Niedziela 24 października 2021r. 
REKLAMA

Miejsca i ludzie. Ciekawa wystawa na placu Solidarności w Szczecinie [GALERIA]

Data publikacji: 2021-09-20 15:30
Ostatnia aktualizacja: 2021-09-20 15:30
Miejsca i ludzie. Ciekawa wystawa na placu Solidarności w Szczecinie
Fot. Ryszard Pakieser  

"Odzyskane – Zagospodarowane – Zdemitologizowane. Miejsca i ludzie Ziem Zachodnich i Północnych 1945–2020” to tytuł wystawy, jaką można obejrzeć na szczecińskim placu Solidarności. Składają się na nią zdjęcia głównie wykonane w drugiej połowie lat czterdziestych dwudziestego wieku, w ramach prowadzonych wówczas ekspedycji naukowych na wspomnianych terenach. Ukazują one ziemie nowo przyłączone do Polski po zakończeniu II wojny światowej.

Wystawę otwiera opowieść o masowej wymianie ludności, dalej można obejrzeć powojenne kadry z życia miast, miasteczek i wsi Ziem Zachodnich i Północnych, a następnie porównać je z późniejszymi ujęciami tych samych miejsc i uchwycić zmianę, jaka dokonała się na Opolszczyźnie, Dolnym Śląsku, Warmii i Mazurach, Ziemi Lubuskiej oraz na Pomorzu Zachodnim - aż do lat 90. ubiegłego wieku, a następnie do dzisiaj.

Jednocześnie w kilku miastach: Poznaniu, Olsztynie, Opolu, Wrocławiu oraz Szczecinie wspomniana wystawa zostanie we wtorek (21 września) oficjalnie otwarta. Wernisaż zaplanowany jest na godz. 12. Ekspozycja jest kolejną przygotowaną w ramach Sieci Ziem Zachodnich i Północnych, ale po raz pierwszy można zobaczyć tę samą wystawę w tym samym czasie w pięciu miastach. Sieć Ziem Zachodnich i Północnych tworzą: Instytut Śląski w Opolu, Instytut Zachodni im. Zygmunta Wojciechowskiego w Poznaniu, Muzeum Narodowe w Szczecinie – oddział Centrum Dialogu Przełomy, Instytut Północny im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie oraz Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” we Wrocławiu.

(MON)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

zazeł
2021-09-22 12:18:15
A grochówkę będą wydawać?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ