in Saint-Petersburg. https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Maria_Fedorovna_by_Voille_(1790s,_Russian_museum).jpg#/media/File:Maria_Fedorovna_by_Voille_(1790s,_Russian_museum).jpg  

W najbliższą niedzielę minie 256 lat od narodzin Marii Fiodorowny. Księżniczka wirtemberska i cesarzowa Rosji przyszła na świat w Szczecinie 25 października 1759 roku.   

Z tej okazji CKE Stara Rzeźnia (ul. Wendy 14, Szczecin) zaprasza na Dzień Marii Fiodorowny. W niedzielę o godz. 12 odbędzie się tam otwarcie wystawy samowarów i portretów przedstawicieli dynastii Romanowych. O godz. 13 wykład „artystyczne oblicze mastki carów" wygłosi dr Aleksandra Łukaszewicz-Alcaraz (wstęp wolny). 

O godz. 14.30 spotkanie i pokaz multimedialny „W carstwie nut, czyli Muzyka kręgu Marii Fiodorowny". Szczecińska księżniczka w każdym etapie swego życia była otoczona muzyką. Na jej dworze występował m.in. D. Bortniański. W kręgu Marii Fiodorowny powstało wiele utworów. Spotkanie poprowadzą dr Wojciech Kral i dr Andrzej Wątorski (wstęp biletowany). O godz. 16.30 wykład „Impieratrica Rosji" wygłosi Joanna Kościelna (wstęp wolny). Na zakończenie o godz. 19 występ 3-osobowej grupy Ekipazh. Na jej obecny repertuar składają się rosyjskie piosenki współczesne, wojenne, ludowe. Wstęp biletowany.

(szymw)

 

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Dęba
2015-10-30 05:53:07
Fiodorowna umiała posługiwać się samcami, dlatego stała się patronką genderystek. To też jakiś powód do zachowania jej w pamięci.
Czytacz
2015-10-28 13:16:05
Poznać każdego po skojarzeniach jego.
rOMAN
2015-10-28 11:49:26
Polityka polityką, ale ta niewiasta kojarzy się przede wszystkim z wiecznym głodem doznań erotycznych i zaspokajaniem sposobami, które zapierają dech w piersiach przeciętnemu człowiekowi.
ZB-J
2015-10-26 13:17:52
Walerian (nie -Walery) ma swój piękny plac w Szczecinie i ufundowaną Scenę Muzyczną jego imienia! I chyba nie ma lepszego pomysły, by uczcić pamięć tego szanowanego i popularnego wśród melomanów szczecinianina. Jeśli chodzi o rozbiory, to ich inicjatorem był Fryderyk II, którego rzeźba wróciła do Szczecina i będzie eksponowana w muzeum. I to akurat jemu a nie carycy Katarzynie zawdzięczany rozbiory Polski. To był jego pomysł i realizacje tego pomysły wymusił ba Rosji. Natomiast pomijanie milczeniem w historii miasta dwóch postaci związanych z carskim dworem jest sakramencką głupotą. Po pierwsze - Szczecin polski jest od 1945r, i idiotyzmem jest ignorować jego wcześniejsze dzieje Po drugie - caryca Katarzyna była największą monarchinią, rzec można wybitną monarchinią Europy doby Oświecenia, lubiła Szczecin, stąd też pochodzi jej synowa, która sama wybrała. Po trzecie wreszcie - postać Katarzyny jest w polskiej historii bardzo zdemonizowana i potraktowana dosyć tendencyjnie, tak samo jak dzieje Polski pod rosyjskimi zaborami. Najwyższy czas zacząć się patrzeć obiektywnie na dzieje miasta i w miasta i czerpać historię.
Honorat
2015-10-25 18:39:44
Niektórzy chcieliby uczyć historii bezstresowo: tylko przyjemne wydarzenia, zwłaszcza zwycięstwa Polaków. Niemiłe wydarzenia chcą wymazać z podręczników i z przestrzeni publicznej. Usunąć Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej, nie restaurować Pomnika Sediny, niepotrzebna rzeźba przedstawiająca króla Fryderyka II, nie napomykać, że w Szczecinie urodziły się dwie przyszłe cesarzowe Rosji (nb. panu "zniesmaczonemu" chyba pomyliły się caryce) - to postulaty zwolenników bezstresowego nauczania historii. Kiedyś na tym forum wypowiadał się czytelnik, któremu nie podobało się, że na Os. Majowym jest ulica Maciejowicka: "Jak można upamiętniać klęskę Polaków pod Maciejowicami?". Historię trzeba przyjmować ze wszystkim, co nam dała, bez żadnej cenzury (jakiekolwiek miałyby być jej cele). Trzeba z niej korzystać dla wiedzy potomnych, co nie przeszkadza wykorzystywać jej komercyjnie. Dlaczego w Szczecinie nie może być chociażby jakichś izb pamięci poświęconych ww. Szczeciniankom, które zapisały się w historii Niemiec, Rosji i Polski? W stolicy Peru, Limie, na poczesnym miejscu stoi pomnik jednego z największych zbrodniarzy w dziejach świata - konkwistadora Francisca Pizarra. Ten niepiśmienny Hiszpan podbił podstępem państwo Inków i przyczynił się do eksterminacji kilku milionów Indian południowoamerykańskich. Niedaleko znajduje się Muzeum Tortur, w którym Święta Inkwizycja przez 250 lat nawracała na wiarę niepokornych. Wstęp do niego jak i do grobowca Pizarra w pobliskiej katedrze jest płatny. Jakoś nie słychać, by społeczeństwo peruwiańskie, składające się z 90% potomków imperium Inków, domagało się usunięcia "pamiątek" po ich pogromcy.
Mirek
2015-10-25 08:40:17
Racja z Walerym Pawłowskim, ale historii nie zmienimy. Trzeba umieć ją wykorzystywać. W Gdańsku jest posąg Gintera Grassa, który był w SS, ale jest znanym pisarzem, pewnie w ten sposób chcą promować swoje miasto.
zniesmaczony
2015-10-25 04:11:19
WIWAT DLA POLAKOŻERCZYNI ! ŚWIETUJEMY ROZBIORY POLSKI !!!!!!!!! TO ŻE jej PORTRECIK JEST NA BIURKU ANGELI M .TO JESZCZE ROZUMIEM , ALE IMPREZKA KU CZCI W POLSKIM SZCZECINIE ? CHYBA TA POPRAWNOŚĆ ZA MOCNA ALBO KOLEJNY ROZBIÓR NA HORYZONCIE ?
odmieniec
2015-10-24 22:02:25
Świętujemy narodziny matki carów rosyjskich, synowej Katarzyny II-gej , tej która to zniewoliła Polskę na 123 lata, a o wielkim Szczecinianinie Walerym Pawłowskim nie pamiętamy. A 10 października była 11 rocznica jego śmierci - i jakoś nie było słychać, ani widać wzmianki o tej rocznicy. Napieramy na władze Szczecina, aby odnowiły wieżę Bismarcka, tego co to powiedział, że Polaków trzeba wytępić, a swojej wieży widokowej nie chcemy postawić na polanie Widokowej, pięćset metrów od jeziora Szmaragdowego, z której można byłoby oglądać cudowne widoki roztocza Odry. A powiadają, że Polacy to patrioci - Hm!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA