Niedziela, 05 maja 2024 r. 
REKLAMA

Przenieś się do lat 80. To praca semestralna zdolnej studentki [GALERIA]

Data publikacji: 18 czerwca 2020 r. 21:30
Ostatnia aktualizacja: 19 czerwca 2020 r. 14:22
Przenieś się do lat 80. To praca semestralna zdolnej studentki
 

Dzięki pamiątkowej fotografii sprzed czterdziestu lat i studentce szczecińskiej Akademii Sztuki - Patrycji Jędrzejewskiej, stojąc przed witryną sklepową przy ul. Błogosławionej Królowej Jadwigi 2, możemy się poczuć jak w... 1980 roku. Wtedy działała tu "Pracownia czapek" Janiny Walkowiak. W tym tygodniu otwarto odtworzoną ówczesną ekspozycję sklepową. Można ją obejrzeć w tym miejscu przynajmniej do 28 czerwca, a może i dłużej.

W ramach swojej pracy semestralnej, z przedmiotu "nowe media", Patrycja Jędrzejewska, studentka II roku Wydziału Wzornictwa AS (kierunek: Komunikacja Wizualna i Gry Komputerowe), stworzyła pracę pn. "Coś, co zostało" w Galerii Witryna (w Tu.Centrum Szczecin).

- Główną inspiracją było zdjęcie wykonane przez Zofię Rydet podczas prac nad cyklem „Zapis socjologiczny”. Zdjęcie zostało zrobione w 1980 roku, gdy w tym miejscu znajdował się zakład kapeluszniczy i przedstawia niezwykle modnie zaaranżowaną witrynę rzemieślniczą. Fotografię znalazłam w ubiegłym roku na Facebooku i od razu przykuła moją uwagę - opowiada P. Jędrzejewska. - Właścicielką pracowni w latach osiemdziesiątych była pani Janina, która osobiście szyła nakrycia głowy. Starałam się dokładnie odtworzyć witrynę jej zakładu. Samo przygotowanie trwało ponad dwa miesiące, bo zależało mi, by używać materiałów z odzysku. Wszystko było zbierane w rodzinie i u znajomych. Poza manekinami, które zamówiłam w internecie, a także tabliczkami, które sama wykonałam na odpadach drukarskich. Kapelusze pożyczyłam z przedszkola, gdzie pracuje moja sąsiadka. Jakiś czas temu przyniósł je tam pan, który zamykał swój zakład kapeluszniczy. Przekazał je wtedy z myślą, że może przydadzą się dzieciom jako rekwizyty w spektaklach. Firanki dostałam od moich babć - Bogumiły i Anny, a sztuczne kwiaty z przedszkola, w którym pracuje moja mama. Nawet zainstalowane w witrynie listewki to produkty z odzysku, czyli materiały stolarskie.

Szczecinianka od dawna marzyła o studiach w Akademii Sztuki. Wcześniej ukończyła Technikum Informatyczne, potem studiowała na kierunku - management instytucji publicznych i public relations w Uniwersytecie Szczecińskim i wreszcie - jak mówi - uznała, iż trzeba zawalczyć o marzenia i dostała się do AS.

I jeszcze ważna wiadomość - witrynę sklepową, czyli pracę semestralną Patrycji Jędrzejewskiej, prof. Kamil Kuskowski ocenił na szóstkę! ©℗

(MON)

Fot. Ryszard Pakieser

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

dfs
2020-06-19 14:19:58
Mam nadzieję,że po ślubie...
@dfs
2020-06-19 13:24:23
Znałem jedną Jadwigę i na szczęście wcale nie była święta.
do PNWlab303
2020-06-19 12:35:33
Praca odtwórcza nie jest sztuką, to wręcz zaprzeczenie by nie powiedzieć profanacja sztuki. Sztuka to nie tylko farba na płótnie to także kompozycje przestrzenne, ale kompozycje, a nie odtwarzanie witryn. Słowo sztuka nobilituje warto o tym pamiętać. Rozumiem, że jeśli odtworzę wygląd starej toalety publicznej to tez będzie sztuka? Słusznie ktoś napisał Jakie czasy tacy artyści i sztuka. Akademia sztuki w Szczecinie ha ha ha ha ha spuśćmy zasłonę milczenia.
dfs
2020-06-19 12:10:52
Przy okazji zawsze przypominam (co ignoruje Miasto). że królowa (a właściwie król) Jadwiga jest świętą, a nie błogosławioną, od ponad 20 lat!
PNWlab303
2020-06-19 11:40:49
Komentarze pokazują poziom wypowiedzi ludzi bez kreatywnego pierwiastka w sobie. Sztuka to nie jest tylko farba na płótnie (dla wielu niestety tak jest). Projekt witryny też jest sztuką, a praca odtwórcza (oraz powracanie do dawnych wzorców) przy dzisiejszym natłoczeniu komunikatów wizualnych jest bardzo cenna. Dla niektórych liternictwo (dla przykładu) też nie jest sztuką, ale nie zawsze praca projektowa ma być sztuką – czasami ma służyć ocaleniu/przywróceniu wspomnień – co samo w sobie ma dużą wartość, która spokojnie jest na poziomie oceny 6. Gratulacje Pati! Pozdrowienia z wyspy!
entuzjasta
2020-06-19 11:26:01
Ciekawy przyczynek do studium na temat dekoratorstwa witrynowego. Bardzo staranne wykonanie. Ale żeby to od razu była sztuka, chyba sztuka mięsa. Mnie zawsze fascynowały dawne wystawy fryzjerów z ich niepowtarzalną grafiką.
obs
2020-06-19 08:54:29
@KK Lepsze to niż kupa w puszce... :-)
KK
2020-06-19 07:11:17
Jakie czasy tacy artyści i sztuka.
O co chodzi?
2020-06-18 22:30:37
Wspaniałe, a jakie odkrywcze!!!! stare zdjęcie, pracownia czapek i jest praca semestralna oceniona na 6. I to ma być (bo moim zdaniem nie jest) sztuka. Tak współczesny Styka, Kossak, albo nawet Matejko. To teraz tak wygląda sztuka?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA